Ученици от Центъра за подкрепа за личностно развитие и ученическо общежитие в Ловеч спечелиха конкурса „Имам решение за моята зелена идея“ на сдружение „Безопасни детски площадки“.
Фестивал на рециклирането и борса за размяна на дрехи е проектът, който вътрешно жури определи като най-добър измежду три предложения, които три отбора младежи изработиха след обучения от експерти по доброволчество, управление на проекти и комуникации в рамките на Проекта. Инициативата получи бюджет от 600 лв. А след гласуване на потребителите в „Инстаграм“ те събраха най-много харесвания и станаха големите победители.
Конкурсът започна преди шест месеца, когато ученици от Националното училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ в Казанлък, СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ в Разлог, Центъра за подкрепа за личностно развитие и ученическо общежитие в Ловеч започнаха обучението си за генериране и управление на екопроекти в своите градове.
От създаването на идеята до вече готови „продукти“ се получиха – карта на контейнерите за разделно събиране на отпадъци в Разлог, фестивал срещу бързата мода в Ловеч и нов екокът за отдих в Казанлък.
Единайсетокласничката Симона Игнатова е член на отбора, който предложи да бъде организиран ученическият фестивал. Техният проект показва много украшения и подаръци, направени от отпадъчни материали.
„В общежитието бе поканен лектор, който ни демонстрира как максимално можем да използваме старите вестници, за да създадем настроение. Или от изсъхнали кратунки да направим Пижо и Пенда. С това, което правим, се опитваме да разширим дейността си. Участвам във всички инициативи, организирани от общежитието и училището. За мен е важно да обичаме и да се грижим за природата, защото тя ще ни отговори по същия начин. И успяваме!“, споделя Симона.
За Златомира Иванова „Зелената идея“ е начин на мислене, начин на действие и дори начин за разтоварване. „С участието си в този проект най-важното, което научих, е, че всеки зелен градски проект е успешен, ако е насочен към това да промени не само физическата среда около нас, но и начина на мислене на хората“, казва тя. Според Златомира чрез проекта им освен че предотвратяват замърсяването на природата, намират и начин да оползотворят, на пръв поглед, ненужни вещи.
Другите проекти, които се включиха в надпреварата, бяха на ученици от Националното училище по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ в Казанлък. Те изградиха зелен екокът за отдих край реката в близост до училището.
Ученици от СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви“ в Разлог разработиха и разпространиха първата карта на контейнерите за разделно събиране на отпадъци и за текстил в града. През лятото учениците, със съдействието на община Разлог, обиколиха града и обозначиха общо 40 контейнера. Те поставиха картата на ключови места и раздадоха копия от нея на местните жители.
Преди да представят проектите си, учениците преминават през шест онлайн обучения от специалисти в различни области. Зоя Георгиева от сдружение „БГ Бъди активен“ запозна учениците с идеята за разделно събиране и рециклиране. Божидар Емануилов от фондация „Корен“ пък им показва как да използват инструментите на „Гугъл“ за създаване на карти. Диана Димитрова – председател на Асоциацията на специалистите по комуникации ги подготвя как да работят, с Общината. Габриела Пресолска от „Волонтайм“ им демонстрира как да популяризират своите идеи. Добромира Василева от TexCycle им дава ценна информация за рециклирането на текстила. Мария Милкова от SCOOL Media ги въвежда в света на комуникациите. А Георги Тодоров, Силвина Фурнаджиева и Красимира Масларова им дават знания как да управляват проекта си.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg