Възможностите за финансиране на проекти за научни изследвания и иновации по Рамковата програма на ЕС „Хоризонт Европа“ бяха представени по време на организирания от МОН Национален информационен ден за Работна програма 2023 – 2024 г. на Програмата. На събитието присъстваха представители на университети, научни организации, бизнеса, държавната и местната администрация, които обмениха опит в работата по проекти, финансирани от „Хоризонт Европа“. Те имаха възможност да участват в дискусии с хора и институции, които вече са спечелили проекти по Програмата. Представителите на националната контактна мрежа и програмните комитети проведоха дискусия относно капацитета на България за участие в РП „Хоризонт Европа“, както и за съществуващи добри практики в тази насока.
Директорът на дирекция „Наука“ в МОН д-р Милена Дамянова припомни, че през последните пет години са положени изключителни усилия за създаване на консорциуми, на екипи от различни научни организации и висши училища, както и за повишаване капацитета на държавата в отделните научни области.
Националният информационен ден се проведе хибридно в „София Тех парк“, както и онлайн през платформата Zoom. В него участваха над 600 души. Профилът на участниците е 30% от висшите училища, 20% от научните институти. Най-малък е процентът участници от страна на бизнеса – само 12%, констатират организаторите. Това означава, че бизнесът не идентифицира „Хоризонт Европа“ като инструмент за привличане на средства. А фокусът на тази рамкова програма, за разлика от предишните, е за приложни изследвания, които са в пряка връзка с бизнеса. И възможностите, които тя предлага, са много големи.
В следващите месеци ще се организират по-малки срещи по теми от различни научни направления.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg