Нова технология за електролиза и получаване на зелен водород, която се основава на силата на звуковите вълни, разработват изследователи от австралийския Royal Melbourne Institute of Technology. Прилагането на 10-мегахерцова хибридна звукова вълна може да доведе до производството на 14 пъти повече водород, съобщава GreenTech.bg. Изследователската статия е публикувана в сп. Advanced Energy Materials.
Предполага се, че ефектът се дължи на това, че звуковата вълна разклаща водните молекули от тетраедричните мрежи, в които са склонни да се установят те. Това води до повече „свободни“ водни молекули, които, на свой ред, могат да осъществят контакт с каталитичните елементи от електродите. И второ, причиняваните вибрации освобождават събиращите се като мехурчета отделени газове върху електродите, а това подобрява контакта на водата с тях и съответно ускорява процеса на електролиза.
В своите експерименти вместо скъпите платинови или иридиеви метали за електроди и силно киселинни или основни електролити изследователите прилагат по-евтините златни електроди и електролит с неутрално рН ниво. Въпреки това при включване на звуковите вибрации плътността на тока и скоростта на реакция скочили със забележителен коефициент от 14.
„С нашия метод можем потенциално да подобрим ефективността на преобразуване, водещо до нетно положително спестяване на енергия от 27%“, коментира един от водещите изследователи проф. Лесли Йео.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg