Изкуствен интелект е проектирал антимикробни протеини, които след това са тествани в реални условия и е доказано, че действат, предава nauka.offnews.bg. Али Мадани, основател и СЕО на Profluent – стартъп в областта на биотехнологиите в Калифорния, и колегите му използват изкуствения интелект ProGen, с който да проектират милиони нови протеини. Изследването е публикувано в сп. Nature Biotechnology.
Използваният изкуствен интелект работи по начин, подобен на тези, които могат да генерират текст. ProGen се е научил как да създава нови протеини, усвоявайки граматиката на това как аминокиселините се комбинират, за да образуват 280 милиона съществуващи протеина. А изследователите посочват група от протеини с антимикробна активност, върху които той да се съсредоточи. Те програмират и проверки, така че да не се произвеждат аминокиселинни „безсмислици“. Тестват и проби от предложените от изкуствения интелект молекули в реални клетки. От създадените физически 100 молекули 66 са участвали в химически реакции, подобни на тези на естествените протеини, които унищожават бактериите в яйчен белтък и слюнка. След това изследователите избират пет протеина с най-интензивни реакции и ги добавят към проба от бактерии Escherichia coli, като два от протеините са унищожили бактериите.
Джеймс Фрейзър от Калифорнийския университет в Сан Франциско, който е част от екипа, заявява, че от самото начало не е било ясно дали изкуственият интелект може да разбере как да промени толкова много аминокиселинната последователност и все пак да получи коректна форма. „Беше нещо като „изглежда като патица, кряка като патица“ и рентгеновите лъчи потвърдиха, че също така „ходи като патица“, коментира Фрейзър. „Подобен процес би могъл да се използва за създаване на нови тестови молекули за разработване на лекарства, въпреки че те все пак ще трябва да бъдат тествани в лабораторни условия, което отнема много време“, посочва, от своя страна, Мадани.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg