„МОН ще продължи политиките за подкрепа на дуалното обучение. В момента разработваме множество законодателни промени, започвайки от Закона за професионалното образование, който вече е в Народното събрание.“ Това коментира зам.-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева при представянето на резултатите от изпълнението на проект „Подкрепа за дуалната система на обучение“, съобщават от МОН. По думите ѝ този проект е много успешен, защото е помогнал дуалното обучение да придобие широк мащаб – включени са повече от 10 000 ученици от 170 училища. А в гимназиите са инвестирани значителни средства. По 20 000 лв. е получило всяко училище за подобряване на материалната база, за работно облекло на учениците, за учебна литература и учебници, разработване на учебни помагала.
„От VIII до X клас учениците имаха и възможност да направят пробно стажуване, както и да бъдат подкрепени с допълнително обучение по чужд език по професията“, подчертава зам.-министърът. В Плевенска област развитието на дуалната система на обучение е устойчиво, като тя се осъществява от девет училища по десет професионални направления, 13 професии и 14 специалности. През тази година вече има 20 паралелки, в които се обучават 370 ученици от VIII до XII клас.
В района, където традиционен поминък е лозаро-винарството, но едва намират кадри, дуалното обучение помага за подготовката на млади хора. Зам.-министър Георгиева посети семейна винарска изба „Хараламбиеви“ в село Петърница, която подготвя ученици по професия „Лозаровинар“ в Професионалната гимназия по селско стопанство в Долни Дъбник.
Мариета Георгиева посети и компанията
„ЛЕОНИ България“ в Плевен – един от големите работодатели в града, където се обучават 14 ученици в дуални паралелки по специалностите „Машини и системи с ЦПУ“ и „Електрообзавеждане на производството“ в Професионалната гимназия по механоелектротехника.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg