„Ключово е, че първото публично събитие на новия български еврокомисар Илиана Иванова в България е свързано с програмата „Хоризонт Европа“.
Програмата е този финансов инструмент, който дава възможност да се реализират иновациите в техния пълен кръг – от идеята до внедряването от бизнеса.“ Това коментира министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на Националния информационен ден за Рамковата програма на Европейския съюз за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ за дейности по клъстерите „Здраве“, „Дигитализация, индустрия и Космос“ и „Храни“.
Форумът е част от втория ден на Второто издание на международната конференция Spinoff Bulgaria, проведен в София. Във форума участват министър-председателят акад. Николай Денков и еврокомисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова, както и зам.-министрите на образованието и науката проф. Генка Петрова, на електронното управление Валентин Мундров и на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов.
„Програмата „Хоризонт Европа“ дава възможност за колаборация между наука, бизнес, образователни институции, така че новите технологии и научните изследвания да бъдат водещи в политиката на Европейския съюз“, отбелязва още министър Цоков. И добавя, че в последните години и България има принос в развитието на програмата, и само за последните две години са привлечени 80 млн. евро по различни проекти и програми, свързани с „Хоризонт Европа“. Български учени, изследователи и бизнес партньори са участвали в 214 проекта по „Хоризонт Европа“, съобщи образователният министър. Той благодари на представителите на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифрови технологии затова, че се отзовават на поканата и предоставят на българските организации и институции нужната информация за кандидатстване.
В информационния ден е участват от ръководството на HaDEA – изпълнителната агенция на Европейската комисия, която управлява общ бюджет от над 20 милиарда евро. На събитието се представят също възможностите за финансиране, които предоставя „Хоризонт Европа“ и информация за предстоящи конкурси по Програмата.
„Хоризонт Европа“ е най-голямата публична програма за финансиране на научни изследвания и иновации в света и предлага безкрайни възможности за университети, стартиращи предприятия, индустрия, изследователи“, заявява, от своя страна, еврокомисарят Илиана Иванова. По думите ѝ Европейският съюз и България споделят обща тенденция по отношение на иновациите и през последните години резултатите ни се подобряват.
„Приветствам идеята на Spinoff Bulgaria да се подкрепят 100 спин-оф предприятия, които да се създадат и развият. Надявам се това да послужи като вдъхновение за повече подобни инициативи“, заявява Илиана Иванова. Тя разказва и за възможностите, предлагани от програмата „Хоризонт Европа“ и по линия на Европейския съвет за иновации.
„Практиката през последните години показа, че имаме сектори, които бележат забележителни успехи, като ще започна с ИТ сектора. Негови представители са гордост не само за научната общност в България и искам им кажа, че ще направим всичко възможно, като правителство – първо, да се чувстват подкрепени, и второ, да стават колкото може повече“, отбелязва в словото си премиерът Денков. По думите му, второто, което се е променило през тези две-три години, е, че постепенно се създадоха центрове за върхови постижения и за компетентност, че „София Тех парк“ е влязла в своята основна функция и че в общественото пространство все повече се говори за наука, иновации, стартъпи и за икономика с висока добавена стойност.
„Това започна да дава резултати и вече разговорът е съвсем различен“, заявява акад. Денков. И добавя, че основна цел на правителството е да заздрави тази основа. „Всеки момент очакваме МОН да представи Закона за насърчаване на научните изследвания и иновациите за приемане в Министерския съвет, а след това и в Народното събрание за приемане“, информира той.
„Нищо друго няма да е успешно, ако нямаме икономика, която да се състезава с най-добрите – в Европа и в света. Имаме огромен потенциал, който още не е използван. За да стане това, полагаме големи усилия в образованието, колкото и да не си личи може би това, ако човек не е вътре в системата. Но тези усилия няма да бъдат успешни, ако не направим реформа. Не може с образование, което все още живее на много места с манталитета и с особеностите, останали от един друг период – преди 30 години, да очакваме, че можем да достигнем тези, които преди години промениха образованието си. Но не става дума само за пари, а и за това какво искаме от нашите ученици, как искаме да бъдат подготвени, какво да могат, а не какво да знаят“, коментира още акад. Денков. Според него това е приоритет и за тези промени е необходима подкрепа, защото без тях нищо друго няма да има значение.
„Колкото и високи да са заплатите на учителите, ако не променим начина на преподаване в училищата, резултатът ще бъде подобен. На тази основа трябва да има промени и във висшето образование. Във висшите училища картината е много пъстра – има такива, които изглеждат чудесно, и се радвам какво правят, но има и други, които трябва много да свършат. Там реформите са насочени към това да се потърси обща основа, с която всички висши училища да стават по-добри. Искам специално да поздравя БАН, която през последните години направи доста сериозен преход към разбирането, че трябва това, което се прави в нея, да бъде обществено полезно, и че трябва да работят по собствени иновации“, заявява още премиерът. Аз-буки
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg