Отиваме на гости на едно от най-големите училища в Бургаска област – СУ „Любен Каравелов“ в Несебър, където през настоящата учебна 2023/2024 г. се обучават общо 1243 ученици. Профилираните паралелки, които предлагат след VII клас, са три – „Чужди езици – английски и руски“, „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Предприемачески“, a професионалните –две: „Интериорен дизайн“ и „Рекламна графика“.
„Интересът към специалностите ни е много голям. Всичките ни паралелки са с по един-двама ученици отгоре над държавния план-прием с разрешението на министъра на образованието и науката“, разказва за в. „Аз-буки“ временно изпълняващата длъжността директор на СУ „Любен Каравелов“ в Несебър Ева Зивилдиева.
Тя заема поста от януари, като преди това е негов зам.-директор. В училището работи от есента 2010 г. като учител по математика. Споделя, че
толкова голямо училище не се управлява лесно – работата никога не свършва.
Приемайки поста, Ева Зивилдиева много добре знае за трудностите, които ще срещне, но нито за миг не се отказва. Благодарна е за страхотния екип от професионалисти, с който работи и знае, че заедно могат всичко да постигнат. И нарастващият брой желаещи да учат при тях, го доказва.
През последните години все повече деца избират училището в Несебър пред тези в Бургас. Миналата година дори не успяват да намерят място за 12 свои възпитаници от VII клас за прием в гимназиален етап на обучение.
„За съжаление, нямаме достатъчно учебни стаи за откриването на още една паралелка. Материалната ни база не позволява допълнително разширение, колкото и да ни се иска това“, обяснява моята събеседничка.
В училището работят на двусменен режим и всяко свободно помещение е превърнато в кабинет или класна стая. Разширение на материалната база в момента не може да бъде направено, защото училището се намира в близост до участък, в който все още се провеждат археологически разкопки под егидата на ЮНЕСКО. Преди няколко години Община Несебър успява да разшири сградата с още четири класни стаи, които са свързани с топла връзка с останалата част на училището. Но истината е, че са нужни още кабинети, за да могат да бъдат записани всички желаещи да учат там.
„Малките населени места около нас са на много близко разстояние. Равда е почти свързана с Несебър. Кошарица и Свети Влас са на 5 км от нас. Родителите предпочитат децата им да не пътуват до Бургас“, обяснява директорката.
Освен това Община Несебър предоставя безплатни карти за пътуване в градския транспорт.
„Това е голямо облекчаване на семейния бюджет. При положение че ученическата карта от Несебър до Бургас е около 170 лв.“, обяснява тя.
И разбира се, сред основните причини в СУ „Любен Каравелов“ да има толкова много на брой възпитаници, са добрата образователна среда, високото ниво на обучение и прекрасният екип от учители. Броят на преподавателите е 99, а на непедагогическия персонал – 23. И те като учениците пътуват от различни населени места в област Бургас.
В училището се обучават и 90 деца от Украйна, като за някои от тях настоящата учебна година вече е трета поред.
„Истината е, че те се справят отлично с усвояването на българския език и учебния материал“, споделя директорката.
Повечето от семействата са решили да останат трайно в България, така че и мотивацията на децата за нови знания и умения също е доста голяма. Зивилдиева обяснява, че почти всеки ден при нея идват родители от украински произход, които искат да запишат децата си при тях от септември. Голяма част от семействата са с по три или четири деца.
Освен от Украйна имат възпитаници и от други държави, като Русия, Литва, Казахстан.
„Учениците от Русия много помагат на украинчетата. По-добър пример от това, че децата са символ на мира, никъде другаде няма“, отбелязва директорката.
В училището има изградена с годините приемственост с детските градини в града. В Несебър те са четири на брой – „Моряче“, „Яна Лъскова“, „Калина Малина“ и „Слънце“. Всяка година ръководството на училището първо гостува на детските градини. Обикновено това се случва в рамките на родителските срещи. Целта е двете страни да се опознаят и родителите на бъдещите първокласници да зададат своите въпроси.
„Интересуват се най-вече от документите за прием и критериите за уседналост, които имаме. Можем да приемем само пет паралелки в I клас“, обяснява тя.
След това правят Ден на отворени врати за родители, където посетителите могат със собствените си очи да се запознаят с материалната база, начина на провеждане на обучението и учителите. След това в школото на гости идват малчуганите от четвъртите групи в детските градини. Благодарение на този
устоял в годините механизъм преходът от градината към училището е плавен и успешен.
Екипът на СУ „Любен Каравелов“ кандидатства за статута на иновативно училище с предложението за въвеждането на изцяло нов предмет – „Изграждане на екологична култура и формиране на знания за устойчиво развитие чрез обучението по биология и здравно образование, география и икономика“.
Той съчетава обучението по двата предмета, като учебната програма и съдържание са изцяло нови и напълно различни от тези в учебниците по общообразователна подготовка. Те са дело на учителите им. Предвижда се часовете по екологична култура и устойчиво развитие да се провеждат сред природата и в различни културни институции в града.
„Идеята е това да бъдат STEM занятия и проектно базирани уроци. Децата дори ще издават ученическо научно списание. Работата им ще бъде обвързана с много екосъбития и най-важното – активното участие на родителите“, обяснява моята събеседничка.
Истината е, че в края на 2023 г. приключва последната им иновация, която се е прилагала за период от четири години – „Дигитална математика“, която отново съчетава два учебни предмета – математика и информационни технологии. Обучението по нея продължава и днес като занимание по интереси в паралелките от IV и VI клас. Извънкласната програма е много разнообразна. Групите са общо 24, като по-голямата част от тях са STEM ориентирани. Разбира се, имат и занимания, свързани и със спорта, екологията, родолюбието и българския език.
Към момента в СУ „Любен Каравелов“ все още няма STEM център. От училището са кандидатствали и са преминалия първия етап. Сега чакат втория. Надяват се в най-скоро време да бъдат одобрени. Предвиждат новото образователно пространство да бъде изградено в източното крило на третия етаж на училищната сграда.
„Новият STEM център ще бъде за технологии в креативните индустрии.
Идеята е да развиваме творческите, креативните и дигиталните умения на учениците си “, разказва Зивилдиева.
Обучението ще се осъществява в две отделни зали – творческа и дигитална. В първата ще се развиват уменията на учениците да рисуват, моделират и разказват истории, а във втората децата ще се докосват до новите технологии.
Скоро предстои да започне и ремонтът на физкултурния салон, в който ще може да се провежда пълноценно обучение.
Възпитаниците им са носители на редица награди и отличия.
И тъй като не можем да изброим всички, ще споменем само някои от тях. В края на април ученичка от СУ „Любен Каравелов“ се класира на второ място на националния пленер „Традиция, екология, творчество“. В националното състезание „Моята родина“ възпитаниците на школото от VII клас завоюват не един, а седем медала – сребърен и шест бронзови. Второкласник от училището в Несебър е носител на златен медал от Международната олимпиада по ментална аритметика в Дубай.
Всяка година СУ „Любен Каравелов“ е домакин и на финала на международното състезание „Математика без граници“.
Учениците традиционно участват на олимпиадите по почти всички предмети – български език и литература, математика, физика и астрономия, руски език, английски език, история и цивилизация, география и икономика.
„На олимпиадата по физика тази година наша ученичка зае четвърто място и бронзов медал от Пролетното национално състезание по физика. На националния кръг на олимпиадата по руски имаме ученик с второ място и единайсетокласник – на пето. На областния кръг на олимпиадите по география и в двете възрастови групи – VIII – IX и XI – XII, с най-високите резултати на първите места са също наши възпитаници“, изброява директорката.
Не пропускат и участията в състезанията от спортния календар, от които децата се завръщат с купи и медали.
„Учениците ни са много активни. С ентусиазъм и желание се включват във всяка надпревара“, завършва тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg