Уникален инфраструктурен комплекс за дигитална трансформация и високопроизводителни пресмятания, изграден от Центъра за върхови постижения по информатика и ИКТ с използване на най-съвременни технологии, отваря врати на 19 октомври в БАН. Той е финансиран от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Новата инфраструктура включва суперкомпютъра ХЕМУС, който има производителност над 3 петафлопа (скорост над 3 х 1015 операции с плаваща запетая в секунда). Това дава възможност за големи научни изследвания в области като изкуствен интелект, климатология, биоинформатика, лекарствен дизайн, широкомащабни симулации на високотехнологични материали и процеси, моделиране на динамични процеси в индустрията и високопроизводителен анализ на големи данни.
Системата за съхранение на данни позволява запазване и обработка на близо 6,72 петабайта данни в съответствие с принципите FAIR – т.е. данните ще отговарят на принципите за намиране (трябва да имат постоянен идентификатор), достъпност, оперативна съвместимост и повторна употреба.
Комплексът разполага и с центрове за разработка на приложения, разположени в Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и шестте партньора на Центъра за върхови постижения по информатика и ИКТ. Изградени са 7 високопроизводителни сървърни системи с графични ускорители и специализиран софтуер, свързани със суперкомпютъра и центъра за данни, за обработка и визуализация на данни, разработка и тестване на приложения.
Високоефективната лаборатория за 3D дигитализация и микроструктурен анализ разполага с преносими системи за лазерно сканиране, комбинирана система за динамични изпитания и система за индустриална компютърна томография с възможност за in situ изследвания CT‐ALPHA duo.
Научната инфраструктура, изградена с европейско и национално финансиране, е българският отговор на тенденциите в световен мащаб за нарастващата роля на екстремно паралелните компютърни системи за пресмятания, моделиране и симулации. Както и на необходимостта от най-съвременни ресурси и нови методи и протоколи за съхранение, индексиране и обработка на лавинообразно нарастващия обем на данни, събирани с използване на апаратура с висока разделителна способност и в резултат от мащабни симулации. Разработена е платформа, която обхваща всички нива на изчислителната екосистема, включително мрежови, компютърни ресурси и данни, софтуер, услуги и инструменти за ефективна работа на мултидисциплинарните научни общности.
С новата научна инфраструктура Центърът утвърждава позицията на България като регионален лидер в областта на информатиката и ИКТ и дава възможност на водещи мултидисциплинарни екипи да използват високопроизводителни изчислителни ресурси и системи за съхранение на данни за приложения с висок научен и социално-икономически ефект. Използват се модерен софтуер и протоколи за сигурен достъп и се споделят резултати. Чрез обучение и директна поддръжка на иновативни приложения се се повишава конкурентоспособността на българските екипи от учени на международно ниво.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg