Как се разказва за училище, навършващо 40 години, в страна, в която немалко образователни институции са надхвърлили 100? Как се представя обучението на деца в малък град като Гълъбово, който логично се асоциира с мини „Марица-изток“? Трудно? Съвсем не. Защото за облика, извоювания авторитет и мястото в българското образование на средното училище в старозагорския град разказва с много любов един активен, отдаден директор, който не спира.
Нели Кючукова празнува 40 години в образованието заедно с училището, което ръководи. Точно през 1984 г., когато се открива средното училище в Гълъбово, тя постъпва в него като учител по география. Днес директорката, застанала начело на СУ „Васил Левски“ през 2003 г., има перспектива, която ѝ дава отлична възможност да погледне назад и да види ясно изминатия път. По него я водят желанието ѝ да поддържа високо ниво на мотивация и ангажираност в екипа си, умението да комуникира ефективно, да демонстрира емпатия и любов към учениците, както и способността ѝ да се адаптира към променящите се обстоятелства в училищната среда.
„От своя страна, екипът ме подкрепя във всяка инициатива, помага ми в реализирането на идеите. Самите те са инициативни и иновативни. Получи се синхрон между нас и резултатите са налице – казва Кючукова. И продължава:
– Гълъбово е малък град, но нашето училище е най-голямото, най-младото и най-иновативното.
Интересът идва от онова, което предлагаме – съвременна материална база, модерни спортни зали и площадки, изграден STEM център по природни науки, роботика и програмиране и възможност учениците ни да участват в много извънкласни форми. Нашите уроци са интерактивни, забавни и ангажиращи. Изучаването на хореография в часовете за избираема подготовка от I до VII клас също ни отличава от другите училища. А модерният интериор във всички класни стаи, коридори и фоайета, осъществен по проект „Обичам моето училище“, прави СУ „Васил Левски“ уникално.“
Построената преди 40 години сграда разполага с 21 стаи и 6 кабинета, от които два са компютърни. Обучаващите се 392 ученици ползват два физкултурни салона и фитнес, четири спортни площадки, медицински кабинет, бюфет и ученически стол.
Иновативно и средищно, училището разполага със собствен ресурсен център за ученици със специални образователни потребности, приобщаваща класна стая и два училищни автобуса.
„През 2019 г. сключихме договор с английската благотворителна организация Light Source Charity за проекта „Обичам моето училище“ – споделя Кючукова. – Благодарение на това учениците ни учат в естетическа среда, предоставяща им спокойствие и комфорт. Всички класни стаи, коридори и фоайета притежават индивидуален интериорен облик, а в специализираните кабинети са поставени изображения в зависимост от предмета, който се изучава.“
Директорката разказва, че всички заедно – учители, ученици и родители, засаждат над 600 дръвчета, подарени от Light Source Charity и „Гората.бг“ по проекта „Засади дръвче – възстанови равновесието в природата“. Всяка година се включват чрез множество спортни игри и в Европейския ден на спорта в училище, като миналата са домакини и номинирани за училище –посланик от „BG Бъди активен“.
„С нашите талантливи „славейчета“ и с техните уникални ръководители тази година участвахме в предаването на БНТ „Иде нашенската музика“ – казва Кючукова. – Две поредни години децата на СУ „Васил Левски“ се състезават в радиоконкурса „Славейче“ – един от най-големите в тази сфера. В юбилейното XX издание взехме награда, връчена от големите имена на фолклорната песен Петя Панева и Ваня Вълкова.“
С гордост разказва и за
традиционния за училището „Ден на таланта“, който е тяхна запазена марка
и специален ден не само за децата, но и за учители и родители, поканени да проявяват и своите дарования.
Наскоро към собствената ученическа телевизия в СУ „Васил Левски“ в Гълъбово започва да работи и ученическо радио. Директорката споделя, че преди две години на обмяна на опит в съименното им училище във Велинград директорът ѝ показва тяхната ученическа телевизия, която така я въодушевява, че с колегите ѝ решават да реализират идеята в Гълъбово.
„Щастлива съм, че вече
освен телевизия „Глобус“ си имаме и радио „Левски“.
Виждам как учениците се трудят и проявяват голям интерес. Влизат в различни роли – на писатели, редактори, фотографи, дизайнери. Това им дава възможност да развият навици за комуникация и журналистическо мислене“, казва директорката.
За 40 години училището в Гълъбово изгражда добра репутация сред обществеността. В основата на авторитета е
предлагането на качествено образование, съобразено с променящите се изисквания на пазара на труда.
Технологичният профил „Предприемачество и бизнес“ е преобразуван преди 8 години в професионална паралелка с икономическа насоченост „Счетоводство и контрол“.
През последните 4 години екипът, воден от Нели Кючукова, се ориентира към въвеждането на професия „Организатор интернет приложения”, специалност „Електронна търговия“.
А чрез проекта „Ученически практики“
учениците имат възможност да работят в реална работна среда
в предприятия на територията на община Гълъбово.
Усилията на преподавателския екип са насочени към подготовка, която дава нужните за XXI век знания и умения. Директорката казва, че СУ „Васил Левски“ обучава и възпитава учениците си така, че те да бъдат готови за съвременните предизвикателства. Затова, след като в региона настъпва преориентация на пазара на труда вследствие на трансформацията на „Мини Марица Изток“ и съкращаване на част от топлоелектрическите централи, се въвежда специалност „Електронна търговия“, която насочва към професия, необходима за обслужващия сектор.
Учениците, завършили СУ „Васил Левски“ в Гълъбово, се реализират предимно в сферата на икономиката, педагогиката и социалните дейности. За съжаление на директорката обаче, съвсем малка част от тях остават да работят в местните общински и частни предприятия.
За да задържи нивото на училището, Нели Кючукова полага усилия в много посоки. Сформирала е екип, който се труди всеотдайно и безусловно, с любов към децата и с уважение към тяхната личност. Грижи се за 41 души персонал със специално отношение.
„Още с въвеждането на делегираните бюджети като директор реших, че сега вече имам възможността да осигуря нормално заплащане на труда на учителите, за да мога и да изисквам повече от тях – обяснява тя. – В продължение на години успях да постигна целта си и да мотивирам всички учители да работят активно в полза на училището. Знам, че не само материалният стимул е важен, но също съм наясно, че не бива да го подценяваме. Затова в момента средната брутна работна заплата на педагогическия персонал е 3481,57 лв., а на непедагогическия е 2211,93 лв. Осигурено е всички да работят в прекрасна учебна среда, с модерно техническо оборудване и възможност за провеждане на иновативни уроци.“
И въпреки че предпочита децата да учат на открито сред природата, чрез преживяване, а в училищния двор има изнесени иновативни класни стаи, беседки и пейки, Кючукова
подкрепя дигитализацията в образованието.
Всички учители разполагат с интерактивни дъски, лаптопи и таблети. В училището се работи с електронен дневник и електронен бележник още от въвеждането им.
„Водещата ролята на учителите е много важна при използването на иновативните образователни технологии и не трябва да се гледа на самата дигитализация като на решение на всички проблеми – убедена е директорката. – Учителите подобряват дигиталните си умения с всяка изминала година. Двама колеги имат одобрени електронни уроци за платформата „Дигитална раница“.“
Получила много награди и отличия за активната си дейност в образованието, Кючукова най-много се радва, че учениците имат по-големи възможности за изява – в конкурси, състезания, програми.
„Като училище с професионално обучение, предлагаме и възможностите на програма „Еразъм+. Благодарение на тях децата могат да усетят реалната работна среда в други държави, да се докоснат до други истории и култури“, казва директорката.
Добавя, че онова, което я натъжава, е липсата на мотивация за учене сред голям брой ученици:
„Учебниците са написани на висок академичен стил и не са привлекателни за тях.
Това, че ще бъдат безплатни и за учениците от VIII до XII клас, няма да повиши мотивацията за учене, ако не се променят учебните програми и съдържанието им. Натъжава ме също зависимостта на учениците към мобилните устройства и социалните мрежи, което води до затруднена комуникация помежду им.“
И все пак, в Гълъбово децата посещават модерно, дигитализирано училище, което им предоставя богат избор от извънкласни форми, спорт, занимания и обучение по съвременни професии. Дори абитуриентският им бал е безплатен. Организира го кметът на общината Николай Тонев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg