Иван Дянков и Саша Панджич решават да заменят частния сектор с учителската професия. От учебната 2022/2023 г. и двамата са учители по практическото обучение на учениците от специалността „Механизация на селското стопанство“ в Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски“ в Павликени.
Иван Дянков е бивш възпитаник на гимназията и е израснал в семейство на учители. Затова не е никак странно това, че избира преподавателското поприще. По образование е магистър от Русенския университет „Ангел Кънчев“ със специалност „Автомобили и трактори“. Планира в най-скоро време да надгради знанията и опита си с докторантура по специалността.
Преди да стане учител, е бил в частния сектор близо 15 години. Развивал се е предимно в сферата на автомобилния бранш, като е работил в българските представителства на известни марки.
На мнение е, че щом всяка сутрин ставаш с усмивка и отиваш с желание на работа, то това е твоята професия. „Ако мога да предам знанията и уменията си дори на едно дете, това за мен ще бъде успех“, разказва той. Категоричен е, че всичко, което е сега, дължи на училището, което е завършил. В Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски“ Иван Дянков е усвоил безценни знания, необходими му в живота. За него то има сантиментална стойност и затова решава да се върне, но вече в нова роля. Вярва, че голяма част от учениците му ще се реализират в специалността, която са завършили, така както той е направил. Разбира се, някои ще започнат работа веднага след училище, а други ще надградят знанията си във висши училища в страната.
В средата на април учениците от Професионалната гимназия в Павликени участват в регионалния кръг на Националното състезание „Млад фермер“. За подготовката им отговарят учителите Иван Дянков, Саша Панджич и Валентин Савов. Отборът на гимназията се представя блестящо и се класира за националния кръг на състезанието. Възпитаниците от специалността „Механизация на селското стопанство“ Деян Кръстев, Иван Димитров и Йордан Йорданов преодоляват конкуренцията на училищни отбори от осем области в страната и заемат призови места както в индивидуалното, така и в груповото класиране на регионалното състезание „Млад фермер“. По регламент домакин на надпреварата е Професионалната гимназия по селско стопанство „Марко Марков“ в село Георги Дамяново, област Монтана, а учениците се състезават в три категории – растениевъдство, животновъдство и механизация на селското стопанство. Деян Кръстев заема първо място по майсторско управление на трактор и решаване на електронни листовки. Иван Димитров и Йордан Йорданов извоюват трето място в своите категории. Благодарение на високия резултат на тримата отборът им се класира за Националния кръг на състезанието, който ще се проведе в периода от 11 до 13 май в Гоце Делчев.
„Учениците ни винаги са ентусиазирани за участието си в такива формати“, казва Дянков. Миналата година настоящият ученик от XII клас Петко Тодоров заема второ място в класирането. Днес той също се включва в подготовката на бъдещите участници със съвети и насоки от първа ръка. И ако Дянков помага за техническата част – майсторско управление на трактор и решаване на листовки, то на Саша Панджич е поверено растениевъдство.
Панджич е родом от Босна и Херцеговина. Там получава образованието си в областта на аграрното инженерство. Професионално се е занимавал с почти всички сфери на земеделието – овощарство, отглеждане на житни култури и различни области на животновъдство. Няколко години е заемал отговорен пост в международна земеделска компания. Преди да се премести в България, работи в отдел „Правителство за растителна защита“ в Министерството на външната търговия. Пристига у нас по лични причини, тук му харесва и не мисли да си тръгва. „Харесва ми да преподавам на деца. Няма нищо по-естествено от това хората с опит да предават знанията си на тези, които още го нямат“, казва Панджич. Щастлив е, че учениците, които завършват професионалната гимназия, излизат не само с теоретични знания, но и с практични умения. Споделя, че в родината му не е точно така. Там се набляга на теорията, а практиката младите хора усвояват на работното си място. Това се опитва да обясни на учениците си – трябва да се радват, че имат тази възможност още в училище да усвоят тънкостите на занаята и да получат хляб в ръцете си със златни професии като монтьор и техник по селскостопанска техника. Разказва, че най-мотивирани са децата от земеделските семейства. „Те имат голямо предимство – виждат с очите си това, което учат в класната стая“, допълва Панджич. За съучениците им, които нямат този пример у дома, специалността „Механизация на селското стопанство“ е предизвикателство, но и възможност за професионална ориентация и кариерно развитие. „Родителите са тези, които трябва да напътстват децата си при избора на специалност. Едно дете в VII клас все още се лута и не знае с какво иска да се занимава“, разказва учителят.
Разбира се, повечето учениците в гимназията постъпват с голямото желание да получат книжка за управление на трактор, комбайн и лек автомобил. С гордост учителят посочва, че тази година всички, които са се явили на изпит, са го взели. „Получаването на правоспособност за управление на лек автомобил и специализирани машини е възможност, която не трябва да се изпуска. Ако не го направят сега, ще им се наложи в бъдеще – категоричен е учителят. – Така е понякога в живота, не оценяваш това, което имаш, а след време съжаляваш. Учениците приемат това, което получават в училище, като даденост“, допълва той. Разказва, че наличието на земеделска земя в двора на училището също е огромна възможност за реални умения на учениците.
В професионалната гимназия има участък, за който се грижат единствено възпитаниците ѝ. Там те могат да обработват земята и да отглеждат различни култури.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg