28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитието на партньорските взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор В. Курчатов“ – Козлодуй, област Враца.
Основните ключови липси на подготвени специалисти за местния бизнес в Козлодуй са в сферата на електротехниката и енергетиката. По тази причина изграждането на Център за високи постижения в Професионалната гимназия по ядрена енергетика ще бъде използвано за подготовка на бъдещите специалисти, надграждане на техните знания и придобиване на умения. Центърът ще бъде изцяло насочен към приоритетното за държавата професионално направление, „Електротехника и енергетика“.
Именно в това ключово направление гимназията предлага прием в четири специалности, две от които са защитени – „Управление на радиоактивни отпадъци“, и „Ядрена енергетика“, а „Топлотехника – топлинна, хладилна, климатична и вентилационна“ е с очакван недостиг на кадри. Завършилите получават свидетелство за професия „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“. Друга специалност в същото направление е „Електроенергетика“ с професия „Електротехник“. Гимназията предлага обучение и в професионално направление „Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника“ в специалност „Компютърна техника и технологии“ по професия „Техник на компютърни системи“.
„Изброените специалности в ПГЯЕ са единствените за област Враца, в които учениците могат да открият своята професионална реализация и да разгърнат интересите си. Развитието на енергетиката и бъдещите планове за изграждане на нови енергийни мощности ги правят изключително необходими на бизнеса. Създаваме кадри на бъдещето! Основни работодатели за Козлодуй са АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД, Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО), „Атоменергоремонт“ АД (АЕР), като всички са насочени към енергетиката“, споделя пред „Аз-буки“ директорът на ПГЯЕ инж. Снежина Цветанова.
Специалност „Ядрена енергетика“ обучава учениците в дуална форма, като за нея гимназията има споразумение с Атомната електроцентрала „Козлодуй“. Учениците в дуална форма ще имат сключен договор с фирма работодател, когато са в XI клас. Първият випуск в дуална форма тази учебна година е X клас и до момента техните производствени практики се провеждат в реална работна среда.
„За учениците в VIII и X клас са организирани и пробни стажувания в два дни, които са по проект „Подкрепа на дуалната система на обучение“. От XI клас предстои да има двудневно, в XII клас – тридневно обучение в реална работна среда“, уточнява директорката.
За обучението на бъдещите техници и електротехници екипът на гимназията предвижда в Центъра за високи постижения да бъдат изградени лаборатории, които ще бъдат оборудвани с техника в сферата на електротехниката и енергетиката. „В отговор на изискванията за организиране на центровете за високи постижения се надяваме да успеем да осигурим образование, което да дава възможност за придобиване на по-високи умения и компетентности, за по-добра реализация на учениците, които са преминали обучението си в нашата гимназия, както и за по-добро продължение на образованието им. Нашата основна задача е да отговорим на нуждите на иновативна, приобщаваща и устойчива икономика“, заявява инж. Цветанова.
Една от залите ще бъде оборудвана в съответствие с областта на електротехниката. В нея ще могат да се провеждат измервания или да се преподават предмети, които са от учебния план на специалност „Електроенергетика“.
Ще има и лаборатория по ядрена енергетика, в която се предвижда да се измерват и визуализират различни процеси с помощта на образователни макети. Например в рамките на лабораторните си упражнения учениците ще могат да определят параметри на топлинни и ядрени процеси. Ще се извършват измерване на йонизиращи излъчвания, изследване на работата на системи за дозиметричен контрол, вентилатори и центробежни помпи. Ще може да се извършва изследване на защитната способност на материали и защита от йонизиращи излъчвания.
В областта на топлотехниката лабораторията ще бъде оборудвана със симулатори. А уменията, които ще овладяват учениците, са по теми, свързани с измерване с течности термометри или с радиационни и оптични пирометри, измерване на налягане с хидростатични уреди, с уреди с еластичен чувствителен елемент, с дигитални уреди и други.
„Смятаме, че откриването на новите лаборатории и новото оборудване ще е ползотворно, ефективно и в помощ на практическото обучение на учениците. Възможността да видят даден процес на симулатор, е от голяма полза. Така учениците ще усвоят трайно и качествено уменията в професията“, споделя директорката.
Професионалната гимназия по ядрена енергетика поддържа добро партньорство и тясно сът-
рудничество с община Козлодуй, АЕЦ „Козлодуй“, ДП РАО, „АЕЦ – Нови мощности“, Българското ядрено дружество, Центъра за ядрени компетенции“ и др. Дългогодишно и утвърдено във времето е сътрудничеството със Секцията на жените в енергетиката към
„WIN България“.
Училището работи в посока подпомагане на обучението по професионална подготовка с водещите технически учебни заведения в страната: ТУ – София, ТУ – Габрово, Русенския университет. През последните пет години има сключени договори за сътрудничество с две висши учебни заведения: Техническия университет – София, и Техническия университет – Габрово. С изграждането на Центъра за високи постижения екипът на гимназията се надява заедно да продължат работа по Програма „Образование“. „Съвместно с висшите учебни заведения ще насочим усилия за провеждане на обучения и практикуми, като успоредно обучаваме учители за работа с нови технологии. Това ще повиши и продължи тяхната квалификация, което ще допринесе за подобряване качеството на образованието“, посочва инж. Цветанова.
Тя допълва, че благодарение на изграденото партньорство преподаватели от висшите учебни заведения идват в гимназията, а от училището вече са водили свои възпитаници няколко пъти в Университета в Габрово на обмяна на опит и за запознаване с новостите на технологиите. Там те имат възможност не просто да посетят висшето учебно заведение, но и да проведат лабораторни упражнения в неговите лаборатории и изпитателни зали.
„Целта на тези срещи и обучения е повишаване мотивацията на учениците. Важно e да ги насочим към професии, свързани със STEM технологиите и индустриите. На 15 – 16 години учениците могат да бъдат мотивирани. Да им бъдат показани възможностите за развитие в професионалната област на енергетикатиката, както и да им се даде шанс да разгърнат потенциала си“, допълва директорката.
Учениците участват ежегодно в състезания, които се организират от техническите университети или фирми от сферата на енергетиката, и се представят много добре. Такива състезания са „Разработване на маркетингова идея за малък бизнес“, организирано от Селскостопанската академия. Националният конкурс за есета на тема „Бележити български физици“ на Физическия факултет на Софийс-
кия университет. Националният конкурс „Ядрената енергетика в симбиоза с електрическата мобилност“, организиран от АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД и Националната браншова организация за електрическа мобилност – ИКЕМ. Хакатонът „Екотех“ в НВУ „Васил Левски“ – Велико Търново, както и състезанието по приложна електроника „Мога и зная как“. Националният конкурс за есе за ученици и студенти на тема „Големите открития във физиката на ХХ век“, организиран от Управителния съвет на Съюза на физиците в България, и др. ТУ – Варна, провежда състезанието „Енергетиката и ние“, „ЧЕЗ България“ организира надпревара по електротехника, а „Овергаз“ – „Най-добър млад инсталатор“, на чийто национален кръг миналата година отборът на гимназията печели второ място.
В регионалното два от оборите са на първо място. Участието в състезанията и набирането на определен брой точки дават възможност на учениците да станат студенти без приемен изпит. Това е и допълнителна мотивация за тях да се представят по най-добрия начин.
Тази учебна година в гимназията се обучават 320 ученици. Около 1/8 от тях не са от Козлодуй, а от други населени места в област Враца и съседните Габрово и Монтана. Те са настанени в общежитие.
„За съжаление, многократно се е случвало голяма част от тях да започнат обучението си при нас в VIII клас, но родителите нямат финансова възможност да издържат детето в друг град въпреки общежитието. Затова се налага да бъдат преместени в населеното място при семейството си – обяснява инж. Цветанова. – Учителският екип обединява усилия в стремежа за осигуряване на по-добри условия за живот и обучение на нашите възпитаници. Смятам, че както досега, така и в бъдеще ще правим всичко възможно да прив-
личаме и мотивираме ученици и да подготвяме професионални кадри в сферата на енергетиката. Изграждането на Център за високи постижения ще повиши мотивацията за учене, професионалното обучение и като цяло – израстването на Професионалната гимназия в съответствие с новите технологични стандарти.“
Колективът на Гимназията по ядрена енергетика наброява 29 учители и 11 души непедагогически персонал. Сред тях са и млад учител, на когото предстои да завърши обучението си тази година, както и шестима млади учители под 30 години.
ПГЯЕ работи по различни програми и проекти. Одобрена е и по двата модула на Националната програма „Професионално образование и обучение“ – „Модернизиране на материално-техническата база“ и „Модернизиране на учебното и изпитното съдържание“. По втория преподаватели от ПГЯЕ участват в изработването на училищни учебни планове и учебни програми по специалнос-
тите „Ядрена енергетика“, „Топлотехника – топлинна, хладилна, климатична и вентилационна“ и „Управление на радиоактивни отпадъци“. Гимназията поддържа и дългогодишно партньорство по програма „Еразъм+“ с училище във Франция, което е в областта на топлотехниката и компютърната техника и технологии.
„С наличния капацитет на ПГЯЕ „Игор В. Курчатов“ – кадрова обезпеченост, материална база и общежитие, при изграждане на Центъра за високи постижения нашите ученици ще имат подготовка, отговаряща на европейския пазар на труда“, категорична е директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg