Летописите на училището разказват, че Челопеч се нарежда сред първите населени места в България, където започва да се чества великото дело на Светите братя. В църквата „Свети Николай Мирликийски Чудотворец“ се съхранява ценният „Челопешки дамаскин“, върху чиято титулна страница има приписка – доказателство, че на 11 май 1853 г. започва да се слави паметта на братята Кирил и Методий в Челопеч“, споделя с гордост Нонка Бантова, изпълняваща длъжността директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“. Но освен 170 години от първия официален празник на писмеността в Челопеч през тази година се навършват и 150 години от откриването на взаимното училище, както и 40 години от построяването на настоящата училищна сграда. Образованието в Челопеч празнува. Като ръководител на институция, чийто патрон са братята Кирил и Методий, на 24 май Бантова събира много гости – ученици, учители, родители и общественици. Мястото е живописният парк „Корминеш“. Присъстват кметът на община Челопеч инж. Алекси Кесяков и началникът на РУО – София-област Росица Иванова.
„Много неща са се променили от първия училищен звънец до днес. Но най-важната цел си остава същата – да предлагаме на нашите ученици знания и компетентности, които са им необходими за изпълнения с предизвикателства динамичен живот. Нашето училище е достоен продължител на делото на своите основатели и се е утвърдило като храм на духовността“, споделя Нонка Бантова.
Тайната на този успех директорката открива в екипната работа. „Екипът е като часовник – казва тя. – Ако някой дори и дребен детайл не си е на мястото, часовникът спира да работи.
А щом нашият часовник продължава да отброява и секундите с точност, значи сме на прав път.“ Приветственото си слово Бантова завършва със строфа от химна на училището, чийто автор на текста е самата тя. „Много отдавна исках да имаме наш химн, на училището – разказва директорът. – Въпреки че не съм преподавател по български език и литература, често в свободното си време пиша, харесва ми и затова създадох текст за химна. Нарекохме го „Полет към знанието“. Музиката и аранжиментът са на Светослав Лобошки, а децата от вокална група „Челопешка чучулига“ го изпяха за първи път пред публика.“
Като част от тържествената програма, озаглавена „В търсене на завета на Светите братя“, децата от ВГ „Челопешка чучулига“ правят премиера на още две песни – „Златни облачета“ и „Добрината“. Подкрепа и съдействие оказват от артпространство „Стилисимо“.
За 170 години учебното дело в Челопеч преминава през различни етапи. За неговия просперитет работят и отдават знанията си учители, възпитатели и директори. През последните 20 години сградата на образователната институция се модернизира, за да предложи качествени образователни услуги и да отговори на съвременните изисквания. Това се случва с подкрепата на местната власт. Нонка Бантова отбелязва, че голяма заслуга има кметът на община Челопеч инж. Кесяков, който възприема развитието на образованието като своя лична кауза. През 2019 г. по случай Деня на народните будители училището получава дарение авторска пейка във формата на книга, специално изработена по поръчка на Община Челопеч.
Днес в Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Челопеч се обучават 228 деца, вкл. и от съседни общини. Има две подготвителни групи и 10 паралелки, от I до VII клас. 26 педагогически специалисти с активното участие и на непедагогическия персонал са концентрирали усилията си в една основна идея – всеки възпитаник на образователната институция да намери своето място в обществото и да продължи да се развива в това, в което се чувства най-успешен.
„…И всичко тука случва се красиво / игри и песни… смях и препирни. / Със факела на знание-огниво / политаме към светли бъднини“ – пеят учениците текста на своя директор.
А Бантова реализира на практика философията си: „Позитивна дисциплина и личен пример. Това за мен е основният фактор за повишаване мотивацията на учениците. Философията ми се основава на взаимно доверие и уважение между всички членове на училищната общност – учители, ученици и родители. Всички трябва да се чувстват окуражени, подпомогнати и работещи в позитивна среда.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg