Първият регионален хъб за биоикономика у нас бе открит в Пловдив. Инициативата за създаването му е на Аграрния университет в Града под тепетата. Целта на хъба е да бъде регионална платформа за иновации и работа с бизнеса. Заедно с Аграрния университет в сдружението участват браншовите организации на оранжерийните производители и на производителите на козметични и етеричномаслени продукти, представители на общини, научни организации, неправителствени организации и „Тракия икономическа зона“.
Една от важните цели на хъба по биоикономика е да започне да прилага на практика европейското законодателство в областта на биоикономиката. Освен това членовете му ще представляват интересите на своите общности относно биобазирани решения, технологии и добри практики за рециклиране на органични продукти и вещества. Ще се обучават служители и ще се повишава капацитетът на мениджърите.
От 9 до 13 октомври за първи път в Аграрния университет – Пловдив, се провежда и Седмица на биоикономиката. В програмата ѝ са предвидени редица събития и работилници на тема биоикономика и устойчиви агрохранителни системи. Заедно със специалисти от висши училища в Европа се провеждат работни сесии и обучителни модули за преподаватели и студенти по научните проекти в областта на биоикономиката, по които Аграрният университет е партньор. Във Факултета по лозаро-градинарство е открит и Център за иновативни образователни технологии.
В Учебно-опитната база и винарска изба, село Брестник, е официалното представяне на демоточка „Наука“ на Европейския цифров иновационен хъб „АгроХъб.БГ“, който се изгражда у нас в рамките на финансирания по програма „Цифрова Европа“ проект AgroDigiRisе с фокус прецизно земеделие.
На 13 октомври в Пловдив се открива и първата в България регионална иновационна долина, която ще работи в областта на биоикономиката и храните. Целта ѝ е да се подпомогнат малките и средните предприятия да установят връзка между научните изследвания, иновациите и бизнеса и така да се насърчат предприемачеството и развитието на регионите. Събитието се организира съвместно от Генерална дирекция „Изследвания и иновации“ на Европейската комисия и Аграрния университет в тясно сътрудничество с Инициативата BIOEAST. Очаква се в него да се включат министър-председателят акад. Николай Денков и министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева.
Една от мерките в новата програма на Европейската комисия за иновации е ускореното създаване в следващите години на минимум 100 регионални иновационни долини, „живи лаборатории“ по агроекология и биоикономика в различните държави. .
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg