„Близо 1000 учители се включват в майсторски класове“, в които да надградят своите умения.
Това съобщи министърът на образован
ието и науката проф. Галин Цоков по време на откриване на форум, който събира млади учители от цялата страна, предаде пресцентърът на МОН.
Министър Цоков отбеляза, че за първи път се предвижда подобна форма на квалификация – чрез споделяне на доказан педагогически опит и обмяна на добри практики.
До края на годината се провеждат или предстои провеждането на общо 60 майсторски учителски класа в 19 региона на страната.
„Това е още една възможност да ви п
одкрепим, защото с всекидневния
си труд вие показвате как може да се развива нашата образователна система“, обърна се министър Цоков към младите учители.
По думите му всеки от тях, с проектите и успехите, които постига, доказва, че е отдаден на учителската професия. „Казвам, че това е мисия, защото с вашите умени
я, знания и с вашата любов и себеотрицание развивате децата на България и ги изграждате като личности“, подчерта проф. Цоков.
Според него
в XXI век учителят е много повече от това да бъде транслатор на знания, а трябва да бъде лидер в класната стая,
който вдъхновява и мотивира учениците и им показва хоризонти за тяхното развитие.
Министерството на образованието и науката е разработило модул, в който всеки учител може да се регистрира, за да потърси помощ за справяне с професионалния стрес и прегаряне, както и за изграждане на устойчивост пред предизвикателствата, стана ясно още по време на събитието. Проф. Цоков подчерта, че това е важен инструмент, особено за младите учители, защото често те се чувстват изправени сами срещу предизвикателствата на професията и е нужно да имат подкрепа, за да могат да се приобщят и да останат трайно в образователнат
а система.
Организатори на конференцията са „Сдружение за образователни инициативи 19“ към ОУ „Бачо Киро“ – Велико Търново, и Регионалното управление на образованието – Велико Търново. Форумът се провежда по Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ 2024 г.
Темата на тазгодишното издание на конференцията е „Изкуственият интелект в образователния процес – симбиоза между технологии и традиции“.
Във форума се включват разнообразни дейности с учени от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет и Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“. В него участват 60 млади учители от цялата страна. През годините от регионален форумът прераства в национален, като е привлякъл над 400 участници.
Това е деветото издание на форума, като неговото начало поставя Владимир Николов, дългогодишен директор на ОУ „Бачо Киро“ във Велико Търново. През настоящата година той се пенсионира като ръководител на училището, а министър Цоков го отличи с плакет на МОН с глаголицата за последователните му усилия за насърчаване на младите педагози.
Министър Цоков връчи и грамоти на петима млади учители, чиито научни доклади са оценени от жури от Великотърновския университет. Отличените са Мирела Гигова и Траяна Иванова от 51. СУ „Елисавета Багряна“ – София, Венцислав Начев от Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, Деан Василев от ПГИ „Д-р Иван Богоров“ във Варна, Никола Рашков от МГ „Баба Тонка“ в Русе и Таня Маринова от ОУ „Бачо Киро“ във Велико Търново.
„Учете се от тези преди вас, но не повтаряйте сляпо техния пример. Бъдете себе си и намерете своя път на професионално развитие в името на децата ни“, каза просветният министър и благодари на младите педагози.
На форума присъстваха и началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, ръководителят на Програмата за квалификация от МОН Полина Фетфова и експертът Радостина Николова, зам.-кметът на Велико Търново Георги Камарашев и зам.-областният управител Юлия Ликоманова-Мутафчиева, както и зам.-кметът на Плевен Елина Димитрова, експерти от РУО-Велико Търново и общината.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg