„В следващите месеци и години висшето образование ще се трансформира дигитално. Затова трябва да сме запознати със световните тенденции и да можем да използваме тези тенденции, за да подобрим взаимодействието със студентите и административното обслужване в нашите университети“, заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на семинара „Google Workspace for Education във висшите училища“. Той изтъкна, че много от преподавателите в България имат практически опит с използването на инструментите на Google, особено по време на пандемията, когато университетите са затворени и обучението се осъществява онлайн. Над 20 университета и 100 училища в страната си служат с технологичните решения на компанията, като България е сред водещите страни в Централна и Източна Европа в използването на инструментите на Google в областта на висшето образование, подчерта още министърът.
„България е специфично място в цялата ни екосистема, защото е първата страна в Централна и Източна Европа, където започват да се прилагат продуктите на компанията и технологичните решения, свързани с образованието“, изтъкна Павел Червони – ръководител „Образование“ за Централна и Източна Европа в Google. Той припомни, че още преди пандемията от COVID в партньорство с Центъра за творческо обучение Google са представили в Пловдив един от първите си големи проекти.
„Ние имаме наистина добра основа тук. И винаги посочваме навсякъде в Централна и Източна Европа добрите примери от България“, подчерта Павел Червони.
По време на семинара от компанията представиха и част от новите си технологични решения за улесняване на административното обслужване на университетите, както и работата на преподаватели и студенти във висшите училища. Като програмата за откриване на плагиатство например или тази за асистент с изкуствен интелект, който може да помага както на преподавателите, така и на студентите за създаване на презентации и други. Всички, които използват изкуствения интелект, трябва да правят това с голяма отговорност, категорични са от технологичната компания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg