Училищни лаборатории за иновации ще бъдат създадени в пет училища в различни населени места в България. Ще бъдат привлечени учители и директори и от други училища, които ще имат възможност да се запознават с процесите на въвеждане на иновации и да обменят опит. По този начин успешните проекти на дадено училище ще могат да се мултиплицират в повече образователни институции.
Целта е да се формират общности и екипи с визия за сродни образователни иновации чрез представяне и структуриране на идеи, които да доведат до развиване на тематични иновативни мрежи и надградени иновативни модели.
Училищните лаборатории за иновации се създават по Националната програма „Иновации в действие“. Осигурените за целта средства са 150 000 лв. – по 30 000 лв. за всяко от петте училища.
Днес разказваме за Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“ в Стара Загора. С новата си училищна лаборатория за иновации планират да развият стратегия за подобряване на учебния процес чрез създаването на проекти, стимулиращи знанията на учениците и уменията им за решаване на проблеми. Освен това ще развият и способността на възпитаниците си за аналитично, креативно и логическо мислене. Направлението, в което ще работят, е проектно базирано обучение и интегрирано знание.
Интегрираното знание предлага нов начин на децата да бъдат включени в учебния процес, като, от една страна, станат част от него, а от друга – ще научат много повече. Истината е, че използването на такъв тип метод, който по-скоро превръща урока в игра, им помага да избягат от скучната рутина на традиционния урок, и им открива хоризонт от нови възможности за усвояване на знания“, казва директорката на Второ основно училище „Петко Рачов Славейков“ Милена Желязкова.
Отпуснатите финансови средства от МОН за училищна лаборатория ще бъдат използвани за съставянето на методическо помагало и направата на картотека за иновативни практики в електронен вариант. През целия период на изпълнение ще работят в тясно сътрудничество с РУО – Стара Загора. „Ще вложим парите в създаването на крайните продукти, като, в този смисъл, ще пренасочим част от тях и към допълнителната квалификация на педагогическите ни специалисти и обмяната на опит“, уточнява моята събеседничка.
За училището в Стара Загора нововъведенията не са рядкост, а обичайна практика. То е включено в мрежата на иновативните училища от 2017 г. насам. През миналата учебна година участва със седем проекта, а именно – „Зограф“, „Айя – от А до Я – уча и творя“, „Училището – школа за характери“, „Мисия учител за един ден“, „Исторически следи – историята в предмети“, „Дигитален клас“ и клуб „Енигма“. „Всяка година нараства екипът от колеги, които представят интегрирани, бинарни, изнесени уроци както в начален, така и в прогимназиален етап“, разказва директорката. Споделя, че опитът на преподавателите им в методологията и концепцията на иновативния урок постоянно се развива и нараства. Истината е, че учителите им участват ежегодно в национални педагогически форуми и споделят добри практики, предлагат теоретични аспекти и методически решения, представят етапите на работа по създаване и реализиране на уроци от ново поколение.
Педагогическият им колектив се състои от 67 учители, ресурсен учител и психолог. „Учителите ни имат много добра професионална подготовка. Показват желание за кариерно развитие и повишаване на квалификацията си. При нас работят както опитни професионалисти с дългогодишен стаж, така и много млади колеги под наставничеството и методическата подкрепа на старши учители“, разказва Желязкова.
Новата учебна година в училището в Стара Загора започва с 802 ученици. Те са разпределени в 34 паралелки, а групите за целодневна организация на учебния ден са 14 на брой. „Училищният звънец и първата учителка са едни от най-милите спомени от детските години. На 15 септември всеки тръгва на крилете на мечтите си – ученици, учители, родители. Защото от училището започва пътят на познанието и творчеството.
А Второ ОУ продължава традициите на своите предшественици и успешно прилага иновативни методи и форми – изнесени часове, занимания по интереси, миниспектакли, концерти и изложби. Деятелност кипи през цялата учебна година“, казва Желязкова.
Сградата, в която се помещава училището, е архитектурен паметник на културата. Учениците учат на двусменен режим, защото материалната база е малка. „Бих искала да стартира разширение на училищната сграда с нови класни стаи и да бъде изграден нов физкултурен салон“, казва моята събеседничка.
Съвсем скоро предстои да изградят и STEM център. Той ще бъде разпределен в три зони – „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Роботика и киберфизични системи“. STEM училищната среда ще включва цялостни интериорни решения, съвременно оборудване с подходящи, многофункционални мебели, обучителна техника и материали.
Традиционно учениците показват високи резултати на НВО в IV и VII клас. Обикновено са на второ място по успеваемост в Стара Загора. Средният успех в IV клас от НВО по БЕЛ е 5,52, а от НВО по математика – 5,13. Добри са резултатите и на седмокласниците – средният брой точки по БЕЛ е 72,48 и по математика – 51,87. „След VII клас учениците ни продължават образованието си в престижни старозагорски гимназии, а след тяхното завършване се насочват към висши училища и университети с хуманитарна насоченост, природни науки и технологии“, казва с гордост директорката.
През 2022 г. училището чества 65 години от създаването си с богата програма. Сред инициативите, които провеждат, са тематични изложби на знакови за града места – общината, културния център, Държавната опера и сградата на школото. По случай годишнината издават и две книги. Първата е „Алманах“, в нея са поместени отличени ученически творби от конкурси и състезания. Втората носи името „Споделени спомени“ и представлява сборник с интервюта на възпитаници на училището. Директорката разказва, че никога не губят връзката с бившите си възпитаници. Сред тях има много учители, журналисти, лекари, инженери, прависти и общественици, с които се гордеят.
„Празниците са част от училищния живот. Те преосмислят нашето ежедневие, насищат с нови емоции и вълнения и ни сплотяват като общност със специфични традиции. Второ ОУ има свой облик и атмосфера на творчество, партньорство и ангажираност“, казва моята събеседничка.
Животът в училището е богат и разнообразен. Учениците редовно участват в национални олимпиади и състезания, в инициативи от Националния календар на МОН за изяви по интереси и от Националния спортен календар. „Учениците ни имат доказано постигнати резултати през учебната 2022/2023 г.
Нашите възпитаниците заемат престижни награди от международни и национални конкурси и състезания“, казва директорката. Сред изявените им възпитаници са второкласничката Моника Христова, която грабва приза „Математически звезди“; третокласникът Павел Хероут, който е с най-високи отличия от математически международни и национални състезания, и Юлиана Савова от V клас, която заема първо място във финалния кръг на националното състезание „IT Знайко“. Гордост за училището е отличното представяне на Станислав Милчев от VII клас на националните кръгове на олимпиадите по биология и по български език и литература.
С международно признание е Елизабета Казале от VII клас, която завоюва 100% стипендия SPACE CAMP TURKEY, 2023 г. Много са учениците на Второ ОУ с призови места от литературни конкурси, състезания по информационни технологии и програмиране, конкурси за детска рисунка. Голямо признание за труда и старанието получава и екипът от 51 седмокласници, участвали в разработването и представянето на проекта „Голямата книга на българското пробуждане“ – нов препис по първия Софрониев котленски препис (1765 г.) на „История славянобългарска“.
Училището е организатор на националния ученически конкурс „Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“, включен в Националния календар за изяви по интереси на МОН. Началото на Конкурса е поставено през учебната 2016/2017 г. по случай 60 години от основаването на Второ ОУ. Събитието се е превърнало в традиция и през учебната 2022/2023 г. се проведе неговото шесто издание в Културния център – Стара Загора.
Училищният ученически съвет също е много активен. Децата там с голямо желание и готовност организират доброволчески кампании и дискусии по обществено значими теми. За всеки празник изготвят презентации и информационни материали. Включват се и с помощ и идеи при организацията на училищните тържества. През цялата учебна година осъществяват съвместна и ползотворна дейност с Общинския съвет на децата в Стара Загора и с различни културни и научни институции в града.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg