Крайният срок за втория етап от процедурата за кандидатстване и изграждане на STEM центрове в училищата ще бъде удължен с три месеца до 19 януари 2024 г. Това заяви в Пловдив зам.-министърът на образованието Наталия Митева по време на комуникационен семинар, организиран от Сдружението на директорите в средното образование. По данни на МОН до момента 2245 училища са подали концепции и оценяването им върви, като част от тях са получили обратна връзка и препоръка какви корекции да нанесат. За да преминат към втория етап на кандидатстване, училищата вече трябва да са получили одобрена и подписана концепция от директора на Националния STEM център.
„Когато получите известие, че има коментари по програмата, моля да реагирате веднага. Темпът на проекта зависи от бързината на вашата реакция. Може вече да започнете да се подготвяте за втория етап – строително-монтажните дейности, за които удължаваме крайния срок, тъй като 16 октомври беше нереалистичен“, коментира Митева.
Тя още веднъж акцентира върху това, че е важно не само с каква техника ще бъдат оборудвани новите пространства, а какво учителите ще могат да правят с нея,
т.е. нуждата от квалификация. Предвижда се да бъдат обучени 40 000 преподаватели от цялата страна чрез трите регионални и Националния STEM център.
„STEM не е само математика, физика и ИТ, а интеграция на различни дисциплини, така че децата да могат да решават даден проблем, използвайки знания от различни сфери“, поясни Митева. И добави, че ако останат средства по проекта, ще бъдат предприети действия за разпределянето им на детските градини. Тя обаче направи уговорка, че това би било възможно след получено одобрение от Европейската комисия, която вероятно ще постави условия, на които да отговарят кандидатстващите детски градини в съответните общини.
Що се отнася до платформата „Дигитална раница“, на този етап едва 400 са подадените уроци, от които са одобрени половината, а другите чакат оценка, за да бъдат качени в нея.
Митева не подмина и темата за изкуствения интелект и приложението му в образователната система. „Въпросът не е как да го забраним, а как етично да го използваме, разработвайки насоки“, каза Митева.
Участниците в тридневния семинара бяха обединени от темата „Стратегии за качествено управление на образованието“.
Особено оживление предизвика проектът на дълго чакания Стандарт за управление на качеството, представен от Нели Колева – съветник на министъра на образованието. „Проектът е насочен към това да подкрепим училищата да планират смислено работата си, да се самооценяват. Сега се изработват индикаторите, като целта е да се даде свобода на образователните институции, тъй като не всички дефинират качеството по един и същи начин. Говорим за гъвкава рамка, съобразена с типа училище, която дава възможност то да управлява качеството спрямо реалността на собствения контекст и да напредва съобразно собствените си нужди“, каза Колева. Тя заяви категорично, че стандартът няма да влезе в сила от тази учебна година, за да бъде подготвена системата и да не се допуснат субективизъм и формализъм.
Анкета
Олекотяване на учебните програми и намаляване на домашните работи. За тези мерки се обявяват 75 на сто от участниците в анкетата на Сдружението на директорите в средното образование за оценка на въздействието на Закона за предучилищното и училищното образование. Резултатите от нея бяха представени от председателя Асен Александров. 80 на сто от анкетираните смятат, че в момента преподаването е адекватно, но от друга страна, масовото мнение е, че водещ трябва да е компетентностният подход, който да замени класическата система.
Повече от половината – 66%, одобряват повтарянето на клас в начален етап. На въпрос „Как да се подобри системата за допълнителна квалификация на персонала?“ повечето заявяват, че директорите трябва да осигуряват възможност на всеки учител да разшири знанията и уменията си така, както прецени, че му е необходимо. 71 на сто смятат, че е крайно време да има стандарт за качество, а останалите заявяват, че качество може да се гарантира и чрез вътрешна атестация.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg