„Заедно с обсъждане на текущите проблеми трябва да има диалог за стратегическите промени в системата. Винаги съм вярвал, че най-важна е дискусията с хората с опит и експертиза, каквито са началниците на РУО. Затова искам открито да говорим за предизвикателствата и заедно да набележим стъпките за истинска промяна в сектора.“ Това коментира министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на национална среща на началниците на регионалните управления, съобщават от МОН.
В нея участват и зам.-министрите Емилия Лазарова и Мариета Георгиева и експерти от МОН. Сред основните теми на дискусиите са подготовката за учебната година, резултатите от ДЗИ и НВО, ефективното функциониране на Механизма за обхват на децата и учениците, необходимостта от повече контрол и подкрепа, политики за анализ на училищно ниво и квалификацията на учителите.
Обменени са и добри практики като провеждането на т.нар. пробни матури, за да се види кой от какво се нуждае преди НВО и ДЗИ. За първи път са организирани и работни групи между началниците на РУО. Целта е те да дефинират основните проблеми, които срещат в работата си, и да предложат оперативни решения.
„В нашата образователна система липсва аналитично звено. Имаме нужда от екип, който да изследва процесите, да провежда целенасочени обучения с учители и директори – как те да анализират резултатите на учениците. Ролята на учителите все повече ще бъде на творци при подготовка на работата си с учениците“, отбелязва министър Цоков. Според него има нужда от детайлен преглед на тестовете и даде пример с незадоволителните резултати по математика.
По-късно пред Би Ти Ви просветният министър съобщи, че според началниците на РУО е добре учителите да имат повече достъп до резултатите на своите ученици от матурите и НВО, за да може всеки да направи анализ към какво да насочи усилията си – да обърнат внимание на такъв тип задачи, с които учениците да се справят след това и да имат по-малко грешки.
„Това е промяна в краткосрочен план“, отбелязва министър Цоков. Другият поглед ще бъде по отношение на самите задачи и тяхното структуриране и формулиране – да бъдат по-разбираеми и практически насочени.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg