Сериозни дебати предизвика в парламентарната Комисия по образованието и науката предложението за отпадане таксите за обучение на студенти и докторанти, приети по държавна поръчка в държавните висши училища. То
не получи подкрепа от редица членове на Комисията и от организациите в сферата на висшето образование.
Това стана ясно по време на обсъжданията на първо гласуване на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, предложен от Министерския съвет.
Пред членовете на Комисията служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков посочи, че
липсата на такси за обучение ще даде възможност за по-добър достъп до висшите училища
и ще допринесе за увеличаване на дела български граждани, придобили висше образование.
Той подчерта, че за реализация на промените водеща роля има Министерството на финансите.
„Важно е това да стане с осигуряване на необходимите средства на университетите. В противен случай търсеният ефект ще бъде обратен, ако се наруши финансовата независимост на висшите училища“, подчерта проф. Цоков.
В мотивите на законопроекта е посочено, че за 2024 г.
трябва да бъдат отпуснати допълнително 135 753 243 лв.,
при положение че мярката влезе в сила още с втория семестър на настоящата академична година.
В рамките на дискусията председателят на ВОН – КНСБ, Лиляна Вълчева попита защо не е бил събран Общественият съвет за развитие на висше образование, и изрази несъгласие с промените. Председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова също заяви, че не подкрепят предложението.
Председателят на Комисията Красимир Вълчев посочи, че и сега благодарение на системата за студентско кредитиране младите хора с финансови затруднения имат достъп до висше образование. По думите му,
подобна мярка е крачка към отказ от диференцираното финансиране
и не трябва да се прави на калпак, а да бъде по-фокусирана. Това би могло да се случи, ако освобождаването от такси бъде обвързано с реализация в България, с учене в определени професионални направления, при полагане на матура по математика, физика, химия.
Вълчев посочи, че
Съветът на ректорите и всички работодателски и синдикални организации са изпратили отрицателни становища за законопроекта.
В дискусията се включи и акад. Николай Денков, който, докато заемаше поста на министър-председател, представи за първи път идеята за отпадане на таксите.
Той подчерта, че не трябва да се смесват мерките за достъп до образование, каквато е тази, с мерките за повишаване на качеството. И посочи, че няма проблем да се въведат допълнителни стимули, като повече платени стажове и по-високи стипендии за дефицитните специалности. И уточни, че необходимото финансиране за отпадане на таксите е щяло да бъде осигурено чрез преструктуриране на бюджета.
До приключване на редакционния брой предложените промени не бяха гласувани.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg