С представянето на рекорден брой доклади – 48 от 97 докладчици, се проведе 49-ата национална младежка астрономическа конференция, споделя пред „Аз-буки“ Свежина Димитрова – директор на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“. Форумът, провел се от 7 до 9 април във Варна, е включен в Националния календар за изяви на децата и учениците на Министерството на образованието и науката за учебната 2022/2023 година.
Над 160 млади астрономи вземат участие в 49-ото издание на конференцията като докладчици и слушатели. Освен ученици, студенти и докторанти във форума се включват и астрономи от Института по астрономия към БАН, преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“ и от астрономическите обсерватории в страната. Виртуални зрители са и български учени от Аржентина, Канада и Тайланд, участвали в конференцията като ученици, които също слушат с интерес докладите на младите астрономи.
Докладите са представени в TEDx формат, като са разделени на няколко групи. „Тази година честваме 60-ия юбилей от откриването на Обсерваторията и 55-ата годишнина от откриването на НАОП „Николай Коперник“, във връзка с това бяха и част от докладите“, обяснява Димитрова.
Сред тематичните групи са представяния на наблюденията на частичното слънчево затъмнение на 25 октомври 2022 г., метеорните наблюдения на ученици, участвали в лагер-школата „Белите брези“ и лятната школа по науките за Космоса и Земята „Проф. Марин Бъчеваров“, доклади за екзопланети, гравитационни вълни и други.
„Тази конференция е поле за изява на младите хора. Докладите на учениците бяха на много високо ниво. Не бяха като ученически реферати, а строго научни. По този начин те не само обменят информация помежду си, а и се представят пред бъдещи свои преподаватели и колеги“, каза още директорът на варненската обсерватория. Тя допълни, че част от докладите са били на ученици от различни градове. „Те са работили съвместно по общи проекти и презентираха заедно. С това ги мотивираме, че науката е нещо, което се работи в колаборация, а не всеки учен да работи сам за себе си“, заяви Димитрова.
Гост-лекторите също представят интересни доклади. Традиционно на втория ден от конференцията се провежда и „Състезание на знаещите“, в което екипи, сформирани от ученици и студенти, се състезават на полето на астрономията с авторите на въпроси – д-р Ева Божурова и Захари Дончев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg