„Голяма добрина ми стори. Как да ти се отплатя?“, пита Мечо катеричката, а тя му отговаря простичко: „Ех, какво пък толкова съм направила? Просто предай добрината нататък“. Доброто е навсякъде около нас, стига да имаме очи да го видим, оценим и предадем нататък. Това е посланието, което ни дава прекрасната книга на Виктория Петрова – „Мечо и добрината обикалят гората“. Изводът е важен във всяка приказка, а в реалния живот съществени са уроците, които даваме на децата си, но не само с думи, а и с дела.
„Не искам децата само да прочетат книгата ми, а и самите те да се ангажират да направят нещо добро за някого и по този начин да станат посланици на доброто“, разказва за „Аз-буки“ Виктория Петрова, автор на „Мечо и добрината обикалят гората“ и инициатор на „Маратон на добротата“.
Тя работи в сферата на дигиталния маркетинг, а
детската книжка решава да напише, докато е у дома по майчинство.
Издава я сама, без издателска къща зад гърба си. Водена от желанието да помогне на други като нея, прави безплатен и общодостъпен сайт – samoizdatel.com, в който е събрана цялата информация за всеки прохождащ писател, който иска да тръгне по трънливия път да издадеш книга сам в България.
Петрова е изключително деен човек с много идеи и не знам откъде и как, но все намира време да ги реализира – една по една, стъпка по стъпка, чудесата се случват.
Заедно с книжката се ражда и гражданската инициатива „Усмихни се! Чети и оцветявай с Мечо!“, която е в основата на „Маратон на добротата“.
Що е то Маратон на добротата?
„Маратон на добротата“ е инициатива, която има за цел да насърчи добротворчеството сред децата. Всяка детска градина или училище може да се включи в нея при желание. Участието е без ограничение. А за да го направят, може да се водят по определена последователност на работа. С уговорката, че нищо не е задължително.
Първата стъпка е всички деца заедно с учителя си да прочетат книгата „Мечо и добрината обикалят гората“.
След това се разиграва играта от книжката за търсене на скрити предмети в гората
– всяко дете търси по един предмет.
Третата стъпка е провеждането на дискусия какво всъщност е добрина; кои постъпки са правилни и кои – погрешни; какво е да си посланик на доброто и какво значи маратон на добротата.
Виктория разказва, че понякога при по-малките деца в градините се правят тематични седмици на добротата, когато всеки ден разговарят по темата и съставят идеи за добри дела.
След това идва ред на творчески занимания – изработка на кутия за добрини.
„Важно е да се обясни на децата, че кутията е празна и че Мечо ги моли да му помогнат да я напълни с добрини“, обяснява инициаторката на маратона.
През учебната година освен да пускат добрини, малчуганите трябва да изработват картички и да рисуват картинки, които да бъдат занесени като подарък на деца и възрастни по време на престоя им в болницата.
Последната, но не по важност стъпка е да се отправи
покана към родителите да дарят комплект за оцветяване на дете в болнично легло.
При желание могат да дарят и книжки за четене, пъзели, настолни игри, образователни карти и игри.
Откъде започва всичко?
Идеята за провеждането на „Маратон на добрината“ се заражда постепенно. В началото липсва ясна концепция. Виктория обмисля различни варианти къде и как да бъдат поставени кутии за добрини, които да насърчават децата да правят добри дела. Напълно логично, най-подходящото място за целта са детските градини и училища.
Но как да стигне до всички тях? И така в един прекрасен ден получава съобщение от своя читателка, която е купила книжката ѝ за децата в детската градина на своя малчуган, прочела им я е и е решила сама да изработи кутия, в която да слагат добрини.
„Изключително много се зарадвах и в същото време се изненадах.
Сякаш бе прочела мислите ми и беше започнала да прави това, което дълго време не знаех как да реализирам на практика“,
обяснява моята събеседничка.
Оказва се, че инициативата е посрещната радушно не само от децата, но и от родителите и учителите им.
„Тя ми даде мотивацията да започна. Получавайки положителна обратна връзка, реших да поставя началото на „Маратон на добротата“ от своя роден град – Варна“, разказва тя.
В началото идеята е младата авторка да гостува на различни училища и детски градини, като потапя малките си читатели във вълшебния свят на Мечо и след това запали у тях искрата за добротворчество с поставянето на кутия. Но след това решава, че ще разшири обхвата и ще даде конкретна реализация на добрите дела, а именно даряване на усмивки на деца в болнични отделения. И нещата се случват!
Моята събеседничка си спомня, че
за първи път разказва за своята инициатива в учителска група във фейсбук.
Тогава не очаква колко много педагози ще приемат присърце идеята и ще я приложат в своята група или клас. Така от уста на уста и благодарение на силата на социалните медии прекрасната инициатива се разпространява лавинообразно.
Страничката „Маратон на добротата“ има над 2500 членове, а публикациите, които се споделят на ден, са многобройни. И всички те са със снимки и информация как са реализирали инициативата в тяхната градина или училище. Всеки ден към Виктория се обръщат директори и учители от цялата страна и не само – нашите малки сънародници от българските училища по света също проявяват желание да се включат.
У нас и по света
Българското неделно училище „Иван Вазов“ в германския град Есен е първото училище, което участва в „Маратон на добротата“. Учителите сами се обръщат към Виктория. С много желание провеждат маратона в навечерието на Бъдни вечер и Коледа. На тържеството в школото дори присъства кметът на Есен, който високо оценява прекрасната идея.
„При училищата в чужбина нещата се случват малко по-различно. Ето например частта със занасянето на картички и подаръци в болнични детски отделения няма как да бъде изпълнена“, обяснява Петрова.
В Германия е забранено да се внасят предмети отвън по време на престой в лечебно заведение. Но от БНУ „Иван Вазов“ избира местна кауза, която да подкрепят.
„Целта е децата да се научат да правят добро за другите“,
уточнява моята събеседничка.
Любопитното е, че Маратонът се провежда за първи път през 2023 г. за Коледа. Участие взимат 317 образователни институции от 139 населени места, а картички и подаръци получават над 160 учреждения, от които 90 педиатрични отделения в страната.
Как се организират толкова много хора?
Относно начина на организация на участващите в кампанията – малки и големи, отговарят няколко човека. В по-големите градове има по един координатор, който напълно доброволно изпълнява тази функция, като поддържа комуникация както с детските градини и училищата, така и с болниците и центровете, където ще бъдат занесени картичките и подаръците. В по-малките населени места това се прави на ниво учебно заведение.
„За щастие, доброволците се увеличават с всеки изминал ден. Само координаторите ни са около 20, като повечето се сменят с всяка следваща кампания“, разказва създателката на инициативата.
Преди няколко години Виктория Петрова работи по друга инициатива – „Чети и оцветявай с Мечо“, която има за цел да събере детски книги за оборудване на библиотечни кътове в педиатричните отделения към болниците. Тогава успяват да съберат над 8000 книги от доброволци. Много на брой малки бизнеси откликват на идеята и се съгласяват да станат сборни пунктове за даряване на книги.
„Организацията беше много трудна, но се получи и зарадвахме много деца. Сега мога да кажа, че тази инициатива прерасна в „Маратон на добротата“. И може би най-хубавото е, че днес в нея са ангажирани учители, ученици и родители чрез институциите – училища и детски градини“, завършва Виктория Петрова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg