Над 57 000 деца ще прекрачат прага на училището за първи път, съобщи премиерът Николай Денков на брифинг в Министерския съвет. Общо 702 000 са учениците от I до XII клас. За тях ще се грижат 70 520 учители. Освен у нас в 43 държави 30 000 български деца ще се учат в 398 неделни училища и в две български държавни училища в чужбина, посочи още той.
В бюджета за 2023 г. са осигурени допълнително 524 милиона лева за увеличаване на заплатите на учителите и педагогическия персонал с 15%. Това гарантира поддържането на нивото от 125% спрямо средното възнаграждение в страната, припомни премиерът.
Всички учебници до VII клас ще бъдат дигитализирани до първия учебен ден. Заедно с Министерството на електронното управление МОН работи усилено по продължаване на дигитализацията на учебния процес.
Премиерът съобщи още, че през лятото са извършени ремонти в 747 училища, 507 от които са приключени, а 240 ще приключат до 15 септември. В 63 училища ремонтите ще продължат, но те ще бъдат организирани така, че да не попречат и на тържествата за първия учебен ден.
„На едносменен режим са 90% от училищата в България. Възможността за преминаване и на останалите е свързана с няколко важни проекта по различни програми, които започват от тази учебна година.“ Така министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков отговори на въпрос на „Аз-буки“. По думите му най-важният е свързан с Плана за възстановяване и устойчивост, в рамките на който започва строителството на 8 нови училищни сгради, две от които в столицата. Наред с това около 116 образователни институции – детски градини и училища, ще бъдат основно реконструирани и разширени.
Министър Цоков подчерта, че благодарение на приетия бюджет за 2023 г. са заложени две инвестиционни програми с общ бюджет от близо половин милиард лева, насочени към строителство и ремонт на сгради на детски градини и училища, както и строителство и ремонт на спортни салони и площадки.
В едната от тях – Програмата на правителството за строеж на детски ясли и градини, се отделят 240 млн. лева, като целта е да се построят минимум 30 нови детски ясли и детски градини, както и поне 40 училища с условия за обучение на едносменен режим.
По повод фалшивите сигнали, залели страната, министър Цоков заяви, че през последните месеци е повишена сигурността на електронните адреси на образователните институции. Директорите вече са задължени да използват профили в системата на МОН и съответните защитени пощи, така че всичко да минава през киберсигурността на Министерството. Досега са ползвани лични мейли и доставчици, които не са осигурявали достатъчно добра защита.
Обсъждането на учебните програми ще продължи до края на септември, заяви министър Цоков. Предложенията за промени са на експертни групи, които две години са работили по програмите. Трябва добре да се огледат възможностите за отпадане на фактология от материала, за да не се налага преструктуриране на учебното съдържание и да няма необходимост от нови учебници.
Министърът увери, че няма да има незаети работни места за учители по отделните предмети. Но се регистрира търсене на учители по математика и природни науки.
Главният секретар на МВР Живко Коцев представи мерките, които ще бъдат взети за сигурността на децата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg