Обидите на работното място са проблем, с който се сблъскват мнозина от работещите в България. Независимо дали става дума за невъзпитани коментари или систематичен тормоз, това поведение може да има сериозни негативни последици за работната среда, психичното здраве и професионалното развитие на работниците и служителите. За съжаление, много хора не са информирани как да реагират в такива ситуации, което често води до пренебрегване на проблема или дори до неговото задълбочаване. В тази статия ще експертът по трудово право д-р Тодор Капитанов разглежда необходимите стъпки и стратегии, които можем да предприемем, за да се справим с обидите на работното място и да създадем по-приятна и здравословна работна среда за всички.
Подобно поведение на работното място, а и не само там, не трябва да се толерира.
Всяко лице заслужава да работи в среда, където се уважава и цени. Пътят към решаване на проблема започва с осъзнаване на ситуацията, последвано от дипломатични действия, обръщане към компетентните служби и при необходимост – използване на правните ни опции.
Създаването на здравословна и подкрепяща работна среда е
отговорност, която носим всички като членове на работния екип.
Само когато работим заедно срещу това неприятно явление, можем да постигнем по-добри условия на работното място, където всеки се чувства уважаван и ценен.
Какво всъщност можем да направим, спазвайки закона. Преди всичко следва
да отправите писмено оплакване към ръководството
на фирмата или учреждението, в която работите, на основание Закона за защита от дискриминация.
Работодател, получил оплакване от работник или служител, който се смята за подложен на тормоз на работното място, е
длъжен незабавно да извърши проверка,
да предприеме мерки за прекратяване на тормоза, както и за налагане на дисциплинарна отговорност, ако тормозът е извършен от друг работник или служител.
Също така имате право да подадете
жалба и пред Комисията за защита от дискриминация,
в случай че по-висшестоящият орган не предприеме проверка по вашия случай.
Според Закона за защита от дискриминация „тормоз“ е всяко нежелано поведение на основата на признаците по чл. 4, ал. 1, изразено физически, словесно или по друг начин, което има за цел или резултат накърняване достойнството на лицето и създаване на враждебна, принизяваща, унизителна, обидна или застрашителна среда.
„Сексуален тормоз“ е всяко нежелано поведение от сексуално естество, изразено физически, словесно или по друг начин, с което се накърняват достойнството и честта и се създава враждебна, принизяваща, обидна, унизителна или застрашителна среда, и в частност, когато отказът да се приеме подобно поведение или принудата към него, може да повлияе на вземането на решения, засягащи лицето.
При всички случаи бихте могли да
подадете сигнал до териториалната дирекция „Инспекция по труда“,
придружен с подробна информация по случая. За нанесените ви телесни повреди бихте могли да заведете и гражданско дело срещу извършителя, в случай че имате медицинско свидетелство, най-добре от съдебен медик.
В Наказателния кодекс на Република България е предвидено, че за обида, нанесена публично, наказанието е глоба от 3000 до 10 000 лева и обществено порицание. Предвид закона, за нанесената ви публично обида можете да се обърнете към съответната прокуратура.
Справка:
чл. 4 от Закона за защита от дискриминация
чл. 148 от Наказателния кодекс
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg