Законът в България предвижда определени нарушения на трудовата дисциплина, за които работодателите имат право да прилагат дисциплинарни наказания. В този брой експертът по трудово право д-р Тодор Капитанов разглежда различни видове нарушения и как те се отразяват на работните отношения.
В образователната сфера дисциплинарните нарушения са сериозен проблем, който може да окаже вредно въздействие върху качеството на образованието и работната среда в училище или друга образователна институция. Наблюдаването на такива нарушения е важно не само за осигуряване на справедливост и отговорност, но и за
поддържане на ефективността на образователния процес.
Закъсненията, неправомерното напускане на работа или неявяването на работа са примери за нарушения, които могат да доведат до нарушения на работния процес и създаване на недоволство сред работодателя и колегите, както и сред учениците и родителите. Нарушенията се отразяват на равновесието в работната обстановка и могат да намалят доверието в работника или служителя.
Пропускането на възложената работа или неспазването на техническите и технологичните правила също може да има негативно въздействие върху учебния процес и успеха на учениците. Това може да доведе до
намалена ефективност на образователния процес и да засегне качеството на обучението.
Уреждането в Кодекса на труда на дисциплинарните нарушения изисква от ръководството на училищата или образователните институции да предприемат мерки за установяване на дисциплинарни процедури и политики, които да гарантират
справедливо и последователно прилагане на санкции при нарушения, които са съобразени със закона.
Други мерки могат да включват обучение и информиране на персонала за правилата и очакванията, както и установяване на механизми за следене и оценка на дисциплинарното поведение.
В крайна сметка, от съществено значение е да се поддържа висок стандарт на дисциплина, за да се осигурят ефективност и качество на образователния процес, както и за да се запази доброто име на институцията.
Някои дисциплинарни нарушения, като например неспазването на правилата за безопасност, могат да поставят под риск здравето и безопасността на работниците. Наказанията служат за гарантиране спазването на тези правила и за предпазване на работната обстановка.
Съгласно Кодекса на труда, нарушенията, които могат да доведат до дисциплинарни нарушения, са следните.
- Закъснение, преждевременно напускане на работа, неявяване на работа или неуплътняване на работното време.
- Явяване на работника или служителя на работа в състояние, което не му позволява да изпълнява възложените му задачи.
- Неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила.
- Произвеждане на некачествена продукция.
- Неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труда.
- Неизпълнение на законните нареждания на работодателя.
- Злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на предприятието, както и разпространяване на поверителни за него сведения.
- Увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства.
- Неизпълнение на други трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове, в правилника за вътрешния трудов ред, в колективния трудов договор или определени при възникването на трудовото правоотношение.
Извън посочените от закона разпоредби, работодателите нямат право да налагат наказания по своя субективна преценка и при неспазване на нормативните процедури затова.
Справка:
чл. 187, чл.188, чл. 194, чл. 193, чл. 221 от Кодекса на труда
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg