В „София Тех парк“ започва XIV софийски фестивал на науката. На откриването му в Деня на Европа присъстват Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и Кметът на столицата Васил Терзиев. Фестивалът се организира от фондация „Красива наука“ , а основен партньор е Министерство на образованието и науката.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на проявата.
За първи път Софийският фестивал на науката пуска и собствен чатбот в помощ на посетителите.
Чатботът Краси е захранван с изкуствен интелект и се готви да информира за програмата и участващите учени.
3500 ученици от София, Самоков, Златица и Пирдоп са регистрирани в училищната програма, а близо 6000 места от основната програма вече са заети. Във Фестивала участват учени от България, Австрия, Белгия, Испания, Китай, Португалия, Турция, Украйна, Унгария, Франция и САЩ.
Традиционно изключително богата е програмата на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“. Лекциите с участие на учени и преподаватели от този факултет се радват на голям интерес. Тази година посетителите ще могат да чуят за „Квантовите компютри – коя технология ще бъде най-успешна?“, „Как да работим на квантов компютър от вкъщи и какви са предимствата“, „Рентгенови източници в кълбовидни звездни купове“.
В срещата дискусия на тема „Вселената и животът“ ще участват учени от Института по молекулярна биология – БАН, Факултета по химия и фармация и Биологическия факултет на СУ и други.
20 млади изследователи от Европа и Западна Азия, включително и от България, са част от програмата National Geographic Explorers.
Посетителите ще видят чудесата на света през очите на фотожурналисти и археолози, изследователи на прилепи, на диви животни.
Друга любопитна тема е свързана с фосилите – какво точно представляват вкаменелостите и защо те могат да се определят като каменните букви на книгата на живота. Посетителите ще научат какви са най-интересните постижения в палеонтологията – науката, която ги изучава. Кои са най-известните фосили?
Ядрената авария в Чернобил през 1986 г. оказва голямо влияние върху горската екосистема в Централна Европа. Експертите съветват да се ограничи употребата на гъби заради високото ниво на радиоактивно замърсяване, но месото на дивите животни също е засегнато в продължение на години. Парадоксално, докато радиоактивното съдържание в елените и сърните очаквано намалява с течение на времето, измерените нива на радиоактивност в месото на дивата свиня и до днес остават изненадващо високи.
По време на Фестивала ще бъде излъчен и биографичният филм за Мария Склодовска-Кюри.
Закриващото събитие на ХІV софийски фестивал на науката е посветено на най-вдъхновяващия проект на ХХ век – основаването на Европейския център за ядрени изследвания (ЦЕРН), както и на годишнината от българското участие в този най-амбициозен проект на човечеството – „ЦЕРН на 70: Една одисея в микрокосмоса“. Учените от Центъра изобретяват интернет, на тях човечеството залага надеждите си за опознаване на тъмната материя, зараждането на Вселената, разширяване на възможностите за лечение на рак.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg