Създай екочудо!“ се нарича проектът, с който СУ „Христо Ботев“ в Карнобат печели финансиране от Фондацията за екологично образование. В сградата на училището ще бъдат монтирани филтриращи системи за чиста питейна вода, които да подтикват учениците да използват бутилки за многократна употреба.
От началото на учебната година карнобатското средно училище е част от международната програма „Екоучилища“. Според неговия директор Иван Стоянов това дава изключителна енергия на учениците. По програмата, която насърчава участието на учители и ученици в практически дейности, водещи до намаляване на вредното въздействие над околната среда и консумацията на вода и енергия, се работи сериозно не само в часовете, но и в извънкласните занимания. Потвърждава го и екопроектът на Училищното настоятелство. Той предвижда учениците сами да проектират и монтират кошчета с преси за смачкване на бутилки и алуминиеви кенчета. Целта е да се създадат ранни навици у децата още в начален етап да събират и изхвърлят разделно отпадъците. Потвърждават го и събраните 400 килограма чисти пластмасови бутилки без капачки и етикети, които учениците, мотивирани от училищния екокомитет, предават за рециклиране.
Карнобатското СУ „Христо Ботев“ е едно от деветте български училища и детски градини, получили финансиране за своите екопроекти в конкуренция с над 110 образователни институции от 16 държави. Експертното жури на Фондацията за екологично образование отличава 60 от тях. С включването си в инициативата „Влез в зеления кръг. Бъдещето е в нашите ръце“ на „Девин“ ЕАД и Българско движение „Син флаг“ българските учебни заведения въвеждат екообразованието. По този начин стават част от мрежата на екоучилищата.
Освен средното училище в Карнобат с екологични проекти за намаляването на отпадъците и по-здравословен и устойчив начин на живот финансиране печелят варненските ОУ „Капитан Петко Войвода“, ОУ „Христо Ботев“, 39. ДГ „Приказка“, 35. ДГ „Детска радост“ и 14. ДГ „Дружба“. Работилници за рециклиране и проекти за екообразование предлагат ОУ „Христо Ботев“ и ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ от Бургас. 10. ОУ „Алеко Константинов“ от Перник ще реализира проект за разделно събиране на различни отпадъци и тяхното компостиране. Очаква се изпълнението на финансираните от Фондацията за екологично образование проекти да приключи до октомври т.г.
В осъществяване на мисията си за екообразование Фондацията организира през 2023 година и т.нар. Глобални дни на действие.
В тях тематично са обвързани 5 R: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Repurpose (отказ, намаляване, повторна употреба, рециклиране и повторно предназначение). Включиха се 1700 училища от цял свят, като България е на 5-о място по брой участници – 68 екоучилища и детски градини. В продължение на десет дни те организират и споделят най-малко по пет действия, които всеки би могъл да направи, за да намали замърсяването и да консумира по-отговорно.
„Кампанията „Глобални дни на действие“ демонстрира как индивидуалните действия, независимо колко малки изглеждат, могат да доведат до впечатляваща положителна промяна“, казват от „Екоучилища“. А Петя Йорданова, координатор на Програмата, допълва: „Традиционно българските учебни заведения са сред най-дейните и публикуваните от тях инициативи са сред най-интересните, за което получават специални похвали и поздравления от Фондацията за екологично образование“.
И тъй като мисията на инициативата „Влез в зеления кръг. Бъдещето е в наши ръце“ е да изгради най-голямата мрежа от екоучилища на Балканите и да създаде граждани, способни да поемат обществена отговорност за опазването на околната среда, организаторите очакват още училища и детски градини да се присъединят през новата учебна година.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg