Държавните и общинските детски градини и училища с концентрация на деца и ученици от уязвими групи няма да загубят неизразходените през 2023 г. средства за образователни медиатори, социални работници и/или помощници на учителя.
А средства за назначаването им през 2024 г. ще получат всички училища и детски градини с концентрация на деца и ученици от уязвими групи. Това предвижда проект на Постановление на Министерския съвет за изменение на Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, публикуван за обществено обсъждане.
Измененията в Наредбата се налагат поради забавянето при приемането на бюджета за 2023 г. на Постановлението за изпълнението му и свързаното с това забавяне при предоставянето на средствата за работа с деца и ученици от уязвими групи през миналата година. Това постави училища и детски градини пред обективна невъзможност да усвоят предоставените им средства до края на 2023 г. Затова се предлага отлагане с една година на разпоредбата от Наредбата, приета през юли миналата година, съгласно която средствата за съответната година се намаляват с размера на неизразходваните средства, предоставени от държавния бюджет на същото основание през предходната година.
Освен това с една година се отлага и влизането в сила на разпоредбата от Наредбата, съгласно която средствата следва да се определят на база броя на назначените образователни медиатори, социални работници и/или помощници на учителя към 1 януари на съответната календарна година, но не повече от разчетения брой в Приложение 6в към Наредбата. Така средства ще получат всички училища и детски градини с концентрация на деца и ученици от уязвими групи, като онези, които не са назначили образователни медиатори, социални работници и/или помощници на учителя, ще могат да направят това през тази година.
За 2023 г. средствата за назначаване на образователни медиатори, социални работници и/или помощници на учителя са предоставени на база назначен брой персонал към 30 юни 2023 г., но не повече от разчетения в Приложение 6в към Наредбата. Той варира от 0,25 щатни бройки за училище с до 100 ученици от първа група до 3,5 щатни бройки за школо с над 700 ученици от пета група.
На тази база средства по този елемент на финансирането са получили 720 детски градини и училища от всичко 1678 образователни институции с концентрация на деца и ученици от уязвими групи (515 детски градини и 1163 училища), или 42,91 на сто.
Предложените изменения на Наредбата ще позволят на тези 720 детски градини и училища с 116 819 деца и ученици, получили финансиране за назначен брой медиатори, социални работници и помощници на учителя, да ползват по предназначение предоставените им средства и през 2024 г. А останалите 958 детски градини и училища със 109 286 деца и ученици, които не са назначили медиатори, социални работници и помощници на учителя и не са получили финансиране, ще имат възможността да назначат персонал на изброените длъжности през настоящата година. Очаква се броят на назначените през 2024 г. да се увеличи с до 436 бройки в резултат на осигуреното финансиране.
Размерът на финансирането, което МОН ще предостави за една пълна бройка образователен медиатор, социален работник или помощник на учителя, за 2024 г. ще бъде 16 000 лв., тоест 1333 лв. месечно. Средствата са целеви и не могат да се използват за други цели.
Бележки, становища и предложения могат да бъдат изпращани към дирекция „Финанси“ – МОН (k.yordanov@mon.bg) до 18 януари 2024 г.
включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg