През 2023 г. 4. ОУ „Иван Вазов“ в Монтана отбелязва своята 55-годишнина с редица инициативи. Най-мащабната от тях е грандиозният спектакъл под надслов „Пазейки миналото, градим бъдещето“ в сградата на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в града.
„На празника поканихме наши бивши ученици – все млади хора с успешна кариера. Идеята бе да покажем на настоящите си възпитаници, че всичко е възможно, стига човек да има желание. Те трябва да повярват в себе си и да не се отказват от мечтите си, независимо от трудностите, които ще срещнат по пътя си“, разказва директорката на 4. ОУ „Иван Вазов“ Цветанка Цветкова. За съжаление, не всички поканени успяват да присъстват на концерта и да разкажат лично своята рецепта за успешна реализация след завършване на училище, но за сметка на това всеки от тях изпраща свое видеопослание. Така че техните думи достигат до настоящите ученици. Сред успелите личности са юристи, журналисти, професионални футболисти, софтуерни инженери, доктори, пилоти и много други.
Концертът е съпътстван с още много интересни и тематични събития. Сред тях е ученическата изложба „Есенни мотиви“. Учениците от I до VII клас с много желание и любов успяват да съберат богата колекция от пъстри изделия, творчески проекти, уникални сувенири от естествени материали и кошници с плодове и зеленчуци. Освен тази прекрасна експозиция в училището се провежда и още една – изложбата „Нов живот за отпадъците“. С много старание и изобретателност децата изработват предмети от рециклирани материали. Сред експонатите има саксии за растения, часовници с капачки, декоративни животни, къщички за птици и много други.
В школото в Монтана имат и друга прекрасна традиция, която грижливо пазят и продължават година след година. „За да приобщим първокласниците към училищния живот, обикновено през октомври провеждаме Есенен карнавал в двора на училището. Този ден винаги е много емоционален за нас“, разказва моята събеседничка. Децата с голямо вълнение подготвят костюмите си за дефилето. Сами изработват и различни аксесоари, които да допълнят облеклото им, като шапки с листа, колани от естествени материали, или подреждат и украсяват красиви кошници с плодове и зеленчуци.
Няма как инициативите за празника да свършат дотук. В училището се провежда и изложба „Моето училище на 55 години“, където историята на школото е разказана в табла със снимки. А както добре знаем, понякога една снимка казва повече и от 1000 думи.
Във връзка с годишнината в Регионалната библиотека „Гео Милев“ се провеждат часове, посветени на живота и творчеството на техния патрон Иван Вазов. Там шестокласниците от училището гостуват на Снежана Стоянова – завеждащ отдел „Читални“, която ги запознава със специално подготвената за изнесения урок мултимедийна презентация на тема „Вазов в историята и литературата“. В библиотеката децата с гордост откриват витрината с 22 тома събрани съчинения на Иван Вазов, подвързани и извезани с български шевици. А на табелата над тях пише, че литературната поредица е дарена на библиотеката от 4. ОУ „Иван Вазов“.
Изнесени уроци се провеждат и в Художествената галерия „Кирил Петров“ в града. Там уроците отново са тематични и посветени на патрона им – Иван Вазов.
„Неслучайно организираме постоянно съвместни инициативи с различни културни институции в града. Целта ни е да насърчим децата да четат повече, да бъдат любознателни и да имат потребност от знание. А необичайната учебна среда винаги привлича вниманието на учениците“, споделя Цветкова.
Отново по случай празника на школото се провежда и учебна екскурзия на второкласниците до Берковица. Учениците първо посещават къщата музей на Иван Вазов в града, а след това – Етнографския музей, където се запознават с бита и обичаите на хората от Северозападна България посредством експозиции с носии, накити, килими, предмети от бита на българина и от някои традиционни за региона обичаи.
„Може би най-емблематичното събитие от богатата ни празнична програма е конкурсът ни „С Вазов в сърцето“, отбелязва Цветкова. Състезанието се провежда в няколко категории – есе, кратък разказ, рисунка, фотография и презентация. Предстои още едно събитие – „Достойни вазовци“, което ще се състои през декември. То ще се проведе под формата на състезание, свързано с въпроси относно историята на училището и биографията на Иван Вазов. Форматът и въпросите за викторината са изцяло подготвени от клуба за занимания по интереси към училището „Родолюбие“. Знания ще премерят няколко отбора от V, VI и VII клас.
„Празниците при нас още не са приключили. През цялата година честваме 55-ата годишнина от създаването на нашето любимо училище“, споделя директорката. През настоящата учебна 2023/2024 г. възпитаниците в школото са 441.
В училището има богат извънкласен живот. „Редовно се включваме в различни инициативи, които ни се предлагат извън задължителната учебна програма. Освен това и самите ние, като училище, често организираме такива“, казва тя.
В традиция се е превърнало организирането на годишни благотворителни великденски и коледни базари. В тях активно участие взимат много от родителите на децата. А учителите отделят от свободното си време, за да изработват със собствените си ръце интересни сувенири и предмети за базара. Обикновено изделията са изработени от ученици и учители, а с продажбата им на самото събитие се занимават родителите. Събраните средства се използват за лечение на деца. Каузата всяка година е различна. Ученическият съвет събира предложенията, които след това се гласуват и така всички заедно стигат до решението на кого да помогнат със събраните пари. „В момента се подготвяме за провеждането на коледния базар. Отново заедно ще се опитаме да помогнем поне малко за лечението на болно дете в нужда“, казва тя.
Групите за занимания по интереси за тази учебна година са 13.
Сред тях са „Работилница за чудеса“, „Живеем здравословно“, „Празници в света на дигиталната планета“, „Робо скаути“, „Шарени гласчета“, „Планетата на насекомите“, „Математиката – лесна и интересна“ и други. Спортният им клуб се казва „Шампиони завинаги“ и е в пълно съответствие с името си. Възпитаниците им редовно се класират на челните места в състезанията на национално ниво по футбол и баскетбол.
„Стремим се да намерим баланс между дигитализацията и реалността. Живеем в модерен свят, но трябва да успеем да запазим и възможността да общуваме очи в очи“, казва Цветкова. В училището се търси златната среда. Информационните технологии присъстват в часовете и в заниманията по интереси, но също така се обръща голямо внимание на живия контакт, на насърчаването на децата да четат и да обогатяват речниковия си запас.
Учениците редовно участват в конкурси и състезания. „Стремим се постоянно да информираме децата за различните инициативи, които се организират. Да обхванем всяка сфера на живота – така всеки може да участва с това, в което е най-добър“, споделя моята събеседничка. Тази година тяхна възпитаничка печели със своето съчинение стипендия за обучение в космическия център в Турция по програмата Space Camp Turkey 2023.
С есе на тема „Защо искам да се върна присъствено в клас“ друга ученичка печели оборудване за класна стая. Традиционно се включват и завоюват отличия и награди в национални конкурси, като „Родолюбие“, „Рецептите на баба“, „Рождество на спасението“, „Най-усмихнат клас“ и много други.
Директорката разказва, че към момента във фоайето на Регионалната библиотека „Гео Милев“ може да бъде разгледана самостоятелна изложба на техен ученик с богата лего колекция. Направена е организация и всеки клас ще я посети.
Очакват съвсем скоро да получат одобрение и за изграждането на свой STEM център. Той ще бъде в областта на природните науки и роботиката.
Педагогическият състав на училището се състои от 38 учители, като десет от тях са на възраст между 30 и 40 години. „Това са т.нар. наши млади учители“, допълва моята събеседничка.
11 от колегите ѝ са над 55 години, а 45% от всички са между 40 и 50 години. Една от учителките – Лиана Славчева, е бивша възпитаничка на школото и настоящ преподавател по технологии и предприемачество.
„Независимо че по-голямата част от колектива ни е на една зряла възраст, екипът ни е със завиден младежки дух и творческа дързост. Наистина при нас има изключителна колегиалност, търпение и взаимопомощ. Всеки новопостъпил колега е посрещан приятелски от училищния екип. Адаптира се бързо към стила ни на работа, защото всички заедно сме едно цяло и работим в синхрон“, завършва Цветкова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg