Невероятен успех в Международната лятна изследователска програма за ученици (Research Science Institute – RSI) в Масачузетския технологичен институт (MIT) в САЩ постигна Радостин Чолаков (XI клас, МГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив). Той се класира едновременно сред петте най-добри и при писмените, и при устните презентации на проекта си, което се случва за първи път с български участник. Разработка му е и единствената отличена в област информатика.
Радостин Чолаков присъства редовно в медиите с новини за отличията, които получава от различни конкурси и състезания. Занимава се с програмиране от съвсем малък. Израства в
с. Барутин, Смолянска област, без да е заобиколен от технологии и компютри. Още като самоук програмист започва да печели награда след награда. В девети клас разработва платформата „АзБуки.ML“ с изкуствен интелект, чиято задача е да разбира български език.
„В началото ми беше важно да съм самоук – нямах достъп до хора, ресурси. Трябваше да се справям сам – казва Радостин. – Напоследък общувам с много хора в сферата, в която работя. Те ми помагат и аз съм им благодарен.“
Много е доволен от Лятната школа на Масачузетския технологичен институт. Заедно с Деян Хаджи-Манич от Математическата гимназия във Варна, тази година представят България на Лятната школа. Шестседмичният престой в нея е изключително плодотворен за Радостин.
„Програмата е доста интензивна – разказва той. – Първата седмица имахме лекции по различни предмети, като всеки участник може да си избере какво да слуша – аз се занимавам с информатика и си избрах лекции по математика и инженерство. Имаше и лекции по хуманитарни науки, които бяха за всички участници. Имахме лекции и за това как се изготвят научни доклади.“
Основната цел е всеки ученик да изготви проект, който да има някакъв принос от научна гледна точка. Участниците имат ментори, които са на световно ниво – основно от МТИ, но има и от Харвард, Бостънския университет и други. Всеки от тях работи по даден научен проблем и включва в разработката на проекта участник в школата, който проявяват интерес от темата.
„Моят ментор беше проф. Юн Ким, а неговият докторант беше Хан Гуо – обяснява Радостин. – Техните изследвания са в сферата на изчислителната обработка на езика. С тях работих по тема за квантуване на езикови модели. Моделите в услуги като Chat GPT са огромни като размер, защото са тренирани на големи количества текст и изискват супермного компютърни ресурси, за да работят. Освен това са и скъпи. Това, което изследвахме в нашия проект, е как могат тези модели и алгоритми да станат по-малки като размер и като памет, за да могат да работят и върху по-малки процесори. Квантуване в този контекст означава числата, които са параметри на даден модел, да бъдат закръглени към по-малко на брой възможни стойности. Изследвахме различни начини, по които можем да правим това закръгляне, за да не нарушим работата на модела. Винаги има някаква загуба, но въпросът е тя да не кара модела Chat GPT например да ви отговаря някакви глупости. Изследваме по какъв начин да закръгляме тези параметри, така че най-малко да навредим на отговорите на езиковите модели.“
Радостин ще продължи да работи с ментора и вече се срещат онлайн всяка седмица. Много му харесва, че менторът и неговият докторант го приемат като един от тях, а не като ученик, въпреки че е доста по-малък. Това го мотивира да се заеме с неща, които са доста сложни, за да докаже, че е заслужил мястото си в школата.
„Организаторите имат предварителна информация кой какви интереси има, и подбират съответните ментори. За мен са знаели, че се занимавам с езикови модели – казва Радостин. – Затова ме насочиха към ментор, който се занимава с последните новости в тази област. И се оказа, че докато работихме по проекта, използвахме модел, който Meta пусна. Тоест тествахме нашия метод върху модел, който досега не е съществувал.“
Малко по-рано тази година, в края на май, Радостин Чолаков получи две награди – почетна грамота от Асоциацията за развитие на изкуствения интелект (Association for the Advancement of Artificial Intelligence (AAAI), пълна стипендия за Университета за петрол и минерали „Крал Фахд“ (King Fahd University of Petroleum and Minerals) и 400 долара от Фондацията за надареност и креативност на крал Абдулазис и неговата свита при участието си в най-голямото световно състезание за наука и инженерство за гимназиална възраст (Regeneron Regeneron International Science and Engineering Fair 2023 (Regeneron ISEF), който се провежда в средата на май в Далас, Тексас.
Радостин тактично отклонява въпроса колко награди е получил досега. Те, разбира се, го радват. Но смята, че бройката им не е чак толкова важна.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg