Ученици от Хага, Габрово и село Попица, Бяла Слатина, правят онлайн конференция за Апостола
Стела МАРИНОВА
Със създаване на текст от 150 думи в памет на Васил Левски завършва онлайн ученичес-
ката конференция „150 думи в памет на Апостола“. Тя се провежда в Българското училище „Св. Кирил и Методий“ Хага, Нидерландия.
В нея вземат участие домакините и две школа от България – Националната Априловска гимназия в Габрово и ОУ „ Св. Кирил и Методий“ в с. Попица, общ. Бяла Слатина.
Идеята за онлайн конференция, посветена на 150-годишнината от гибелта на Васил Левски, идва от участниците в клубовете „Млади възрожденци“ към Българското училище „Св. Кирил и Методий“ в Хага и Националната Априловска гимназия – Габрово, и техните ръководители Пенка Петрова и Силвия Стоянова. Директорите на двете образователни институции – Радостина Шаренкова и Елвира Христова, подкрепят инициативата и от есента на 2022 г. започва подготовка. Преподавателите обсъждат с учениците какъв да бъде регламентът на конференцията, какво да проучи всеки и как да го представи. В хода на работата по подготовката на материалите се присъединява и ОУ „Св. Кирил и Методий“ от с. Попица, както и председателят на Обществения комитет „Васил Левски“ – Габрово, Даниела Цонева.
„Целта на конференцията е да се проучат факти от живота и дейността на Васил Левски. Учениците да се запознаят с документалното наследство на Апостола, с Програмата на Вътрешната революционна организация, с вещи, принадлежали на именития ни сънародник“, споделят организаторите. Идеята им е по време на онлайн събитието чрез технологиите да се създадат връзки между българчетата, живеещи в чужбина, с техни връстници от България, да се мотивират младите хора да четат и да създават текстове на български език, да се пробуди интересът им към миналото на нашия народ.
В конференцията се включват ученици от VII, VIII, IX, X и XI клас от Българското училище в Хага, прогимназисти от с. Попица и представители на IX и X клас на габровската гимназия.
Учениците от Хага проучват документалното наследство на Васил Левски и неговата биография. Те изготвят съобщения и презентация, за да запознаят с тях останалите участници. Децата от училището в с. Попица също подготвят презентация за създаването на ВРО. А участниците от Габрово чрез презентация и доклади разказват за създаването на местния габровски революционен комитет и за посещенията на Апостола в Габрово. Участниците имат възможност да видят и негови вещи. Даниела Цонева показва съхраняваното в Регионалния исторически музей – Габрово, джобно ножче на Апостола и разказа как то е намерено и запазено.
След конференцията учениците от Българското училище в Нидерландия споделят, че са научили интересни факти за Левски. Много им харесва начинът, по който говорят връстниците им от България, и стилът им на изложение. Конференцията дава възможност за установяване на лични контакти между участниците от трите училища и създаване на трайни приятелства.
„Конференцията беше интересно за мен събитие. Беше ми приятно да се запозная със съученици от България, макар и чрез интернет. Научих много нови факти за Васил Левски, за създаването на революционния комитет в Габрово, който е част от ВРО. Обогатих знанията си, видях нови лица, усмивки и чух лични творби, посветени на Апостола. Хареса ми обстановката в Априловската гимназия, класната стая, в която бяха настанени учениците, участници в събитието“, споделя десетокласничката от БУ „Св. Кирил и Методий“ Андрея Димитрова.
150 думи в памет на Апостола
от учениците от VII, VIII, IX, X и XI клас
на БУ „Св. Кирил и Методий“ – Хага, Нидерландия
Васил Левски е българска национална светиня. Той е нашият връх, към който се стремим, и нашата основа, върху която стоим здраво на земята и градим нашето бъдеще. Той ни завещава мечтата си за утре. Споменаването на неговото име предизвиква у нас, българите, заслужена гордост. Независимо къде се намираме, в България или в чужбина, той е нашата жива връзка с Родината.
Смел, самоотвержен, честен, той поема тежката отговорност да пробуди българите, да ги подготви за борба в името на свободата. Оптимист и патриот, Апостолът безрезервно вярва в силите на народа си сам да унищожи османското владичество. Мечтател и реалист, той начертава бъдещето пред своите сънародници, а то е свобода, държавност, закони, справедливост, „чиста и свята демократска република“. Тези идеи са актуални и днес. Те могат да бъдат в основата на изграждането на едно по-справедливо и хуманно общество и да послужат за възпитаването на поколенията в общочовешки ценности.
Левски е Вселена. Неговият живот, идеите му и примерът, който дава на българите със саможертвата си, го обезсмъртяват и той живее в мислите на всеки един от нас. Той е наше национално достояние, наша съвест и заслужена гордост.
от учениците от Националната
Априловска гимназия – Габрово
Васил Левски живее във Времето и преминава през него с идеала и саможертвата, които век и половина след неговата гибел ни връщат към Подвига.
Апостола ни завеща най-високия идеал – Свободата. Показа ни, че силата на хората е в тяхното обединение.
С вяра, плам и енергия Левски създава мрежа от революционни комитети, наречена
Вътрешна революционна организация. В нея се включват хора „разсъдителни, постоянни, безстрашни и великодушни“.
Целта му е записана в Устава на създадената от него организация, наречен „Нареда до работниците за освобождението на българския народ“ – коренно преобразувание на държавната деспотско-тиранска система и замяната Ӝ с демократично, народно управление. Пътят към свобода, демокрация, законност и управление чрез вишегласие минава през обща революция.
Ако днес се заслушаме в думите на Апостола, ако усетим тяхната сила, ще разберем и смисъла на саможертвата му: „Ако спечеля, печеля за цял народ – ако загубя, губя само мене си“. Левски е „връх“, Левски е „ярка звезда“, която огрява бъдещето ни и ни дава надежда, че българският народ е бил, такъв е и ще остане силен и несломим само ако е единен, действащ и ценящ свободата си.
В нашата Родина всеки ден е свързан с паметта за Апостола – паметници, морени, мемориални знаци, училища, улици, спортни тимове…, носещи името „Васил Левски“. Но денят, в който почитаме неговата саможертва, е по-особен – той ни напомня, че Свободата не е дошла даром, а сме си я извоювали и имаме отговорност да я пазим – заради него и заради бъдещите поколения.
От учениците от ОУ „Св. св. Кирил
и Методий“ – с. Попица, общ. Бяла Слатина
За нашия български Апостол могат да се кажат много неща. Името Левски за мен е синоним на свободата. Животът и делата на Апостола ще останат вечно в съзнанието ми. Много мъже са загинали за свободата на България, но за всички хора Апостола е един – Васил Левски! Друга личност в историята няма, която е толкова свята и чиста.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg