360 начинаещи учители получават подкрепа от наставници по проекта Novice Educator Support and Training (NEST), финансиран по програма „Еразъм+“, съобщават от МОН. Менторите са експерти, отговарящи за предметни области в регионални управления на образованието, а педагозите, с които работят, преподават учебни предмети в различни степени на училищното образование. Благодарение на подкрепата начинаещите учители получават насоки как по-добре да структурират преподаването си, и успяват да откриват кои техники работят най-добре при техните ученици.
Целта на NEST е да въведе нов подход, който се основава на обучителна програма за ментори на учители с до пет години опит в системата на образованието. В дългосрочен план това би подпомогнало задържането на повече учители в класните стаи. По програмата експертите придобиват умения как да бъдат ефективни наставници на начинаещите учители, като на фокус в обученията им са поставени стратегии за подкрепа на педагози, които попадат ситуации, свързани с решаване на конфликти между учениците, случаи на агресия и работа с деца в риск от отпадане.
От началото на проекта през 2021 г. в България са обучени 60 експерти от 14 регионални управления на образованието. Всеки един от наставниците работи с трима учители в рамките на две учебни години.
Проектът се реализира в България, Австрия, Белгия, Румъния, Испания и Великобритания. Партньори в изпълнението на национално ниво са Министерството на образованието и науката, Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ и фондация „Заедно в час“. Изследователски екип от Университета „Дуйсбург-Есен“, Германия, оценява резултатите от работата на наставниците и начинаещите учители. Междинните проучвания показват, че 95% от експертите, участници в програмата, смятат, че благодарение на обучението се чувстват по уверени в работата си като наставници.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg