Във всекидневието на всеки често възниква необходимостта от представяне на медицинско свидетелство по различни поводи – било то за училище, спортни дейности или ново работно място. Един от най-честите случаи, когато човек се сблъсква с това изискване, е при започване на нова работа.
Мнозина от нас са се озовавали в ситуация, в която стоим на опашка при личния си лекар, за да получим медицинско свидетелство, нужно за новата ни работа.
Необходимо ли е това свидетелство спрямо закона, или е просто изискване, наложено от отделни работодатели?
Представянето на медицинско свидетелство при започване на нова работа не е само формалност, а важно законово изискване, което цели да гарантира безопасността и ефективността на работната среда. Това свидетелство е от значение не само за здравето и безопасността на служителя, но и за работодателя, който носи отговорност за условията на труд. За да се избегнат неудобства и ненужни притеснения, е важно всеки работещ да е запознат с тези законови изисквания и да ги приема като част от професионалния си живот.
Какво сочи законодателството в България по този въпрос?
На основание Кодекса на труда, всички работници и служители подлежат на задължителни предварителни и периодични медицински прегледи. Условията за извършване на предварителните и периодичните прегледи съобразно характера на работата, условията на труда и възрастта на работниците и служителите се определени в специална Наредба за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците.
Спрямо наредбата на задължителен предварителен медицински преглед подлежат:
- лицата, които постъпват на работа за първи път;
- лицата, които преминават на друга работа в същото или в друго предприятие, която е свързана с вредни фактори и с риск от професионални увреждания;
- лицата, прекратили трудовите си правоотношения за повече от три месеца.
Следователно лицето, започващо работа, трябва да представи карта за предварителен медицински преглед.
Важно е да знаем, че служебното изискване и предоставяне на досиетата между службите също е уредено в Наредбата за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина. Тя урежда, че здравните досиета на работещите се предават и приемат между службите по трудова медицина на хартиен и електронен носител по служебен път при промяна на местоработата на работещия и направено искане от службата, обслужваща съответното предприятие.
Предвид особеностите на националното законодателство и практики в държавите членки на ЕС е възможно да има установен различен ред за трудовомедицинско обслужване и здравно наблюдение на работещите в държавата членка, в която е протекъл предшестващият трудов стаж на работещия. При всички случаи ангажимент на службата по трудова медицина е да потърси по служебен път информация относно провежданото му медицинско наблюдение, която да включи в личното здравно досие.
Справка:
чл. 287, ал. 1 от Кодекса на труда
чл. 2. ал. 1 от Наредба № 3 от 28.02.1987 г.
чл. 17, ал. 1 от Наредба № 3 от 25.01.2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина (обн., ДВ, бр. 14 от 12.02.2008 г.).
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg