Това са „България – образователни маршрути“ и „Неразказаните истории на българите“
Две изцяло нови национални програми ще бъдат предложени за 2023 г. от Министерството на образованието и науката. Това са „България – образователни маршрути“ и „Неразказаните истории на българите“. Те ще бъдат насочени към „съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност и българското национално самосъзнание“, обясни министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов на кръгла маса на тема „Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество“. Форумът, организиран от МОН, се проведе под патронажа на държавния глава Румен Радев.
Целта на първата програма е учениците да придобият знания чрез преживяване, излизайки извън училището в реална среда чрез образователни маршрути.
В тях са включени обекти в тематичните направления: история и археология – от древността до днес; география и икономика – от недрата на земята и минералите до икономическите предизвикателства в реалния живот; биология, биоразнообразиe и екология – в природата и живота с всичките му проявления; изкуства, архитектура и литература – пренесени от векове за векове; етнография, фолклор и занаяти – традиции, съхранили страната и влезли в голямата съкровищница на света, и т.н. Посещението на местата ще допринесе за личностното и гражданското развитие на младежите, за патриотичното им възпитание.
По новата национална програма ще могат да се провеждат и съвместни инициативи с културни и научни институции като музеи, галерии, театри, планетариуми, обсерватории, научни институти, обществени библиотеки и др. Учениците ще опознават с посещения на място не само природните и историческите забележителности на България, но и постиженията на съвременните българи.
За първи път Програмата надгражда обучението по български език и литература, история на България и география на България, организирано в чужбина, чрез извънкласни дейности, свързани със съхраняването на националната идентичност и култура.
Националната програма „Неразказаните истории на българите“ ще помогне на българските държавни и неделни училища в чужбина да приобщят местната общност чрез представяне на резултатите в уроци по родолюбие, организиране на форуми и срещи. Тя ще даде възможност на учениците да обогатят знанието си за България в архивите чрез изследователска и проучвателна работа за българското културно-историческо наследство и приноса на съвременните българи за цивилизационното развитие на съответната държава, район или населено място.
Ще продължи и изпълнението на държавната политика, свързана със съхраняване и популяризиране на българското езиково и етнокултурно пространство зад граница чрез НП „Роден език и култура зад граници“. Ще продължи и съвместната национална програма между МОН и МО „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg