За 60 години над 7200 възпитаници са преминали през Английската езикова гимназия в Русе. Днес те са успешно реализирани в различни области и пръснати по целия свят. Но общото между всички тях е едно – всички те носят в сърцето си спомена за родното школо. Училището е известно в града с приемственост и чувство на принадлежност. В него учат няколко поколения семейства. През настоящата учебна година там се обучават 529 ученици в 20 паралелки. От две години освен профил „Чужди езици“ предлагат и професионална паралелка „Компютърна анимация“ с интезивно изучаване на английски език. А сградата, в която се помещава гимназията, е с национално значение. Построена е през 1908 г. и е обявена за паметник на културата.
Лесно е да станеш първи, но е трудно 60 години да останеш на челно място.“ Така започва разговорът ми с директорката на Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Русе Маргарита Янакиева. През настоящата година училището чества 60 години от създаването си. Празникът е официално отбелязан през април, но за учители и ученици цялата 2023 г. е тържествена. Във връзка с годишнината училището стартира две инициативи. Първата е електронен сборник „Когато бях ученик в Английската гимназия“, който е качен на сайта в училището.
„В него се събират спомени на бивши възпитаници. Всеки, който е завършил гимназията, може да сподели истории и снимки, свързани с училището. Идеята е те да се завърнат при нас със своите спомени и лични преживявания“, обяснява моята събеседничка. Другата инициатива е издаването на печатно издание –алманах „Фрагменти“, в което са публикувани произведения на български и на английски език на настоящи учители и ученици.
„Нашите деца са много даровити. Литературните им умения не ни изненадаха. Но талантът на някои от колегите истински ни впечатли. Интересното е, че те не са преподаватели по БЕЛ или изобразително изкуство, а по напълно различно предмети. Оказа се, че имат скрити литературни заложби за всеобща изненада на колеги, родители и ученици. Произведенията, които събрахме, са наистина невероятни“, споделя Янакиева.
Програмата по повод годишнината е повече от разнообразна. Тя преминава с поредица инициативи в училището, а кулминацията е тържественият концерт „Духът на времето“, в който се включват настоящи и бивши възпитаници на гимназията.
„Дейностите са много различни, защото се стремим да обхванем не само настоящите ученици и учители, но и бившите ни възпитаници и колеги. Празникът е за всеки, който по някакъв начин се е докоснал до училището и благодарение на когото гимназията ни е това, което е днес“, разказва директорката.
В празничния 21 април вратите на школото са широко отворени през целия ден. В пленера „Аз и моето училище“ участие взимат учениците от профил „Изобразително изкуство“ и от професионалната паралелка „Компютърна анимация“. Идеята е чрез произведенията си възпитаниците да покажат как изглежда Английската гимназия през техните очи. В този ден е и награждаването на победителите в различните категории от провелия се през януари литературен конкурс „Многоликият Гео“. На церемонията присъстват учители, обществени дейци и дори внучката на големия поет и публицист Виолета Цонева. Някои от отличените ученици представят стихотворенията, есетата и разказите си пред многобройната публика.
Под надслов „На чаша чай в училище“ протича срещата на бивши и настоящи учители. Събират се около 40 души и близо три часа си припомнят истории от практиката и хубави моменти от живота в училището. „Искахме да им покажем, че не сме ги забравили“, допълва моята събеседничка. В празничния ден освен среща между учители се провежда и среща между бивши и настоящи ученици. Темите, които обсъждат, са две. Първата е „Общност“. „Какво е това, което ни прави общност? Защо възпитаниците ни, след като чуят последния учебен звънец, искат отново да прекрачат прага на родното школо? Защото всички те имат чувство на принадлежност към гимназията. Училището е общност“, аргументира се Янакиева.
Втората тема, която дискутират, е „Рецепта за успех“. За настоящите възпитаници на училището тази среща е изключително полезна, защото им помага да се докоснат до бивши ученици на гимназията, които са се реализирали успешно в различни области в живота. Едни са лекари, други – адвокати, трети – инженери. Но всички имат нещо общо – обичат училището, което са завършили. И не са забравили, че независимо къде са сега, дължат успеха си на гимназията, в която са получили образованието си. Инициативите в училището приключват с празнична хоротека в двора на сградата. „Идеята бе да приобщим и гражданите към празника ни“, обяснява директорката.
Кулминацията на честванията за 60-ата годишнина е празничният концерт „Духът на времето“. Присъстващите са единодушни, че това не е просто училищен концерт, а двучасов спектакъл, в който се преплитат музика, танц, актьорско майсторство и ораторска реч. Директорката специално благодари на учителя по БЕЛ Биляна Аспарухова за сценария и подбора на участници. Идеята е не само да покажат колко талантливи са децата, но и да включат в програмата и бивши свои ученици. Гвоздеят на програмата е изпълнението на бивши възпитаници на гимназията – Иван Иванов-Джона, създател и основател на българската рок група „Кукери“, заедно със съпругата му Джина Иванова от „Трамвай № 5“. Групата е създадена през 1966 г. именно в Английската гимназия в Русе. Тя се състои от възпитаници на гимназията, които са завършили преди повече от 50 години. Почти във всеки випуск е имало рок група. Тя се е казвала „Пеещи звезди“. Днес това са хора с различни професии, пръснати по света. Някои от тях се завръщат в Русе за концерта. Директорката разказва, че дни наред репетират и трескаво се подготвят за сценичната си изява. А представянето им е повече от успешно и спиращо дъха на гостите. Янакиева с гордост отбелязва, че от тази учебна година по НП на МОН „Заедно в изкуствата и спорта“ са успели да възродят традицията. В гимназията в Русе отново има „Пеещи звезди“.
В празничната програма освен музикални изпълнения има и различни театрални изяви. С голям интерес е посрещнат хип-хоп прочитът на гимназистите на пиесата на Уилям Шекспир „Ромео и Жулиета“. Целият концерт е излъчван на живо. Присъстващите на празника са толкова много, че входът е само с покани. Някои от гостите са пътували от чужбина специално за тържеството, други не успяват да дойдат, но изпращат поздравителни адреси от различни кътчета по света.
„Получаваме всякаква подкрепа – от професионална до финансова“, допълва моята събеседничка. Гимназията редовно получава парични дарения от свои бивши възпитаници и учители. Те се използват за подобряване на материално-техническата база и за подкрепа на талантливи ученици. „Родителите на децата ни са бивши наши възпитаници. Голяма част и от колегите ни също са завършили училището. Така много лесно се създава чувството за общност – част от цялото“, казва Янакиева.
Празниците продължават. Сбирки на различни випуски ще има през май, юни, юли и чак до септември.
Традиционно вратите на гимназията остават отворени за гости. Редовно сбирки се провеждат и през почивните дни – събота и неделя.
От 2017 г. Английската в Русе е иновативно училище. Целта е повишаване качеството на образованието чрез превръщане на традиционното учене в лично, смислено и постоянно познание за всеки ученик, доближаване на учебния процес до реалния живот. Нововъведението, което предлагат, е промяна на организацията и методите на работа.
„При нас методическите обединения бяха заменени от професионални учещи общности в различни направления като условие за осъществяване на иновациите. Основната промяна е насочена към трансформиране на културата в училище чрез преминаването от „изолирана“ ефективна педагогическа практика към „открита“ практика. Апробираме подход, фокусиран върху научаването, а не преподаването, съвместна работа и взаимопомощ на учителите в процеса на планиране на уроците и поемане на отговорност за резултатите“, обяснява моята събеседничка.
Другата иновация е задълбочаване на проектно базираното обучение по всички предмети и използване на ИТ технологиите в учебния процес. Предимствата са излизане извън класната стая, работа по реален проблем, откриване на междупредметните връзки, развиване на дигитална грамотност, търсене на иновация, активно участие, възможност за избор, екипна работа, публично представен продукт, получаване на обратна връзка. Много преди пандемията стават и училище в облака. „Когато ни затвориха, ние вече бяхме готови. За нас бе всекидневие да работим във виртуалните класни стаи“, разказва директорката.
В момента се опитват да индивидуализират работата учениците, като насърчават таланта на всяко дете. В училището има 20 клуба по интереси, финансирани по НП на МОН и със средства от бюджета. Сред тях са четири по линия на спорта – волейбол, баскетбол, футбол и спортен бридж, а в сферата на изкуствата имат рок, вокална група, театрална група и артателие. Освен това имат клуб по дебати и ораторска реч на английски език, екоклуб, клуб „Практични финанси“, клуб „STEM, роботика и програмиране“ и клуб „Лингвистика“. В извънкласните занимания в клубовете „Езиков сертификат – FCE“ и „Езиков сертификат – САЕ“ подготвят и ученици за явяване на изпит за сертификат на владеене на английски език. „Поддържаме изключително богата клубна дейност“, казва моята събеседничка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg