С очила за добавена реалност учени от БАН разходиха еврокомисаря за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова в антична римска гробница в покрайнините на Силистра. Това стана при нейното посещение в Института по информационни и комуникационни технологии (ИИКТ) на БАН, където бяха демонстрирани 3D модели, създадени чрез методите на лазерно сканиране. Освен триизмерни модели на археологически обекти учените показаха и виртуални сцени с автентични народни носии от колекцията на Националния етнографски музей. Изследователите представиха как работят системите за лазерно сканиране и компютърна томография, както и резултати от проведени с тях изследвания.
Научната инфраструктура е част от Лабораторията по 3D дигитализация и микроструктурен анализ на Центъра за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии. Координатор на Центъра е ИИКТ – БАН. Проектът е финансиран чрез ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ от Европейския фонд за регионално развитие.
Направление „Информационни и комуникационни науки и технологии“ е едно от най-динамичните, каза председателят на БАН акад. Ревалски. Той допълни, че тези научни изследвания са свързани с приложение във всички области на живота. Еврокомисарят подчерта, че научната инфраструктура в Центъра предоставя свободен достъп на учените за обмяна на идеи и практики.
Илиана Иванова се запозна с участието на научни звена от БАН и в други международни проекти на среща в централната сграда на Академията. Главният научен секретар на БАН проф. Нели Косева представи резултатите от изпълнението на проекти по рамковите програми за научни изследвания и иновации на Европейския съюз, както и финансирани от национални източници. БАН активно участва в изграждането на научен капацитет, като координира 23 от общо 51 обекта по Националната пътна карта за научна инфраструктура. През последните две години устойчиво нараства и броят на научните публикации в най-престижни световни научни издания.
Координатори на големи европейски проекти запознаха еврокомисаря с дейността на българските учени в съвместните изследвания. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и акад. Васил Николов представиха изданието „Българските азбуки“, с чието популяризиране еврокомисарят се ангажира.
Еврокомисарят Илиана Иванова разгледа и ценни издания от фонда на Научния архив на Академията. Пергамент от XI в., Четириевангелие от XV в., три преписа на „История славянобългарска“, саморъчно написаното завещание на Иван Вазов и писмо на американския президент Франклин Делано Рузвелт до патриарха на българската литература бяха сред показаните издания, представени от директора на Научния архив проф. Лизбет Любенова. „Това е уникален шанс да се докоснем до историята“, каза еврокомисарят. Тя посети и читалнята на Централната библиотека на БАН, където ѝ бяха показани възрожденски книги от книжовното наследство на Академията.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg