„Промяната в училищното образование започва от подготовката на бъдещите учители – подчертава министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на Националната конференция за проектно базираното обучение в българското образование в Бургас. Във форума, организиран по Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“, участват над 100 преподаватели от университети и училища от цялата страна. Домакин е Департаментът за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас.
Министър Цоков коментира още, че през миналата година е направено допитване сред повече от 3000 млади учители. То показва, че те не използват достатъчно иновации в методите си на преподаване. „Необходимо е паралелно да работим за промяна на учебните програми, но и да фокусираме усилия в обучението на бъдещите учители“, отбелязва още министърът. Той акцентира, че програмата на МОН, по която се организира Националната конференция, е сред добрите примери. „Именно с обединяване знанията и уменията на университетски преподаватели и учители от предучилищната и училищната фаза могат да се намерят най-добрите решения“, допълва министърът.
Проф. Цоков акцентира, че именно иновациите и дигитализацията са бъдещето и образователната система вече изостава във внедряването им. „Оценяването ни също трябва да бъде променено, като насърчаваме формирането на умения и компетенции у децата“, каза още той.
В рамките на конференцията се организират работни групи, в които университетски и училищни преподаватели обсъждат разработването на проектно базирани обучителни програми за ученици от I до IV клас.
Министър Цоков се включва и в кръгла маса за проблемите, които педагозите срещат в своята работа. Тя е организирана от Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към Университета „Проф. д-р Асен Златаров“. Сред поставените проблеми са практически ориентирани обучения, по-широко застъпване на проектно базираното преподаване и повече централизирана информация за департаментите по педагогика.
„Проблемите в образованието са много и за решаването на голяма част от тях вече сме закъснели. Затова за мен е много важно да чуя обратната връзка от цялата страна и всички организации“, подчертава проф. Цоков. По думите му, се работи по подготовка на промени на законите в системата и сега е моментът да се инициират предложения, за да се намерят най-добрите варианти. „Трябва да се научим да не търсим винаги централизирани решения, а индивидуален подход за всяка област и за всеки казус“, казва още проф. Цоков.
Той посети и новооткрития център в Бургас за повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, където се подготвят бъдещи учители. В него са инвестирани 30 хиляди лева по национална програма на МОН. Първият подобен център е открит в Русе.
В процес на изграждане са още 20 в различни градове на страната.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg