Ученическият съвет към СУ „Димитър Талев“ в Добрич спечели първо място в категорията „Училище без агресия“ в Конкурса за най-добра инициатива на Училищен съвет на Министерството на образованието и науката. Отличието завоюваха с късометражния си филм „Мимолетен белег“. Лентата е с продължителност от почти 6 минути и в нея се показват актуални проблеми, като физическа саморазправа, психически тормоз, социално отхвърляне, завист и кибертормоз.
В ролята на актьори в „Мимолетен белег“ влизат петима възпитаници на училището в Добрич, които разказват свои лични истории. Така че тук всички прилики с реални лица и събития не са измислени. Посланието, което носи филмът, е, че всяка постъпка и дума оставят следа в психиката на човека. А лошото се лекува само с добро.
„Дадох пълна свобода на учениците при избора на тема и осъществяване на проекта. Те са много инициативни и креативни. Нуждаят се от координатор, а не от организатор“, споделя пред в. „Аз-буки“ ръководителят на Ученическия съвет към СУ „Димитър Талев“ в Добрич Йорданка Ненчева. Тя разказва, че инициативата за участието в Конкурса е на председателя Станислав Русев. Той поема в свои ръце цялата организация – сценарий, избор на актьори, осигуряване на техника, заснемане и монтаж.
Идеята за участие в Конкурса се заражда спонтанно на една от месечните им срещи. Заедно решават да направят филм за училищното насилие. „Като сценарист, още като избрахме темата, вече знаех как ще изглежда крайният продукт“, казва председателят на съвета Станислав Русев. Избистрянето на идеята и формирането на екипа отнемат около два месеца, а заснемането със снимки, видео и обработка – около две седмици. Необходимата за целта техника е предоставена от училището, а целият процес се осъществява без нуждата от външни лица. Всички участници пред и зад кадър са възпитаници на училището в Добрич.
„Във филма разглеждаме много често срещани проблеми в училищата в България. Това не са само истории на героите в лентата, а реални случки от живота на много български ученици. За наша радост, при нас такъв тип агресия липсва. Стремим се да подтикваме учениците да оползотворяват времето си с творчество и спорт. Училищният тормозът не е на дневен ред в СУ „Димитър Талев“ в Добрич и определено нямаме проблем с него“, споделя Станислав, който през учебната 2022/2023 г.
завърши XII клас. Предстои му следване във вис-
ше училище. Насочил се е към педагогическа специалност, а дали ще стане учител, само времето ще покаже.
Наесен Ученическият съвет в СУ „Димитър Талев“ в Добрич ще има нов председател. Станислав е предложил кой да заеме поста му, но до решението ще се стигне след демократично гласуване. Зад гърба си през годината учениците от съвета имат много успешни инициативи. Всеки месец отбелязват значимите дати от календара и националните български празници. Редовно правят предавания за училищното радио „Светилник“. През февруари осъществяват инициатива под надслов „Спонтанни актове на добро“, като предизвикват всеки учител и ученик в училището с добро дело за деня. Идеи имат много на брой и най-важното – всичко правят с голям ентусиазъм и желание.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg