За проекта „Шарена фабрика“ чух за първи път от жителите на село Голяма Желязна. Привлече ме въодушевлението, с което родената там Калинка Петрова говореше за бъдещото възстановяване на старото селско училище: „Беше много хубаво и наистина шарено! Организираха специално събитие, на което поканиха всички жители и ни запознаха с проекта. Ще преобразят училището в занаятчийско и ще обучават ученици на готварство, ръкоделие, грънчарство. Много се радваме за съживяването на занаятите и за това, че селото ще се възроди!“.
Така идеята на сдружение „Шарена задруга“ да възвърнат интереса на младите хора към кулинарното изкуство и занаятчийските техники, се разпространява от уста на уста, а проектът набира сили. Хората са щастливи, че животът в тяхното село, в което има находки, свидетелстващи за човешко присъствие още от неолита, ще продължи. Училището ще отвори врати отново. За първи път това става през далечната 1862 г. От 2006-а не работи. През есента на 2025 г. обаче според инициаторите на атрактивния проект ще посрещне първите си випускници.
„Сградата на старото селско училище в Голяма Желязна ни очарова със своята архитектура и дух – казва Юри Стайков, двигател на проекта. – Решихме все пак да видим и други изоставени училища в страната, и в продължение на една година обиколихме много села. Попаднахме на интересни сгради на невероятни места. Сякаш откривахме България отново. Накрая обаче се върнахме в Голяма Желязна. Не само заради уникалното разположение на селото, което е изключително подходящо за този проект, но и заради изненадващо позитивния отклик на Община Троян и жителите на селото към нашите намерения.“
Важен занаятчийски и търговски център още от началото на миналия век, Голяма Желязна се намира на 32 км от Троян и само на час и 15 минути път от София. В близост е големият язовир „Сопот“, който привлича туристи и пази селото активно. Троян, известен и днес като град на занаятите, е другият фактор, наклонил везните в полза на планинското село и идеята „Хайде, да съживим едно старо училище!“. От искрата, пробудила желание за възраждане на старото училище, най-напред се оформя концепция за занаятчийско, а впоследствие и за кулинарно училище. Две в едно ще представлява бъдещият образователен кампус на сдружение „Шарена задруга“, озаглавен „Шарена фабрика“. Ако трябва да сме още по-точни, идеята на малкия ентусиазиран екип – Росица Мутафчиева, Анна Българанова и Юри Стайков, е да превърне цялото село Голяма Желязна в център за изкуства и занаяти.
Иновативно място за срещи на креативни млади хора и център на кулинарните изкуства и занаятите – така накратко тримата обясняват същността на своя проект. А Юри уточнява защо и задругата, и фабриката им са „шарени“: „Шарени сме самите ние, като екип, но също шарени са ни и чергите, и грънците, и иконите. Шарени са ни и чубрицата, и манджата, и салатата. Шарено е да съберем балканска, френска и японска кухня. Международно средище, в което се срещат занаятчийството и кулинарията, няма как да не е шарено.“
Начинанието е голямо. Необходими са сериозни ремонти не само на училищната сграда и прилежащите ѝ постройки, но и на селската пекарна и банята. Те също влизат в плана.
„За нас е изключително важно комплексът да предлага сигурност, спокойствие и най-добрите възможни условия за ученици, учители и посетители – казва Юри Стайков. – Започнахме реконструкция на старото училище, на общежитието, както и на сградите на пекарната и банята. Ще ги реновираме и преработим, за да могат да отговарят на новите стандарти за обществени сгради – по отношение на пожарна безопасност, енергийна ефективност, земетръсна устойчивост и достъпност за хора с увреждания.“
След като през 2021 г. разработват концепцията за занаятчийско училище, година по-късно към проекта се включва и кулинарията. Известното френско кулинарно училище „Феранди Париж“ е едновременно модел и партньор на „Шарена фабрика“. То предлага бакалавърски и магистърски програми, но също и тясно специализирани професионални курсове във всички дисциплини, каквито ще има и в училището в Голяма Желязна.
„Шарена фабрика“ ще е международно училище, отворено за всички желаещи. Ще набираме ученици от България, Европа и света – уточнява Юри. – Фокусът и в двете ни училища е да се запазят занаятите, културните ценности и традиционните практики. Системата ни ще бъде модулна, като всеки модул ще се равнява на постигнато ниво или степен. Искаме да бъдем максимално гъвкави в тези динамични времена, но същевременно да предоставяме най-високо качество на обучение.“
Акцент в обучението на Международното училище по готварство, което ще се разположи в старата училищна сграда, ще бъдат традиционните балкански домашни рецепти, но и програми, свързани с френската кухня, хлебарството и сладкарството. Предвижда се то да има капацитет от 80 ученици, като в зависимост от избраната програма в края на обучението си те ще получат сертификат или диплома. Специализираната теория и практика ще бъдат поверени на местни кулинарни специалисти. Екипът разчита и на сътрудничеството си с утвърдената кулинарна академия „Феранди Париж“.
Училището за занаяти ще се разположи в сградите на пекарната и банята на Голяма Желязна. Там учениците ще се възползват от работилници за дървообработване, керамика и традиционен текстил. През цялата година ще се провеждат и майсторски курсове по дърворезба, скулптура, реставрация и рециклиране на мебели, иконопис, тъкане, плъстене, везане, изработване на фолклорни носии, грънчарство и азулежу – техниката на гланциране на керамични плочки.
„За нас са важни не само онези, които ще дойдат заради сериозното обучение – споделя Юри Стайков, – но и всички хора, които просто имат влечение към занаятите. Ще им дадем шанс, като им предложим да опитат, да се докоснат до различни материи в свободното си време и да се забавляват. Нека усетят магията. А когато го правят под съпровода на най-добрите майстори, неизменно ще се увлекат и ще пожелаят да се задълбочат. Разбира се, не всички, но някои, а това е достатъчно за начало. Искаме да предложим както възможност за овладяване на занаят и реална реализация като майстор занаятчия, така и докосване до този занаят.“
Поставяйки си за цел да съживят, развиват и разпространяват стари професионални занаяти, авторите на инициативата не мислят, че интересът към занаятите у младите хора в съвременния дигитализиран свят отдавна е отшумял.
„Интересът към ръчно изработените предмети далеч не е отминал – убеден е Юри Стайков. – От практични домакински пособия до предмети на изкуството с декоративна функция, авторските произведения винаги ще носят една аристократична нотка. Личният подход, ръчната изработка и контактът с автора добавят стойност на изработените предмети. Каната за вода, поръчана по определен повод или купена от занаятчийски дюкян след интересен разговор с нейния създател, вече не е само съд за вода, а спомен, който изплува всеки път, щом използваме предмета. Тази тенденция пролича много ясно и по време на ковид пандемията, когато на хората им се наложи да си останат по домовете и да забавят темпото. Тогава интересът към ръчно изработените предмети и към домашно приготвената храна избухна с пълна сила. Платформите за онлайн уроци никога не са били толкова популярни, колкото по време на пандемията. Кризата отмина, но интересът остана.“
От презентационното събитие, провело се на 30 септември за жителите на Голяма Желязна, Калинка Петрова си тръгва с ученически бележник в ръка. Това е нейният личен спомен, който ще я връща в двора на училището и ще зарежда надеждата ѝ да види по-скоро реализиран проекта „Шарена фабрика“. В бележника са изписани предметите, които ще се изучават в бъдещите училища – кулинарно и занаятчийско, както и имената на преподавателите, майстори в своя занаят.
„Искрено се надяваме да успеем в начинанието си – откровен е Юри Стайков. – Голяма Желязна отговаря на всички условия, за да се превърне в истински център на кулинарията и занаятите. В Европа има много примери за места, които процъфтяват благодарение на културни и образователни събития, привличащи голям поток от хора.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg