„Има нещо величествено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух. Всичко това да превърнеш в традиция и най-трудното – с любов да го предадеш на поколенията, да го развиват, пазят и да продължат делото. Плод на такова дело е и нашето училище, което обединява през годините хиляди хора.“ Това казва Ани Андреева, директор на Професионалната гимназия по механоелектротехника „Ген. Иван Бъчваров“ – Севлиево. „Честването на всеки юбилей е вълнуващо преживяване, защото това е празник на много поколения, оставили светла следа в летописа на училището. И неслучайно празниците идват, за да оценим изминатия път, да си спомним с добра дума онези, които оставиха тук не само труда си, но и част от сърцето си, за да бъде здраво и дълголетно съграденото“, допълва тя.
Стъпка по стъпка училището се превръща в една от емблемите на града. С качественото обучение, с добре поддържаната и периодично обновявана материална база. И преди всичко, с възпитанието в нравствени ценности на търсещи, знаещи и успяващи личности. Всички поколения – минали и настоящи, пишат историята на ПГМЕТ и я превръщат в училище със съвременна европейска визия.
„Има училища с по-дълга история. Но знаем, че както човешкият живот не се измерва само с годините, а с дирята, която оставя, така и едно училище не се оценява по броя на десетилетията, а по забележителните резултати и заслуги за града и региона ни“, подчертава Андреева. А ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ е училище с утвърдено име и доказан авторитет. Сочено е за успешен модел на българското образование, съчетало добрите практики от миналото с непрекъснатата модернизация и прилагане на иновативни методи на обучение. Младите хора имат уникалната възможност да пътуват и усъвършенстват знанията и уменията си, да се докосват до чужди култури и постижения, включвайки се в дейностите по различни европейски проекти.
„Училището е място, където се преплитат детство и зрелост, младост и романтика, наука и изкус-
тво, мечти и реален живот – подчертава директорката. – Випуск след випуск идват и си отиват. Първите вече са изпратили тук своите внуци, други защитават доброто му име с успешна реализация в живота. Хубаво е, когато пораснали бивши ученици водят децата си, за да ги запишат в „своето“ училище. Но двойно по-радостно е, когато бивши ученици идват в родното си училище вече като учители.“
Първите редовни учебни занятия тук започват през септември 1962 г. в стара административна сграда на ЗИП „Ненко Илиев“. През 1966 г. училището прераства в Средно професионално-техническо училище по машиностроене. На следващата година е направена и първата копка на учебния корпус. За постигнати много добри резултати в учебно-възпитателната работа през 1987 г. на училището е връчен орден „Кирил и Методий“ – I степен. През 2003 г. то се преименува в Професионална гимназия по механоелектротехника. На 14 октомври 2022 г. с Решение на Общинския съвет учебното заведение е удостоено с „Почетен знак – Севлиево“ .
В гимназията се осъществява прием в VIII клас по професиите „Техник на компютърни системи“ – специалност „Компютърна техника и технологии“; „Машинен техник“ – специалност „Машини с ЦПУ“; „Техник на електронна техника“ – специалност „Промишлена електроника“, и „Електротехник“ – специалност „Електрoобзавеждане на производството“.
През последните години професионалната гимназия успешно популяризира и затвърждава дуалното образование в страната, което е тясно свързано с нуждите на бизнеса. Тук се работи по многобройни проекти по национални и оперативни програми. Само по европейската програма „Еразъм+“ са реализирани 15 проекта.
Има новоизграден STEM център по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Това дава възможност учениците да учат по нов и съвременен начин, като съчетават обучението в различни области на познанието с експериментални дейности.
В ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ е създадена благоприятна, насърчаваща и подкрепяща среда за учениците и учителите и в партньорство с родителите и институциите. И те са заедно в делници и празници.
Например за годишнината над 200 ученици и учители взимат участие в светлинния спектакъл в училищния двор. В тъмнината те изписват с телефоните си „60 ПГМЕТ“. На финала има огнено шоу.
Възпитаници на ПГМЕТ имат среща и със севлиевската поетеса Христина Борисова под надслов „Споделени прочити“. Тя разговаря с учениците, избрали пътя на словото, а те разкриват пред нея първите си поетични стъпки. А успешният състезател Никола Дипчиков – многократен републикански шампион по джудо и самбо и вицесветовен шампион по бойно самбо, випуск 2002, се среща с днешните гимназисти, за да поговорят за трудностите, волята и за успеха.
Във връзка с честванията на 60-годишния юбилей е организирана и работна среща, на която са поканени педагогически специалисти от всички образователни институции в община Севлиево. Целта е да се запознаят с добри практики, придобити по време на участието на гимназията в национални и европейски програми и проекти. Екипът на ПГМЕТ демонстрира пред гостите работа с различни платформи и продукти: Padlet, Mentimeter, Kahoot, смарт тест и zSpase® работна станция със стереоскопичен 3D дисплей с възможности за виртуална и добавена реалност за обучение на STEM дисциплини.
Международната изложба под надслов „My school“ пък събира ученици от партньорските училища Agrupamento de Escolas de Faria от Барселос, Португалия, Escola Secundaria Francisco de Honda от Гимараеш, Португалия, Szkola Podstawowa nr 3 im Janusza Kusocinskiego w Legionowie от Легионово, Полша, и Zakladni a Materska skola v Zelci от село Желци, Република Чехия.
„Училището се изпълни с багри, музика и забавни филмчета. Пренесохме се в училищата на нашите партньори и се докоснахме до атмосферата в техните класни стаи – разказва директорката. – Инициативата се реализира по идея на клуб „Млад екскурзовод“. Членовете на клуб „Съхрани българското“ към
ПГМЕТ представят живота и делото на нашия патрон ген. Иван Бъчваров.“
За поредна година във физкултурния салон се провежда и дългоочакваният спортен сблъсък между учители и ученици, които в спортсменска надпревара показват хъс, енергичност и отборен дух.
В междуучилищното състезание „Сблъсък на интелекти“ се срещат отборите на ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ и ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово. Учениците мерят знания и умения по история, литература, география. Най-зрелищен е последният кръг, в който участниците демонстрират умения по професиите „Техник на компютърни системи“, като сглобяват компютър, „Електротехник“ – свързват електрическа схема, „Техник на електронна техника“ – изработват електронна платка, и „Машинен техник“, като чертаят проекция на детайл с AutoCAD. И за всички важна е не победата, а създадените контакти, споделените емоции, екипността.
По повод Деня на английския език ученици и учители залепват на дрехите си картинки на забележителности от Обединеното кралство. В голямото междучасие се пеят английски песни, представят се и интересни факти на езика на Шекспир, задават се гатанки на английски. След часовете се провежда състезанието по професии „Кой е най-добър“. Четири отбора от по петима състезатели от VIII до XII клас от професии „Техник на компютърни системи“, „Машинен техник“, „Електротехник“ и „Техник на електронна техника“ изпълняват забавни задачи на английски език. Отборите получават сладки медали и награди, осигурени от побратименото училище в Легионово, Полша.
В чест на празника Десислава Нанкова от XIА и Яна Димитрова от XIIА обновяват STEM зоната с рисунки. Така техните творби заживяват свой живот в училищните коридори.
В парк „Казармите“ се провежда традиционната празнична междуучилищна щафета с участието на отбори от различни възрастови групи от всички образователни институции на територията на община Севлиево.
Вълнуваща и незабравима е и срещата с учители и служители, работили в ПГМЕТ през годините.
В чест на годишнината ученици от клуб „Екология“ засаждат дръвчета, дарени от „Гален“ ООД и Държавното горско стопанство – Севлиево.
Педагогическият екип помага и на едно талантливо момче – Сава Стефанов от XIА, който е фотограф спотър, да организира изложба на малка част от стотиците снимки, които е направил на прелитащи над Севлиево самолети на височина 10 000 – 12 000 м. Сава е участвал и в телевизионни предавания заради интересното си хоби.
Финалът на официалните чествания е поставен с тържествено заседание на Училищния ученически съвет под мотото „Отново заедно за ПГМЕТ“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg