Взаимодействието между индустрия и наука е основата за създаване на дълбоки технологии. Това е един от основните приоритети в Министерството на иновациите и растежа – сътрудничество между бизнеса и академичната общност. Искаме да ребрандираме България като място за иновации, които създават висока добавена стойност за икономиката ни както във високотехнологични сектори, така и в културата, творческите индустрии, занаятите и уменията.“ Това заявява министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на работна среща с академичните ръководства на седем висши училища в Пловдив и кмета на града Здравко Димитров, на която домакин е Общината, съобщават от Министерството на иновациите и растежа. В срещата участва и зам.-кметът по образование Стефан Стоянов.
„За мен е особено важно да покажем капацитета на образователната система и потенциала в сферата на човешкия капитал през създаване на продукти, които са резултат от работата на научната практика в България“, коментира още министър Стойчева. По думите ѝ, страната ни може да бъде място и за иновационни екосистеми със своя специализация с основа научна и развойна дейност. „Бъдещето на България и Европа е да открие своята конкурентоспособност през интелектуален и човешки капитал“, подчертава тя.
На срещата са обсъдени теми, свързани с разработването на иновации в сферата на биотехнологиите, медицината, цифровото селско стопанство, културата, историческото наследство и творческите индустрии, както и необходимостта от комерсиализация на научните изследвания. Министър Стойчева представя възможностите за подкрепа и взаимодействие между МИР и университетите и през финансовите механизми на Министерството.
По-късно тя посети Медицинския университет в Пловдив, където се запозна с иновативното обучение по медицина в симулационния център на Университета. „Не можем да правим персонализирана медицина без персонализирано обучение, а дигитализацията и технологиите дават възможност за този процес“, отбелязва министър Стойчева. Тя посети и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, както и Центъра за върхови биотехнологии.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg