С двудневен форум за иновации БНУ „Св. Иван Рилски“ в Кеймбридж поставя кулминацията на честванията на своята 10-годишнина. Юбилеят събира не само българската общност, но и представители на академичните среди от България и Кеймбридж. Домакините посрещат гости от всички части на Англия, Шотландия, Ирландия, Австрия, Германия и Италия.
„Честването на юбилей е повод за равносметка, самочувствие и удовлетворение“,
казва за в. „Аз-буки“ директорката на БНУ „Иван Рилски“ в Кеймбридж Димитринка Джумакова. Посочва, че изминалите години са изпълнени с много вяра, упоритост, себеотдаденост и любов към децата, към България и към всичко, което правят. „Време, през което градихме не просто училище, а свидно кътче България и се грижехме с голямо внимание то да разцъфтява и да се впише в живописността на Кеймбридж“, допълва още тя.
Форумът започва с тържествен концерт, който учениците от БНУ „Св. Иван Рилски“ изнасят в една от най-старите църкви в града – „Сейнт Мери“. За празника децата подготвят богата програма с песни и танци. Под наслов „Писмо от България“ учениците завладяват публиката и получават заслужени аплодисменти. Специални гости в програмата на тържеството са и чаровните дами от женския хор „Нуша“ с диригент Нели Андреева.
Международният форум продължава със споделяне на добри практики от преподавателите от БНУ „Св. Иван Рилски“ в различните изучавани дисциплини. Разгледани са видовете практики за утвърждаване на поднасяна информация в различните възрастови групи от доц. Венера Матеева-Байчева и д-р Катрин Костова от СУ „Св. Климент Охридски“. Специални гости на събитието са и ректорът на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ проф. д.н. Наталия Витанова и проф. д-р Евдокия Борисова, ръководител на катедра „Масови комуникации“ в ШУ.
„Подготвяхме се дълго и с внимание към всеки детайл за този форум, който премина в приятелски дух, ползотворно сътрудничество и бъдещи планове за обмен и партньорство“, споделя директорката.
Домакините предоставят възможност на своите гости да се запознаят и с наблюденията на професора по приложна лингвистика и езиково обучение в Педагогическия факултет на Университета в Кеймбридж, проф. Йонгкан Лиу. Особен интерес предизвиква и участието на доц. Лори Хор – преподавател от Факултета по образователни науки от Кеймбриджкия университет. С определена практическа насоченост бе и докладът на Анке Фридрих – основател на немското езиково училище и на платформата Cambridge Bilingual Groups, събираща и подпомагаща езиковите училища на територията на Кеймбридж, в които се изучава наследственият език.
„Макар и разпилени по света, имаме една мисия – съхраняването и предаването на българския език, родовата памет и националната ни идентичност“, уточнява Джумакова. И допълва, че се радва, че са единни в стремежа си и желанието да си сътрудничат. „Това е нещото, което ни съхранява и обединява отвъд пределите на България“, обобщава тя.
Цялата учебна 2023/2024 г. в БНУ „Св. Иван Рилски“ преминава под знака на годишнината. Международният форум е съпроводен от редица конкурси, състезания и интересни занимания. Днес възпитаници на Неделното училище са 115 деца, разпределени в трите му филиала – Кеймбридж, Питърбъро и Сполдинг.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg