"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Istoriya-History journal
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Istoriya-History journal
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 29, 2023

Виртуално инженерство

В ПГ по механотехника, телекомуникация и транспорт „Христо Ботев“ в Шумен надграждат STEM средата за всяка специалност

Диляна Кочева от Диляна Кочева
19-07-2023
in Брой 29, 2023
A A

28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по механотехника, телекомуникация и транспорт „Христо Ботев“ в Шумен

Проектите на учениците от гимназията са оценени високо по време на Дните на роботиката в ТУ – София

Всички специалности, по които се осъществява обучение в гимназията, са STEM. Отговарят на пакета от специфични цели и приоритети за реализация на интегрираната териториална стратегия за развитие на Североизточния регион и са в съответствие с тематичните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация за региона „Мехатроника и чисти технологии“ и „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“, казва пред в. „Аз-буки“ директорът на Професионалната гимназия по механотехника, телекомуникация и транспорт инж. Машка Крумова.

Ръководената от нея гимназия неслучайно е избрана за Център за високи постижения. Успехите на учениците им говорят сами за себе си. Новият център ще бъде разположен в отделна сграда. Предвиждат да започнат с ремонт на сградния фон, в това число и подмяна на различните инсталации. Освен външен и вътрешен ремонт в Центъра за високи постижения са предвидени обзавеждане и оборудване на кабинети, работилници и лаборатории за практическо обучение по специалности от пет професионални направления: „Компютърни науки“ с професия „Приложен програмист“; „Машиностроене, металообработване и металургия“ – „Техник-металург“ и „Машинен техник“; „Електротехника и енергетика“ – „Електротехник“; „Електроника, автоматика, професионална и компютърна техника“ – „Техник на компютърни системи“ и „Монтьор по автоматизация“; „Моторни превозни средства – кораби и въздухо- плавателни средства“ – „Техник по транспортна техника“ с две специалности: „Автотранспортна техника“ и „Автомобилна мехатроника“. От новата учебна година предлагат и нова специалност – „Автоматизация на непрекъснати производства“ от професия „Техник по автоматизация“. Обновяването на базата ще създаде още по-добри условия за обучението на учениците в гимназията.

Към момента дуална система са имали само в една от специалностите – „Монтьор по автоматизация“, но тенденцията е в бъдеще те да бъдат увеличени. Бизнесът в региона изпитва остра нужда от специалисти и поради това гимназията в Шумен се стреми да предлага на кандидат-гимназистите обучение по специалности, за които има голяма нужда на пазара на труда. Всяка година организират Дни на отворените врати в училище. Тогава големите ученици представят специалностите пред по-малките. Обикновено се организират в Месеца на безопасността на движението по пътищата. Тогава в гимназията се провежда традиционното състезание по безопасност на движението и майсторско управление на автомобил.

В училището в Шумен все още няма STEM център, но изграждането му предстои. Проектната идея е той да включва три направления: „Роботика и киберфизични системи“, „Дизайн и 3D прототипиране“ и „Природни науки“. „Това не означава, че не сме работили в тази насока. За всяка от специалностите ни има създадена STEM среда за обучение. Искаме да надградим постигнатото с пространство за виртуално инженерство, където ще работим с различни програмни продукти за професионално обучение и пространство за роботика“, разказва инж. Крумова.
Роботиката и сега присъства както в разширената професионална подготовка на учениците, така и в извънкласните занимания
по интереси.

Доказателството за това е участието им в „Дните на роботиката“ в ТУ – София. Тази година гимназията участва с два отбора, които успешно се представят в категориите „Мини сумо“ и „Свободен стил“. В категорията „Софтуерни проекти“ учениците Дениз Иванов от X клас и Христомир Харизанов XI клас с ръководител инж. Недялка Йорданова се класират на второ място с разработения проект „Метеорологична станция“. В категорията „Хардуерни проекти“ Самуил Станчев и Живко Стойков от XI клас с ръководител инж. Татяна Боярова са четвърти сред 14 хардуерни проекта с разработката си „Детектор на земетресения“. „Все проекти с обществена значимост. Бизнесът проявява реален интерес към работите на учениците“, разказва инж. Крумова. Единият проект е за осигуряване на предупреждение на населението при възникване на природни бедствия.
А другият е свързан със земеделието – система за предупреждение при опасност от слани. За участието си във форума получават специална награда от бизнеса.

Подготовката за състезанията по професии от календара на Министерството на образованието и науката се осъществява през цялата учебна година. Активно се включват в националното състезанието по приложна електроника „Мога и зная как“. На националното състезание „Най-добър техник в машиностроенето“ всяка година заемат призови места.
С отличия се прибират у дома и от националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“. По време на „Електрониада 2023“, организирана от Русенския университет „Ангел Кънчев“ със съдействието на РУО – Русе, тази година заемат четвърто място и получават похвали и награди от организаторите.
Добрите резултати на състезанията са предпоставка за успешното продължаване на образованието на възпитаниците им във висшите училища у нас.

По-голямата част от учениците избират техническите университети в София, Варна и Русе.
Разбира се, имат и възпитаници, които решават да започват работа в местните фирми, партньори на гимназията.
„Много от тях предлагат и програми за съчетаване на работата със задочна форма на обучение в университет, като покриват разходите по семестриалните такси и отпускат стипендии“, допълва моята събеседничка. Една от най-големите фирми в Шумен – „Алкомет АД“, предлага стипендии и осигурява безплатни учебници, което също мотивира учениците да изберат една или друга специалност.
„Съумяваме да провеждаме на 100% производствената практика в реална работна среда. Така възпитаниците ни си създават контакти още в училище. За специалностите, за които все още не разполагаме с най-модерна техника за практическо обучение, имаме договорни отношения с фирми за провеждане на практиката в реална работна среда. Връзката между гимназията и местния бизнес е много силна и работеща“, категорична е директорката.

През учебната 2022/2023 г. възпитаниците в гимназията са 435, като момичетата са едва 5. Съвсем разбираемо най-желаните специалности са компютърните науки и компютърната техника и технология. „Не по-малко атрактивна през последните години е специалността „Автомобилна мехатроника“. Тя дава познания по мехатроника, необходими за електронните модули на съвременните автомобили“, разяснява инж. Крумова. Другата много търсена специалност е „Автоматизация на непрекъснати производства“. Тя е универсална и необходима за всички сфери на производството.

„Надяваме се младите хора, които завършват висше образование по технически специалности, да придобият интерес към работата на учителя. Водят се разговори с много наши бивши възпитаници за реализация в образованието. Не трябва да се пренебрегва и това, че работата в училище е много отговорна и изтощаваща. Като сериозен проблем отчита и това, че днес учениците са различни. Те са свикнали да имат достъп до информация по всяко време. Не намират за нужно да запомнят факти и твърдения, което в бъдеще води до неумението да правят причинно-следствени връзки.

„Сега берем плодовете на обучението от разстояние в електронна среда. То се отрази най-вече на резултатите им на изпитите“, споделя инж. Крумова. Причината за незадоволителните резултати на НВО в X и на ДЗИ по БЕЛ в XII клас се корени по-далеч във времето. Според нея първото, което трябва да се отчете, е, че в професионалните гимназии се записват ученици от различни училища, от различни населени места, с различно ниво на обучение. По тази причина дефицитите, натрупани в основното образование, трудно се компенсират в гимназиална степен, а в отделни случаи се задълбочават и резултатите на изхода на първи и на втори гимназиален етап – в X и в XII клас, не са особено добри. „Освен това в нашия регион не е малък процентът на учениците, които са билингви. Това понякога създава затруднения“, разяснява моята събеседничка. Категорична е, че анализите са задължителни и трябва да се търсят причините, за да се работи в посока повишаване на резултатите.

Your Image Description

Свързани статии:

Работилници по европейски образец 100% реализация Как се гради умно училище Обучение по заявка на местния бизнес

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Професия

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Да надмогнеш собствените дефицити

Next article

Подкрепа за талантите в родното школо

Next article
Подкрепа за талантите в родното школо

Подкрепа за талантите в родното школо

Години, изпълнени  с незабравими мигове

Години, изпълнени с незабравими мигове

Работилници по европейски образец

Работилници по европейски образец

Последни публикации

  • Сп. „История“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание на сп. „История“, 2024 г.
  • Сп. „История“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „История“, книжка 5/2024, година XXXII
  • History, issue 4/2024, Volume 32
  • History, issue 3/2024, Volume 32
  • History, issue 2/2024, Volume 32
  • History, issue 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА НАУЧНО СПИСАНИЕ „ИСТОРИЯ“
  • Сп. „История“, книжка 6/2023, година XXXI
  • History, issue 5/2023, Volume 31
  • History, issue 4/2023, Volume 31
  • History, issue 3/2023, Volume 31
  • History, issue 2/2023, Volume 31
  • History, issue 1/2023, Volume 31
  • Contents of Istoriya-History, 2022, vol. 30
  • BULGARIANS IN THE GULAG: THE CASES OF POLITICAL EXILES NEDIU SAKOV AND PETAR MARINOV
  • History, issue 6/2022, Volume 30
  • History, issue 5/2022, Volume 30
  • History, issue 4/2022, Volume 30
  • History, issue 3/2022, Volume 30
  • History, issue 2/2022, Volume 30

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Aims and Scope
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"