Настоящата геополитическа ситуация и текущите отношения с редица държави затвърждават все по-важната роля на научната дипломация като инструмент за насърчаване на международното научно сътрудничество и подпомагане на външната политика на ЕС и на държавите членки. Необходими са проактивност, засилено сътрудничество и по-добра координация в научната дипломация. Новата инициативата за научна дипломация на ЕК е породена от глобалната ситуация в региона. България е убедена във важната роля на науката, която преминава граници и действа като катализатор на международното сътрудничество и стабилността в Европа.
Тази позиция на страната ни представя зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова-Ташкова по време на неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност (част „Научни изследвания“) в Кралство Испания. Работните срещи се председателстват от министъра на науката и иновациите на Кралство Испания Диана Морант.
В тях участва и генералният директор на Генерална дирекция „Научни изследвания и иновации“ на ЕК Франк Льометр.
В рамките на заседанието държавите членки обсъждат възможностите за укрепване на общата европейска рамка за научна, технологична и иновационна дипломация. По-широкото взаимодействие изисква включване на научната общност, държавните институции и бизнеса в дипломатическото предаване на техните постижения и подобряване на взаимното сътрудничество. Страната ни ще подкрепя бъдещи инициативи на европейско ниво, които биха могли да допринесат за усвояването на нови умения от служителите, формиращи научните политики, а също и от техните ръководители, дипломатическите служители, както и самите учени.
От съществена важност е да се споделят добри практики на европейско ниво чрез назначаване на научни аташета в дипломатическите служби и ведомства, както и ангажиране не само на самите учени, но и на ръководствата на висшите училища и научните организации.
Втората обсъждана тема е новият Стратегически план на „Хоризонт Европа (2025 – 2027), чийто втори работен вариант ще бъде изпратен до държавите членки през октомври. Очаква се през декември да бъде приета окончателната версия.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg