Деветото издание на националния фестивал „Наука на сцената“ се проведе в СУ „Васил Левски“ – Севлиево. Той е подборен кръг за Европейския фестивал „Наука на сцената“, който ще се състои през август 2024 г. в Турку, Финландия. На форума преподаватели от предучилищното и от всички етапи на училищното образование представят проекти, с които демонстрират опита и педагогическите си подходи при преподаването на естествените науки.
Фестивала откри проф. Иван Лалов – почетен председател на програмата „Наука на сцената“ в България.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на проявата.
При откриването на форума Наско Стаменов – учител по химия от НПМГ, София, направи атрактивна демонстрация „Ракети“ и историческа ретроспекция за развитието на ракетните двигатели от древен Китай до мисията „Артемида“. Той обясни по забавен начин как може да си направим ракетно гориво и импровизирани ракети от подръчни материали.
Интересни химични и физични опити в последния ден на Фестивала демонстрира и Майкъл Грегъри – преподавател от Франция и посланик на „Наука на сцената – Франция“, който бе специален гост на Фестивала и участник в жури.
Работата на учителите и техните ученици е оценявана в три категории – „Щанд“, „Работилница“, „Представяне на сцена“. Част от критериите са проектът да бъде от учители за учители; да насърчава изследователски базирано обучение; да има голямо значение за ежедневието, да е лесен за прилагане и др.
В категория „Щанд“ са наградени следните проекти:
I място – Astaxanthin от ЕГ „Иван Вазов“, Пловдив, с ръководител Христина Костадинова; II място – „Оптични явления с евтини материали“ от Първа частна математическа гимназия, София, с ръководител Никола Каравасилев; III място – „Да съхраним природата – кръгова икономика“ от СУ „Васил Левски“, Севлиево, с ръководител Снежана Цонкова. Поощрителна награда получава „Силата на науката / Физични и химични закономерности в начален етап“ от „Св. Паисий Хилендарски“, Кюстендил, с ръководител Даниела Георгиева
В категория „Работилница“ са отличени: на I място – „Зелена енергия от вода“ от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, Севлиево, с ръководители Красимира Томева и Дияна Николова;
II място – „Умно земеделие“ от Профилираната гимназия „Васил Левски“, Ямбол, с ръководител инж. Динко Динев; III място – „Тайната на съзвездията“ от Izzi Science for Kids, София, с ръководител Нели Иванова.
Поощрителна награда се дава за проект „Експерименти и фокуси с вода“ на ДГ „Радост“, Севлиево, с ръководител Татяна Петрова.
Поощрителната награда за STEAM умния отива за проект „В центъра на прекрасното“ от СУ „Васил Левски“, Главиница, общ. Силистра.
В категория „Представяне на сцената“: I място поделят – „Оптични явления с евтини материали“ от Първа частна математическа гимназия, София, с ръководител Никола Каравасилев; и „Лесен експеримент за трудни концепции. Построяване на калибрационна крива и йодометрия“ от Националната природо-математическа гимназия, София, с ръководител Наско Стаменов; II място – „Развиване на емоционална интелигентност с грижа за психичното здраве на деца и ученици през каузата „Омбудсман за правата на животните“ и природните науки чрез програма „Екоучилища“ от 10. ОУ „Алеко Константинов“, Перник, с ръководители Аделина Иванова, Стоянка Георгиева-Петрова, Албена Петрова-Кирилова; III място – „Планета на чудесата“ от ДГ „Радост“, Севлиево, с ръководители Силвия Тодорова, Глория Иванова.
Журито отличи и представянето на учениците на щандовете в определени от него категории. Специална награда за „Най-ентусиазиран млад участник“ – на Преслава Иванова от ДГ „Радост“, Севлиево; специална награда за „Най-любознателен млад участник“ – на Веселин Патрашков от ДГ „Радост“, Севлиево; специална награда за „Космически потенциал“ – на Йоан Николов от ОУ „Стефан Пешев“, Севлиево; специална награда за „Изследователска работа“ – на Преслава Георгиева от СУ „Вичо Грънчаров“, Горна Оряховица; специална награда за „Интердисциплинарна експертиза“ – на Михаела Драшкова от СУ „Васил Левски“, Севлиево, специална награда за „Смел експериментатор“ – на Цветомир Колев от СУ „Васил Левски“, Севлиево; специална награда за „Най-убедителен експериментатор“ – на Димитър Даскалов от ЕГ „Иван Вазов“, Пловдив; специална награда за „Кулинарни умения на бъдещето“ – на Гергана Стоицева от ЕГ „Иван Вазов“, Пловдив; специална награда за „Най-добър разработчик на прототип“ – на Даниел Русев от СПГЕ „Джон Атанасов“, София; специална награда за „Работа в екип“ – на Кристиян Гуглев, Любомир Митев, Мариан Гигов от ППМГ „Гео Милев“, Стара Загора.
В тазгодишното издание на Фестивала участват преподаватели, деца и ученици от 12 града от 9 области. Общият брой на учителите с проекти е 36, а на децата и учениците – 70. Големият интерес към форума довежда като наблюдатели преподаватели от Департамента за информация и повишаване квалификацията на учителите – Стара Загора, директори и учители от детски градини от Перник, София, Севлиево, учители от Пловдив, Велико Търново, Габрово.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg