"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Istoriya-History journal
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Istoriya-History journal
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 2, 2023

Зоонозните заболявания се увеличават

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
11-01-2023
in Брой 2, 2023
A A

Д-р Катерина Такова-Сакалийска е една от тазгодишните победителки в стипендиантската програма „За жените в науката“. Тя е постдокторант към катедра „Физиология на растенията и молекулярна
биология“ на Пловдивския университет „П. Хилендарски“ и е първата носителка на тази стипендия с кариера в Пловдив. Изследователската ѝ дейност е насочена към продуцирането на вирусни протеини в растения с цел имунодиагностика и създаване на кандидат-ваксини. Била е работещ гост при лидерите в направлението в лабораторията на проф. Джордж Ломонософ в центъра „Джон Инес“ във Великобритания. Главен фокус в работатаѝ заемат зоонозните вируси, в частност вирусът на хепатит Е и SARS-CoV-2. До момента д-р Катерина Такова-Сакалийска е съавтор в 7 научни публикации и е участвала в над 10 научни форума у нас и в чужбина. Тя има изявен интерес и към преподавателската дейност и развитие на методиката на обучение чрез интегриране на проектобазиран подход във висшето образование и създаване на цялостни интердисциплинарни концепции с практическа насоченост. Проектът, с който печели стипендията „За жените в науката“ за 2022 г., е насочен към имунодиагностика и създаване на кандидат-ваксини за SARS-CoV-2. За тази цел изследва продуцирането на вирусни протеини в тютюневи растения. Проектът ѝ има огромен потенциал да допринесе за справяне с бъдещи пандемии на местно и на глобално ниво.

 

Зина СОКОЛОВА

Д-р Катерина Такова се занимава с физиология на растенията. Защитава дисертация през юли 2022 г. Преди това завършва бакалавърска степен по молекулярна биология и магистърска по молекулярна биология и биотехнологии в Пловдивския университет.
„Не съм знаела от малка към какво ще се насоча, тъй като имах много интереси – казва тя. – Завърших езикова гимназия с немски език. В последните три години там се насочих към биологията. А единственото ми желание като студентка беше да уча молекулярна биология. Тръгнах по пътя на науката в началото на трети курс, когато се срещнах с д-р Гергана Захманова. Тя заедно с проф. Валентина Тонева станаха научни ръководители на бакалавърската ми теза. По време на магистратурата прекарах почти 6 месеца в Университета на Алгарв в Португалия, където гостувах на проф. Жозе Лейтао. Там всъщност добих по-ясна представа с какво точно искам да се занимавам, и възникна идеята да започна докторантура. Отново мои научни ръководители станаха д-р Захманова и проф. Тонева.“
Д-р Такова участва в екип, който се занимава с производство на вирусни протеини в растения с цел диагностика на вирусни заболявания, както и създаването на кандидат-ваксини за различни вирусни заболявания. Вече има сериозен опит в изследване на вирусни белтъци на хепатит Е и проследяване разпространението на този вирус в България, в частност при прасета.
„Ние бяхме първите, които установихме, че вирусът на хепатит Е циркулира в популацията на диви свине в България – казва тя. –
И след като успешно изработихме установка за имунодиагностика на хепатит Е, решихме да приложим натрупания опит в разработването на подобна диагностична установка за SARS-CоV-2. Това е проектът, с който спечелих стипендията – пълното му наименование е „Имунодиагностика на SARS-CoV-2 инфекция чрез антиген, продуциран в растения“. За целта антигенен белтък от SARS-CoV-2 се произвежда в цели тютюневи растения, след което се пречиства и използва за диагностични цели. Чрез него се установява наличието на специфични антитела срещу вируса.“
Фокус в работата на д-р Такова са растителните експресионни системи и зоонозните вируси. До този момент тя има разработки върху кандидат-ваксини (една срещу хепатит Е и друга химерна ваксина срещу хепатит Е и инфлуенца едновременно), както и върху имунодиагностика на хепатит Е и SARS-CоV-2, всички основани на белтъци, добити в тютюн. Заедно със свои колеги д-р Такова прави и молекулярни изследвания на разпространението на вируса на хепатит Е при прасета. Целта на това изследване е да се определи какви генотипове на хепатит Е има в популацията.
„Целият фокус на работата ни в последно време е свързан със зоонозните заболявания – т.е. такива, които се прехвърлят от животно на човек. А хепатит Е е именно такова заболяване – подчертава изследователката. – В развитите страни вирусът на хепатит Е се предава главно от прасета на хора чрез консумация на недобре обработено месо. Той представлява заплаха за имунокомпрометирани пациенти. Рис-
кови групи например са хора, претърпели трансплантации или коинфектирани с други хепатитни вируси. Крайната цел на нашето проучване е да се установи какви са рисковите фактори, водещи до разпространение на хепатит Е в свинефермите, и да се изработят мерки за ограничаване разпространението на вируса и достигането му на трапезата ни.
Хепатит Е е малко известен и повечето хора не са чували за него. Много от тях може да са преболедували хепатит Е без симптоми и следователно, без да разберат това. Коронавирусът също е зоонозно заболяване – известно е, че SARS-CоV-2 прескочи междувидовата бариера. Има основание да считаме, че в близко бъдеще зоонозните заболявания ще бъдат много голям проблем. Причината е интензивната комуникация между хора от различни страни, засилващата се глобализация. Натрупали са се фактори, които благоприятстват еволюцията на вирусите и преминаването на междувидовите бариери. Затова е добре да бъдем подготвени, като считам, че настоящият ми проект е добра практика в тази насока. Предварителните резултати от това проучване са много обещаващи.“
Д-р Магдалена Баймакова, също лауреат на „Жените в науката“, прави проучване на кръвните донори в България за наличие на антитела срещу хепатит Е, припомня д-р Такова. Оказва се, че 25% от общата популация в страната има антитела срещу хепатит Е, което означава, че в някакъв момент тези хора са се срещали с вируса. Той не е опасен за хората с добър имунитет, но е рисков за такива, които страдат от други видове хепатит, имат СПИН или са на хемодиализа. Кръвните продукти не се изследват за вируса, а те са рисков фактор. Но при общата популация инфекцията с хепатит Е преминава безсимптомно, както и при прасетата.
„Темата на моята дисертация беше „Растителна експресионна система, продуцираща рекомбинантни белтъци за диагностика на хепатит Е, и проследяване на разпространението на вируса в България“ – казва д-р Такова. – Направихме първото по-мащабно проучване за разпространение на вируса при свине, като изследвахме 11 области в България. За първи път установихме, че има хепатит Е и при диви свине на територията на страната. Като продължение на тази работа в момента извършваме и молекулярни изследвания за разпространението на вируса на хепатит Е при прасета. Целта на това изследване е да се определи какви генотипове на хепатит Е вируса циркулират в популацията. За събирането на пробите от животни работим съвместно с ветеринарен лекар. Нашите проучвания показаха нуждата от рутинно проследяване на динамиката на вируса сред популациите на тези видове. За да отговорим на тази нужда, създадохме способ за имунодиагностика на базата на антиген, продуциран в растения. В растения може да се продуцират ценни вирусни протеини, които да се използват за диагностика и за кандидат-ваксини. Проведохме проучвания и в двете посоки. Тествахме нашите протеини върху мишки – имаше много добър имунен отговор срещу капсидния белтък на хепатит Е, добит в растения.
Идеята за ваксини, получени в растения, е интересна алтернатива на такива, произведени в бактериални експресионни системи или животински клетъчни култури. През 2022 г. беше лицензирана първата ваксина за хуманна употреба – срещу коронавирус, продуцирана в растения. Работата ни е фокусирана върху създаването на кандидат-ваксини, които са под формата на вирусоподобни частици. Някои вирусни белтъци имат свойството да се самосъбират и да образуват вирусоподобни комплекси, като имитират вирус. Тези комплекси са добри кандидати за ваксини, защото нямат генетичен материал и това ги прави по-щадящи от атенюираните ваксини, като в същото време имитират успешно имуногенните епитопи (част от антигена, която се разпознава от имунната система) на вируса и създават добър имунен отговор.“

Your Image Description

Свързани статии:

Снимка Сдружение на олимпийските отбориШест от шест по астрономия Да мотивираш деца билингви Мерките срещу ковид намалиха и други инфекции Ученик създаде приложение за дигитална достъпност за незрящи

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Красив ум

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Празник с мисъл за ближния

Next article

Човекът и микробите – пробиотици и пребиотици

Next article
Човекът и микробите – пробиотици и пребиотици

Човекът и микробите – пробиотици и пребиотици

В ход е дигиталното обучение

Започна работата по проекта SUMMIT

Празник на Военноморското училище

Празник на Военноморското училище

Последни публикации

  • Сп. „История“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание на сп. „История“, 2024 г.
  • Сп. „История“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 5/2024, година XXXII
  • History, issue 4/2024, Volume 32
  • History, issue 3/2024, Volume 32
  • History, issue 2/2024, Volume 32
  • History, issue 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА НАУЧНО СПИСАНИЕ „ИСТОРИЯ“
  • Сп. „История“, книжка 6/2023, година XXXI
  • History, issue 5/2023, Volume 31
  • History, issue 4/2023, Volume 31
  • History, issue 3/2023, Volume 31
  • History, issue 2/2023, Volume 31
  • History, issue 1/2023, Volume 31
  • Contents of Istoriya-History, 2022, vol. 30
  • BULGARIANS IN THE GULAG: THE CASES OF POLITICAL EXILES NEDIU SAKOV AND PETAR MARINOV
  • History, issue 6/2022, Volume 30
  • History, issue 5/2022, Volume 30
  • History, issue 4/2022, Volume 30
  • History, issue 3/2022, Volume 30
  • History, issue 2/2022, Volume 30

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"