Николай КЪНЧЕВ
Математика, химия, физика, география. Тях определят като „трудни“ средношколците, които участват в прегледа на учебните програми до X клас. Има проблем в STEM образованието или е друга причината? Да
въведем още една променлива. Децата със среден успех под 5,20 по-трудно разбират изучаваните предмети. И още една – петокласниците и шестокласниците най-много се плашат от математиката. В съ-
щото време смятат, че тя развива мисленето, но пък не им е ясно как ще я ползват в бъдеще. Също – приемат за труден прехода от човек и общество към история и география.
За разлика от „трудната“ математика в нашето уравнение сборът от четирите променливи не е равен на 4, а на 1. Веднага обясняваме – явно всички променливи имат общ корен. И той е усложнената материя, която се преподава по някои предмети – дотолкова, че има теми, достойни за университета. От една страна, има предмети, по които темите в учебния план се увеличават напук на намаляването на седмичните им часове, от друга – предмети, чиято програма не е „мръднала“ от десетилетия и е пълна с клишета за окупатори освободители или хитреци герои.
Ако някои тези изглеждат преекспонирани, не е случайно. „Подсилването“ има за цел не да обижда, а да акцентира върху тенденции, които не помагат за повишаване на интереса сред децата. Учениците оценяват опитите на своите учители да разнообразяват представянето на учебния материал, но виждат също, че на преподавателите не им стига време за това. Това, което все още не виждат, е повече практически упражнения и участие в проектни дейности.
Решението изглежда лесно – отнемаме „баласт“ от теорията, за да отворим възможности на децата да учат чрез практика.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg