„Малки приятелю, постави ръка върху гърдите си! Какво усещаш? Туп-туп-туп, нали? Това е гласът на сърцето ти… Запомни го, защото иска да ти разкаже нещо! Но нека първо ти разкажа една съвсем истинска история, която научих от малка дъждовна капка, пътувала върху пухкав облак над половината земя, докато събере смелост да напусне дома си, да погали бузата ми и да срещне земята. Да,
и дъждовните капки знаят истории – лесно е, особено ако домът ти е облак, летиш в небето и виждаш много неща.“
Така започва книгата на Таня Войнова „Малки герои“. С всяка следваща страница тя ни разкрива още много вълшебни кътчета от малкото градче Буболечково през очите на Бизи – малката смокинова оса, която „изобщо не била забележителна и никак, ама никак изключителна, но носела толкова много обич в себе си, че не успявала да я събере в сърцето си и я раздавала на другите“.
Учителката Таня Войнова от детска градина „Детелина“ в Поморие пише книги за децата, на които преподава. Тя е учител на групата „Мечо Пух“ от четири години. Преди това е работила в голяма адвокатска кантора, като последната длъжност, която заема, е на помощник-нотариус.
„Доста години работих в сферата на правото, но мечтата ми от малка е била да работя с деца. Дойде моментът да я осъществя. Промяната е много голяма“, разказва Войнова. Споделя, че мирогледът ѝ се променя в деня, в който става майка. Със сигурност времето става все по-ценно и приоритетите се пренареждат.
„Започваш да преоткриваш света, виждаш го през детските очи наново. Всичко ти се струва ново и вълнуващо“, споделя тя. Таня е толкова щастлива и удовлетворена от работата си, че нито за миг не се замисля да се завърне отново към рутината на предишния си живот. Натурата ѝ е такава – не може да бездейства. Иска постоянно да твори и да търси различни инициативи, с които да се захване.
Постъпвайки в ДГ „Детелина“, първият проект, с който започва да се занимава, е по програмата за мобилност „Еразъм+“. Той носи името „Малка морска приказка“ и учи децата как да рециклират правилно отпадъците. Войнова решава да изработи хартиени чудовища от картон и да покаже на малчуганите кое какво обича да яде. Така посредством игра те научават, че синьото чудовище обича да се храни с хартия и картон, жълтото – с пластмаса и метал, а зеленото – със стъкло“. След тази прекрасна педагогическа ситуация се ражда идеята за написването на книгата „Малка морска приказка“. Там главният герой е рядката риба звездоброец, която е малко позната у нас и живее в Черно море. Той много силно искал да види звездите и да се сприятели с поне една от тях, но за съжаление, рибките могат да мечтаят, но не и да летят.
Пренасяйки децата в света на вълшебствата, Таня Войнова им преподава най-важните житейски уроци, показва им как да станат добри хора. Рисунките в книгата са дело на още една талантлива учителка от ДГ „Детелина“ в Поморие – Тихомира Крачунова. Тя също като Войнова, преди да започне да работи с деца, се е занимавала с нещо коренно различно – рисуване. Книгата е издадена по програмата „Еразъм+“.
„Децата са героите на всяка моя книга. Те са бъдещето и имат силата да променят света към по-добро. Затова те са малките герои“, разказва моята събеседничка.
„Малки герои“ се казва и вторият проект, с който се захваща младата учителка. Той е посветен на малките герои в природата – буболечките. Основни действащи лица тук отново са малчуганите от група „Мечо Пух“ към ДГ „Детелина“ в Поморие.
Всичко започва първо с наблюдение, изучаване и анализиране на природата около нас. След това идва ред на подготовката за работа и събиране на необходимите материали, с които да помогнат на полезните насекоми в двора на детската градина. И най-накрая следва най-хубавата част – поставянето на изработените от тях самите с много обич и внимание къщички за насекоми, които да приютят малките обитатели през студените зимни месеци. Отново, забавлявайки се, децата научават, че да си герой, не е никак трудно.
Помолих Таня Войнова да ми издаде рецептата за геройство – не се оказа трудна за изпълнение. Необходими са само добра кауза, истински да повярваш в нея и много труд, за да я реализираш. „Все пак всичко започва с една мечта…“, допълва тя.
И някак си този проект нямаше да бъде така успешно реализиран, ако не бе последван от още една детска книжка със заглавието „Малки герои“.
В нея освен прекрасна и поучителна история са поместени и образователни игри за най-малките – гатанки за насекоми. И най-важното в книгата – читателят може да види лицата на главните действащи лица от проекта от мястото на събитието, където се раждат чудесата. Тази книга е издадена от Детска градина „Детелина“ със съдействието на Община Поморие.
И двата проекта, по които работи Войнова заедно с децата от група „Мечо Пух“, са насочени към екологичното възпитание на децата – умение, така ценно днес. В педагогическата си практика залага на учене чрез правене и на интегриране на знанията от различните предмети.
„За да бъде интересно на децата, новата информация трябва да бъде поднесена по нов и малко по-различен начин. Така тя бързо стига до тях. А когато направят нещо сами с ръцете си, го запомнят за цял живот“, разказва учителката. Споделя, че в професията ѝ най-голямото предизвикателство е да съумееш да предизвикаш и задържиш вниманието за по-дълго на толкова малки деца.
„Всичко бързо се променя. Всяко следващо поколение е различно от предишното. Но начин винаги има, стига да искаш да го откриеш“, допълва тя. Категорична е, че възпитанието на децата от страна на учителите в градината върви ръка за ръка с това у дома. „Трябва да научим децата да се стремят към знание. И да го правят за самите себе си. Нужно е това да стане вътрешна потребност, а не задължение“, споделя тя.
В работата си с децата се стреми да развие и емоционалната им интелигентност и да ги научи, че човек не трябва да крие емоциите си, а да ги показва. Книгите ѝ също ѝ помагат в тази насока. Интересна е реакцията на малчуганите, когато взимат в ръка книгата „Малките герои“, написана за тях.
„Бяха истински щастливи. И не само доволни, но и горди, че тази книга е от тях за други деца. Чувството, че могат да помагат и да дават пример на останалите, е неописуемо“, разказва моята събеседничка.
Истината е, че Таня Войнова е много скромен човек. Казва, че всичко, което прави, е за децата.
И наистина е така. Книгите ѝ не се продават в книжарниците. На корицата им дори няма обявена цена. Те се разпространяват от ръка на ръка.
И точно там се крие магията – без да го търси или иска, думите са по силни от всичко и стигат до детските уши навсякъде по света. По проекта „Еразъм+“ „Малка морска приказка“ е преведена на четири езика и продължава да обикаля детски градини и домове, възпитавайки бъдещи поколения достойни хора. За истински стойностните неща не е нужна реклама. Те сами си намират пътя към успеха.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg