Министерството на образованието търси преподаватели по български език в 7 чуждестранни университета, става ясно от обявена от МОН процедура за подбор на преподаватели по български език за академичната 2023/2024 г.
Това са Познанският университет „Адам Мицкевич“ (Полша), Университетът „Екс-Марсилия“ – Марсилия (Франция), Люблянският университет (Словения), Западният университет – Тимишоара (Румъния), Пекинският университет за чужди езици (Китай), Ереванският държавен университет по лингвистика и социални науки „В. Брюсов“ (Армения) и Университетът „Йотвьош Лоранд“ – Будапеща (Унгария).
Желаещите трябва да отговарят на няколко условия: да заемат към момента на кандидатстването академична длъжност по трудово правоотношение в държавно висше училище в България или в научен институт с акредитация в направление „Филология“ и сключено споразумение с МОН (това са Великотърновският, Пловдивският, Софийският, Шуменският и Югозападният университет, Институтът за български език – БАН, и Институтът по литература – БАН); да имат най-малко степен „магистър“ в направление „Филология“; поне 3 години преподавателски стаж през последните пет години във висше училище, както и да владеят английски, френски, немски или езика на страната, в която ще бъдат командировани, на ниво минимум B2 от Общоевропейската референтна езикова рамка.
Всеки от чуждестранните университети също има конкретни изисквания. Познанският университет например търси магистър по славянска или полска филология с висока езикова компетентност, професионален опит в преподаването на български език като чужд и в областта на обучението по теория и практика на превода, висока организационна активност при популяризирането на българската култура, добро познаване на съвременните културни реалии у нас и др. Люблянският университет пък се нуждае от преподавател с висше университетско образование със славистичен профил или магистърска или научна докторска степен в областта на славистиката, да има поне 3 години съответната педагогическа практика и поне 3 месеца непрекъсната специализирана, съответна библиография в областта, в която се хабилитира, и др.
Желаещите следва да подадат документите си в срок до 11 септември 2023 г. в държавното висше училище или научния институт, където заемат длъжност по трудово правоотношение. Те трябва да подадат заявление, автобиография, мотивационно писмо, копие на документ за придобито висше образование, научна степен и/или академична длъжност, списък с научните трудове и публикации, копие от трудова и/или осигурителна книжка, копие на документ, удостоверяващ владеенето на чужд език, и др.
Ректорът на съответното висше училище представя в МОН списък на кандидатите, като подборът им се извършва от комисия, определена със заповед на министъра на образованието. Всеки желаещ може да кандидатства за всички обявени преподавателски места.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg