Възпитаникът на Математическата гимназия в Пловдив Стоян Ганчев (XI клас) е носителят на Голямата награда от VII изложение конкурс на младежкото техническо творчество в Горна Оряховица за разработения от него медицински софтуер за откриване и анализ на симптомите на грип с хардуер за обратна връзка в реално време. Той получава плакет от Община Горна Оряховица, диплом и премия от 1000 лева.
В двудневната проява за младежко техническо творчество в Спортна зала „Никола Петров“ в Горна Оряховица се представят 47 екипа и над 170 ученици, студенти и младежи от висшите училища и бизнеса. Целта на инициативата е да се даде възможност за популяризиране и изява на творческите търсения, иновации и добри практики в областта на техниката, разработени от младите хора в страната, с цел да се засили връзката професионално образование – бизнес.
Конкурсът е част от Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците. Проявата започва през 2016 г. по инициатива на фондация „Милен Григоров“ и с подкрепата на Община Горна Оряховица, Асоциацията на индустриалния капитал в България, Федерацията на научно-техническите съюзи и Ротари клуб. През изминалите години в него своите идеи представят над 1000 млади хора.
„Технологията може да се използва с цел помощ на хората да обърнат повече внимание на значимите симптоми на телата си. Предлагаме като решение 3D моделирано и отпечатано смарт устройство, управлявано от контролер Esp32. Той не позволява на хората да пренебрегват симптомите, и ще ги информира в случай на откриване на заболяване“, разказва за разработката си Стоян Ганчев. Тя позволява да се следи и съхранява информация за нивото на кислород в кръвта, телесната температура, сърдечния ритъм, като събраните данни се предават в реално време на обучени невронни мрежи с висока точност (94 – 96%), които предвиждат дали потребителят е болен, или не и предупреждават, ако параметрите са животозастрашаващи. Следващата идея на възпитаника на пловдивската Математическа гимназия е за софтуер в помощ на шофьорите, чийто алгоритъм идентифицира сънливост и може да позволи откриване на някои заболявания, свързани с несъзнателното заспиване.
Разработките на участниците тази година са оценявани от жури в състав доц. д-р инж. Станислав Пенчев, доц. д-р инж. Станимир Йорданов, инж. Ради Радев и Веселин Георгиев, които се оказват силно затруднени в работата си заради високото качество и оригиналност на представените идеи и прототипи. „По време на ковид паузата и чрез STEM програмата екипите имаха възможност да поработят повече, затова и разработките са по-сериозни. Конкуренцията става все по-голяма, представят се все по-добри разработки на младежи от цялата страна. Някои от тях са готови за реалния бизнес и производство“, коментира създателят и основна движеща сила на изложението инж. Владимир Григоров.
Журито присъжда три първи места за екипите на ПГ „Симеон Велики“ – Търговище, Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи – Правец, и Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Апостол Арнаудов“ – Русе. Всеки от тях получи плакет и 800 лв.
Екипът от Търговище например представя пeт пpoeктa: прoтoтип нa aвтoмoбил „Лoтoc“, eлeктpичecки cкyтep, coлapнa cиcтeмa, aвтoмaтизиpaнa пapникoвa cиcтeмa и apкaднa кoмпютъpнa игpa, които са диплoмни пpoeкти и мoдeли, paзpaбoтeни в клyбoвeтe зa извънклacни дeйнocти. Отборът от НПГКТС – Правец, ръководен от инж. Венцислав Начев и инж. Момчил Петков, пък демонстрира разработки на система за интелигентно земеделие, система „Умен дом“, програмиране на хуманоидни роботи с вграден изкуствен интелект, програмиране на индустриални роботи, крачещ робот тип „Паяк“ и специализирана интерактивна игра „Лабиринт“, дело на Петър Колев, Георги Иванов, Николай Костадинов, Петър Владов, Ели Ставрева и Йоана Декова.
Второ място е присъдено на още три отбора – на Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика „М.В. Ломоносов“ – София, и предизвикалите интерес обувки с пиезогенератор и водно-електрическа турбина, на Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Капитан Петко войвода“ – Кърджали, с тяхната машина за мачкане и рециклиране на кенчета, 3D принтиран механичен дигитален часовник, балансиращ робот, компютър – самолетоносач и макет за електроснабдяване на потребители трета категория, както и за представителите на Неврокопската професионална гимназия „Димитър Талев“ – Гоце Делчев. Те са удостоени с плакет и по 600 лева.
Присъдени са и четири трети награди, които включват плакет и премия от 400 лева. Техни носители са екипите на Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм „Н.Й. Вапцаров“ – Чепеларе, Професионалната гимназия „Ген. Вл. Заимов“ – Сопот, Професионалната гимназия по електротехника и електроника – Пловдив, и Клуба по роботика към Професионалната гимназия по електротехника и електроника „М. В. Ломоносов“ – Г. Оряховица.
Спонсорите на Конкурса осигуряват парични премии и награди за заелите призови места и за получилите поощрения близо 25 колективни и индивидуални участници в изложението. По време на събитието интерес сред участниците и гостите предизвиква и ретрокът, в който е изложена техника от миналото.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg