Десетокласничката Йоана Стоянова от Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Бургас спечели със своя разказ „ПризовАнна“ първото място в категорията за български автор в XI международен младежки литературен фeстивал „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“.
Негов организатор е Центърът за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.
Тази година със свои творби участват рекордните над 300 младежи
от България, Израел, Германия, Румъния, Австрия, Унгария, Украйна, Словакия, Полша, Испания, Франция и Латвия.
„За втора година участвам в Конкурса и с тазгодишния си разказ „ПризовАнна“ опитах да предам историята на две приятелки, които спасяват семейство. Това са Анна Попстефанова и Анна Сърчаджиева, които биват призовани да спасят човешки животи. Вярвам, че точно обикновени граждани като тях – едната е актриса, а другата съпруга на полицейския управител – правят промяната.
Героите не носят наметало. Героите са гражданите между нас всеки ден“,
заяви от сцената победителката Йоана Стоянова, която получи своята награда от кмета на Бургас Димитър Николов, предаде БТА.
Разказът „Още един ден“ на Михаил Раду от Букурещ, Румъния, му донесе
първото място сред авторите от чужбина.
Той получи приза си от Карл Желински, директор на Полския институт – София, по време на церемония в „Културен дом НХК“ в присъствието на дипломати, представители на културни институти на различни държави у нас, както и на държавната и местната власт.
Втората награда сред българските участници заслужи Кристиян Джамал (VIII клас, 134. СУ „Димчо Дебелянов“ – София) с разказа „Сенки от миналото“.
Трета се нареди Десислава Маринова (XI клас, СУ „П.Р. Славейков“ – Кърджали), която получи и възможност за стаж в „Гьоте институт“ – София.
Втората награда сред чуждестранните участници получи Орин Грейди от Държавата Израел.
Третото място зае Алиша Шостокова от Братислава.
За втора година бяха връчени награди и в категорията за видеоразказ.
Победител е Полина Динчева (XII клас, СУ „Стоян Заимов“ – Плевен) с разказ за трагичната история на концлагеристите в Кайлъка.
Втората награда е за 14-годишния Стефан Даниел от румънския град Александрия.
Третото място заемат Мартин Йорданов и Петър Петров – ученици от Профилирана гимназия „Христо Ботев“ в Попово.
Отличието на публиката спечели Давид Ташков (XII клас, ПГ по туризъм „Проф. Д-р Асен Златаров“ – Бургас). Неговият разказ „Всеки е нужен някому някъде“ събира 907 гласа от общо подадените 5979.
От името на служебния министър-председател е присъдена и
специална награда за творба, посветена на примера на служители в държавната администрация в България,
противопоставили се на репресиите срещу евреите и планираната депортация преди 81 години. Получава я Християна Германова (XII клас, ПГЧЕ „Васил Левски“ – Бургас) за разказа „Списъкът на Атанасов“, посветен на дипломата Боян Атанасов.
Всички носители на призови места в Конкурса получават тази година и допълнителна награда с партньорството на посолството на Полша – петдневна експедиция на тема „Места на памет в Полша“. По време на експедицията ще бъдат посетени емблематични места в Краков, Варшава и други полски градове, свързани с историята на Холокоста и опазването на паметта.
Поощрителни награди връчват и директорите на БТА и БНР Кирил Вълчев и Милен Митев. Техни носители са Ясен Янев (IX клас, ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ – Бургас) и Росена Добрева (IX клас, СУ „П.К. Яворов“ – Стралджа).
Носителите на награди са определени от жури в състав:
Алберта Алкалай – председател на Център „Алеф“, Радостина Николова – старши експерт в МОН, Георги Бърдаров – писател и университетски преподавател, Румен Леонидов – поет, и Асен Йорданов – журналист. Наградените разкази ще бъдат публикувани в самостоятелен сборник, който всяка година МОН препоръчва като учебно помагало в провеждането на инициативата „Урок по достойнство“.
Връчването на наградите е част от тридневния международен младежки литературен фестивал „Приятелството – смисъл и спасение“, който Център „Алеф“ организира за трета поредна година. В него лекции изнасят историкът доц. Ангел Джонев и Фелиция Валдман – преподавател в Университета в Букурещ. Проведени са и работилници по творческо писане и създаване на видеофилми с Георги Бърдаров, Румен Леонидов, американския писател Доминик Карильо и режисьора проф. Иван Ничев.
Спомоществователи на Конкурса са Община Бургас, МОН, министерствата на културата и на външните работи, посолствата на Държавата Израел, Полша и Германия, Дипломатическият институт към МВнР, Националният дворец на децата, ОбС – Бургас, Комисията за защита от дискриминацията, Полският куртурен институт в София, Музеят „Полин“ – Варшава, и други.
Представена е и изложбата „Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи“. След филма „Хени. Приятелството – смисъл и спасение“ е проведена и дискусия с неговите създатели.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg